Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) július 1-jétől nem finanszírozza a várandósok AFP vizsgálatát. Az eddig a 16. terhességi héten elvégzett vérvizsgálat az összes alkalmazott szűrőeljárás közül a legkevésbé megbízható volt és nagyon sok olyan esetben is eltérést mutatott, amikor valójában nem állt fenn semmilyen genetikai elváltozás. Az AFP vizsgálat így sok fölösleges aggodalomhoz vezetett a várandósok körében, akik egyébként is szinte egyik szűrővizsgálattól a másikig szorongják végig a terhességüket, olyan akadályversenyként futva végig a kilenc hónapot, ahol csak az győzhet, akinek a magzata és a gyermeke tökéletes élettani értékekkel és legalább átlagos fejlődési mutatókkal rendelkezik.
Ebben a helyzetben nem csak az üdvözlendő, hogy ez az indokolatlan vizsgálat már nem része a rutineljárásnak, de hasonlóan örvendetes lenne, ha a kromoszóma-rendellenességek - leginkább a Down-szindrómás magzatok - kiszűrésére történő igyekezet közben nagyobb körültekintéssel járnánk el.
Az Egészségügyi Minisztérium "a Down-kór prenatális szűréséről és diagnosztikájáról" szóló szakmai protokollja a Down-szindróma várandósság alatti diagnosztizálásának fontosságát jelenleg abban jelöli meg, hogy "így a Down-kóros újszülött világrahozatala megelőzhető", jóllehet a diagnosztikus beavatkozásoknak a leendő szülők informálását kellene céloznia. Ennek jelenleg az is akadálya, hogy az egészségügy maga sem tartja feladatának, hogy a Down-szindrómások fejlődésének és önállóságának mai lehetőségeivel, ők és családjaik valós körülményeivel kapcsolatban naprakész információkkal rendelkezzenek; maga a protokoll is pontatlan, szakmailag értelmezhetetlen adatok alapján fogalmaz meg az állapot súlyosságát eltúlzó, elavult előítéleteket.
Örvendetesnek tartanánk tehát, ha az AFP-nél hatékonyabb, a várandósok ellátásában továbbra is alkalmazott szűrő- és diagnosztikai eljárások során a leendő szülőket valós információkra támaszkodva, a családok érdekeit és autonómiáját szem előtt tartva tájékoztatnák, a kötelező AFP eltörlésével felszabaduló forrásokat pedig a társadalmi integrációban elsődleges jelentőséggel bíró korai fejlesztés - konkrétan a korai fejlesztő intézmények - támogatására fordítanák.
Bővebb információ a Down Egyesületről
A Down Egyesület segíti a Down-szindrómával és más értelmi fogyatékkal élő gyermekeket, felnőtteket és családjaikat, hogy aktív és boldog életet élhessenek a társadalom teljes jogú tagjaiként. Missziójukkal összhangban - az 1998-ban, érintett családok által útjára indított egyesületben - igyekeznek életen átívelő segítséget nyújtani a hozzájuk fordulóknak. Már régóta működő, nemrégiben indult és kidolgozás alatt lévő programjaik egymásra épülnek, biztosítva az ellátottak folyamatos kísérését. A teljes esélyegyenlőséget kívánják elérni, hogy a fogyatékossággal élők produktívan gazdagíthassák környezetüket.