Hálás hát
Nem csak a masszírozott testrészekre, hanem az egész szervezetre erőteljes hatást gyakorol a masszázs, mely a testi-lelki egyensúly megteremtéséhez is jelentősen hozzájárul.
De hogyan alkalmazzuk a masszírozást a terhesség alatt? Nyilván sokkal óvatosabban.
Naponta 10 perc hátmasszázs nagyban javíthatja hangulatunkat. Nagyon jót tesznek a masszírozáshoz használható illatos olajok, aromák. A terhesség első trimeszterében a szervezet hálás lesz a mandulaolajért, búzacsírolajért.. Később keverhetünk hozzá levendulát, kamillát, szantált vagy tömjént, de csak egy cseppet. A terhesség egész ideje alatt legbiztonságosabban az édeskés illatú olajok alkalmazhatók. Az első időszakban legyünk a legkörültekintőbbek, hiszen ekkor a kismama érzékeny a szagokra. Tegyünk az aromalámpába, illatosítóba, fürdővízbe finom illatú olajat. Enyhíti az idegességet a kamilla a narancsvirág, a rózsa, a levendula. A hangulatingadozásokra gyógyír negyedik hónap után a jázmin. Oldja a stresszt, felszabadít a feszültség alól a szantál, és az ilang-ilang. A bergamot, a citrom jót tesz az idegrendszernek.
Gátmasszázs
A szülés előtt hat héttel elkezdhetjük a nagy megrázkódtatásnak kitett gát előkészítését. Erre a célra a legalkalmasabb a következő keverék: búzacsíra és orbáncfűolaj 1:1 arányú keverékébe cseppentsünk muskotályzsályát és rózsaolajat, cseppenként adagolva.
Egyedi, ki hogyan viseli az olajokat, tehát jobb kitapasztalni. Egyes vélemények szerint a terhesség első három hónapjában az émelygésre ajánlott olajokon kívül egyáltalán ne használjuk az aromaterápiát. Vannak bizonyos olajok, melyeket kifejezetten kerülni kell a terhesség alatt, mivel túl erősek, vagy - ugye, hihetetlen? - vérzésindító hatásuk van. Ezek: ánizskapor, ánizsmag, árnika, bazsalikom, borókafenyő, borsmenta, ciprus, csombor, csombormenta, fahéj, izsóp, kakukkfű, kámfor, majoránna, mirha, borsfű, rozmaring, szegfűszeg, szerecsendió, tárkony, zsálya.
A szülést követően a duzzadt melleket megnyugtatja a geránium, hideg borogatásképpen. Az ánizskapor olaj hatására nem lesz olyan fájdalmas a tejbelövellés. Állítólag a tejképződéshez jelentősen hozzájárulhatunk, ha nagyobb mennyiségű mandulaolajhoz valamivel kevesebb körömvirág olajat keverünk. Ebbe csepegtetjük cseppenként az ánizs, édeskömény, karottamag, koriander, római kömény, levendula, rózsa olajakat. Naponta egyszer-kétszer körkörös mozdulatokkal a mell bőrébe kell masszírozni.
De óvatosan azért az illóolajokkal! Az újszülöttek orra ugyanis nagyon érzékeny, elképzelhető, hogy kicsinyünket zavarja az idegen illat. Akkor nyilván hagyjunk fel az alkalmazásával! Ráadásul semmiféle varázsillat nem pótolja a szoptatás tejképző szerepét.
Szülés után gyakorta jelentkezik alvászavar. Ez ellen jó a levendulaillat.
Csak hígítva!
A masszázsolajokat mindig hígítva, az ún. bázisolajjal összekeverve használjuk. Töményen ugyanis szúró vagy égő érzést okoznak a bőrön. Hordozóolajként legjobb hidegen préselt olajokat alkalmazni, mivel ezek a legtisztábbak. Bázisolajként használható olajok: szőlőmag, mandulamag, napraforgó, szója, avokádó, búzacsíra vagy szezámmag olaj. Egy evőkanál bázisolaj egy teljes testmasszázshoz elegendő. Kis tálkába öntve kell hozzácsepegtetni 6-8 csepp illóolajat. A kezelés során azért ne essünk túlzásba: egy alkalommal háromnál több illóolajat ne használjunk.
Ha kényeztető fürdőre vágyunk, 6-8 csepp illóolajat adjunk a fürdővízhez. Méghozzá épp akkor, amikor elkezdjük a meleg vizet tölteni a kádba - a hő segíti az illatok felszabadulását. Hogy ezek hogyan hatnak? Kétféleképpen. Az illóolaj egy része a bőrön keresztül szívódik fel, a másik része a belégzés során a tüdőbe jut.