Laborvizsgálatok
Minden terhességi harmadban /trimeszterben/ el kell végezni a hüvelyváladék vizsgálatát, mert fontos tudni, nem tartalmaz-e megbetegítő kórokozókat. A hüvelynek savas pH-ja van, ez nem engedi a benne lévő sokféle kórokozót túlságosan elszaporodni, megbetegítő képességük nem léphet fel. Ha a hüvelyváladék pH-ja megváltozik, gyakrabban alakul ki valamilyen gombás vagy bakteriális fertőzés, mely a terhesség kiviselésére vagy a magzatra veszélyes lehet. A 36. hét táján hüvelyváladék GBS tenyésztést végeznek, mely a szülőcsatornán áthaladó újszülöttet fertőzéssel veszélyeztetheti, és az anya antibiotikumos kezelésével ez a fertőzésveszély minimálisra csökkenthető
A nőgyógyászati rákszűrés citológiai kenetvétele, kolposzkópiai vizsgálata is ilyenkor történik meg. A kenetvizsgálatot és a hüvelyváladék vizsgálati anyagát a szülészorvos veszi le és küldi a laborba.
A vérvizsgálatok
A vércsoport és Rh vizsgálatokat, az ellenanyag-szűrést.
AWassermann-vizsgálatot, mely a vérbaj kiszűrésére szolgál, mely a magzatot is veszélyezteti, méhen belüli elhalást, koraszülést okozhat.
A vérkép vizsgálata minden trimeszterben, probléma esetén gyakrabban is elvégzendő.
HbsAg szűrés a magzatot veszélyeztető fertőző májgyulladást szűri ki.
A postprandiális vércukorvizsgálat a terhességi cukorbetegség kiszűrésére szolgál, a 16. hét táján végzik, de ha a családban fordult elő cukorbetegség vagy egyéb okok miatt koraterhességben és a 32-34. héten is megismétlik. Úgy történik, hogy a kismama előző nap éjféltől semmit sem ehet-ihat, majd másnap reggel hét órakor elfogyaszt 1 zsömlét és 2 dl tejet. Semmi mást nem fogyaszthat ekkor /tehát a zsemléjét nem kenheti meg vajjal, sajttal stb./. Az étkezés után 1 órával vért vesznek és ennek eredményéből meg tudja az orvos mondani, hogy fennáll-e a terhesség alatt felismert vagy a terhesség miatt létrejövő cukorbetegség, a GDM. Ha kóros értéket mérnek, újabb vizsgálatot végeznek.
Az AFP vizsgálat a terhesség betöltött 16. hetében történik. A velőcső-záródási rendellenességek kiszűrésére szolgál, anyai vérből végzik. A nyitott gerincű magzatokból egy erre jellemző fehérje az anyai vérbe kerül, ezt tudják vizsgálni. A leleteken MoM - azaz magyarországi átlag- jelenik meg, értéke 0,5-2 -ig vehető normálisnak. Hibalehetőségei: lehet laborhiba, hogy nem töltötte be még vagy jóval meghaladta a 16. a terhesség, ikermagzatoknál, előfekvő lepénynél is lehet eltérés.
Vizeletvizsgálat
Mindhárom trimeszterben elvégzik. A középsugaras vizeletből megvizsgálják, nem tartalmaz-e fehérjét, cukrot, acetont, és gennyet. Ezek húgyúti fertőzésekre és egyéb belgyógyászati és a terhességgel összefüggő betegségekre utalhatnak, elvégzésük rendkívül fontos.
EKG és belgyógyászati vizsgálat
A terhesség elején a laborleletek és az EKG birtokában a belgyógyász megvizsgálja a kismamát, nincs-e valamilyen belgyógyászati megbetegedése, melyre a kivizsgáláskor derült fény.
Fogorvosi ellenőrzés-vizsgálat
Az első trimesztertől kezdve folyamatosan a kismamának tanácsos eljárnia a fogorvoshoz, az esetleg szuvas fogait kezeltei. Az orvos, szájhigiénés tanácsadó segít a kismama fogai épségének megőrzésében, a fogszuvasodás, fogínysorvadás megelőzésében.
Kép: Gorodenkoff / shutterstock
Nováky RitaSzülésznőMunkahelyem: a Kútvölgyi Kórház szülészete Elérhetőségem: Honlap: http://www.szuleszno.hu |