A várandósság kilenc hónapja, a szülés, a babaápolás mind nagy hangsúlyt kap a kismamák tájékoztatása során. Nem véletlenül, hiszen anya és gyermek megóvása érdekében számos információra van szükség. Arról azonban nem egyszer megfeledkezünk, mi lesz, ha hazaérkezik a baba. Ki fog főzni, hogyan takarítjuk ki a házat, és egyáltalán mit nevezünk gyermekágyi időszaknak?
Hazaérkezés
A baba születésével az egész család élete megváltozik. Nincsenek nyugodt éjszakák, sem pedig kötetlen programok. A várandósság kilenc hónapja, és a szülés alapos terhelést jelent a női szervezet számára, s a szülést követő időszak, melyet gyermekágynak nevezünk, a pihenés és regenerálódás időszaka. A hazaérkezést követően nem áll vissza minden a megszokott kerékvágásba. Nem ugyanakkor kelünk, nem ugyanakkor alszunk. A baba "teljes műszakot" jelent, kitölti az édesanya minden idejét, főként, ha első gyermeke.
A gyermekágyi időszak
A gyermekágy, ahogyan maga a kifejezés is jelzi, a pihenés időszaka. Természetesen a babaápolás rengeteg időt vesz el, de emellett nem tanácsos más, komolyabb munkát végezni. Bár minden egyes nő más és más élményekkel gazdagszik a szüléssel kapcsolatban, ez a hosszú időszak minden nő szervezetét megterheli. A gyermekágyi időszakban, vagyis a szülést követő hat hétben fontos a pihenés.
Előfordulhat, hogy a szülést követően is ugyanolyan energikusak, tetterősek vagyunk, mégsem érdemes azonnal munkának látni. Ez a néhány hét arra szolgál, hogy a várandósság során történt változások helyreálljanak (pl. a tüdő újra elnyeri régi pozícióját). Amennyiben megterhelő munkát végzünk, ezek a folyamatok nem mehetnek végbe zökkenőmentesen, s akár hosszútávú problémát is okozhatnak.
Vegyük igénybe a segítséget!
A szülést követő legalább egy hónapos időszakban tilos az állómunka, főként a főzés, mosogatás, vasalás, melyek hosszabb időn át tartanak. Éppen ezért már a várandósság utolsó hónapjaiban érdemes mindent előkészíteni. Az éves nagytakarítást, a lakás átrendezését, festést, és egyéb nagy munkákat mindenképpen el kell végezni már a szülés előtt.
Segítség nélkül nehéz lenne átvészelni ezt a néhány hetet. A gyakorlott anyukáknak legalább olyan nagy szüksége van a pihenésre - és emiatt mások segítségére -, mint azoknak, akik első gyermeküket hozták világra. Érdemes igénybe venni minden segítséget, akár az apukáról, akár szüleinkről van szó. Segítséget kérni, vagy elfogadni nem szégyen - régen természetes volt, hogy a család összes nőtagja segítséget nyújt a gyermeknevelésben, és a háztartási munkákban egyaránt.
Az apák szerepe
Az apák különösen fontos szerephez jutnak a gyermekágyi időszakban. Ezúttal rájuk vár a háztartási gondok megoldása, s minden olyan feladat elvégzése, melyet korábban talán nem is próbáltak.
Kép: www.foter.com