Ennek a következménye, hogy az orvosi ellenőrzés mellett történő folsav kiegészítés mellett hazánkban is csökkent a velőcső-elzáródási rendellenességek előfordulása.
Mivel tud többet segíteni a modern orvostudomány a gyermekvállaló nőknek?
A genetika tudományának rohamos fejlődésével az elmúlt tizenöt évben megismertük az emberi géneket, melyeknek a számát körübelül negyvennégyezerre becsülik. Génnek nevezzük az örökítőanyag azon egységeit, melyek egy-egy tulajdonságot kódolnak. Nemcsak a szemszínnek és a hajszínnek vannak génjei, hanem a szervezetünk belsejében folyó molekuláris folyamatoknak is.
Az elmúlt tizenöt évben a genetikai kutatások eredményeképpen alaposan feltérképezték a folsav-anyagcserében kulcsfontosságú enzim génjét is, melyet MTHFR génnek hívunk. Ez a gén irányítja a folsav hasznosulását. Az emberek 30-50%-a – népcsoporttól függően – egy olyan génhibákat hordoz az MTHFR génben, amelynek következtében nem tudják 100%-osan hasznosítani a bevitt folsavat. Ez azt jelenti, hogy tíz gyermekvállaló magyar nőből három-öt olyan nő van, akinél nem hasznosul teljes mértékben a folsav.
Ma már rutin géndiagnosztikai szinten elérhető szolgáltatás a gyermekvállaló nők számára az MTHFR-génvizsgálat, amelyet néhány nap alatt el lehet végeztetni. A génvizsgálat során több génhiba ellenőrzése is megtörténik. A genetikai lelet után nyílik lehetőség a korszerű, egyénre szabott folsav szedésre.
Milyen folsavat érdemes szedni?
Gyakran találkozom ezzel a kérdéssel a génvizsgálatokat követően. Véleményem szerint a biológiailag aktív folsavat tanácsos szedni, olyan mértékben, amit a génvizsgálatot követően a szülész-nőgyógyász elrendel. A biológiailag aktív kifejezés azt jelenti, hogy egyből (átalakítás nélkül) hasznosul a szervezetben a folsav. Ha valaki MTHFR-génhibát hordoz, nála alapvető fontosságú a fokozott és jól hasznosuló folsav forma szedése terhesség előtt és alatt.
Arra is érdemes odafigyelni a folsav szedésnél, hogy a készítményben legyen jód, mert ez is segíti a hatékony folsav-hasznosulást. Minden gyermekvállaló nő más és más, ugyanez igaz MTHFR génváltozat szinten is. A géndiagnosztika és a modern biológiailag aktív folsav együttesen hozzájárul ahhoz, hogy a szülész-nőgyógyász szakorvosok egyénre szabott védelmet tudjanak nyújtani a gyermekvállaló nők részére.
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
Dr. Nagy Zsolt (PhD)Biológus, genetikai szakértő (szabadságon)Elérhetőségeim: Telefon: 06-30/210-61-67 Honlap: http://www.nagygendiagnosztika.hu |