Azonban ugyanilyen nagy jelentőséggel bírnak a szervezet számára nélkülözhetetlen ásványi anyagok. Mivel a szervezet nem képes önállóan előállítani, elengedhetetlen, hogy napi étrendünk szerves részét képezzék. Ki gondolná, hogy ezek az anyagok olyan létfontosságú folyamatokban kapnak szerepet, melyek nem megfelelő működése akár életveszélyt is okozhat? A kálcium nélkülözhetetlen a csontok és fogak fejlődésében, ennek hiánya csontritkuláshoz is vezethet. A klorid hidrogénnel együtt alkotja a gyomorsavat, ennek hiányában képtelenek lennénk az ételek megemésztésére.
Az ásványi anyagok ételeinkben is megtalálhatók, nem csupán a boltokban forgalmazott ásványvizekben. A csapvíz szintén tartalmaz ásványi anyagokat. Néhány esetben nagyobb mennyiség bevitelére is szükség lehet, pl. klimax idején a csontritkulás megelőzésére érdemes több kálciumot fogyasztani, illetve kismamáknál előforduló lábikra görcs kezelésére kiváló a magnézium. A vitaminok és ásványi anyagok része a rákbetegség kialakulásában is fontos szerepet játszik, hiszen antioxidáns hatása révén megköti a szabadgyököket. Szervezetünk átlagosan napi két liter folyadékot veszít, mellyel együtt ásványi anyagok is eltűnnek a szervezetből. Ezeket megfelelő táplálkozással, vagy táplálék kiegészítőkkel pótolni kell.
Az ásványi anyagok különböző szerepet töltenek be. Egyes anyagok a szervezet építésében (pl. csont és fogazat kiépítése) játszanak fontos szerepet, míg mások alkotóelemként (pl. a vas a hemoglobin alkotórésze) jelennek meg. Egyes esetekben az ajánlott napi adag nem elegendő. Pl. dohányzás, stressz esetén, vagy várandósság során nagyobb mértékű ásványi anyag bevitelre lehet szükség.
Fontosabb ásványi anyagok
Cink
Szerepe: a vércukorszint szabályozásában vesz részt, az inzulin alkotórésze.
Forrása: húsok, hüvelyesek, tojás.
Hiánya: hiányállapot esetén hasmenés jelentkezhet, gyermekeknél gátolja a növekedést.
Klór
Szerepe: a só- és vízháztartás egyensúlyban tartása.
Forrása: legnagyobb mértékben a konyhasóban található meg.
Foszfor
Szerepe: segíti az enzimek helyes működését, a csontok és a fogazat kiépülését, az idegrendszer helyes működését.
Forrása: szinte minden élelmiszerben megtalálható, leginkább a tengeri halakban.
Hiánya: csak legritkább esetben fordul elő, csontritkulást okozhat.
Kalcium
Szerepe: véralvadás, csontok és fogak kiépítése.
Forrása: tej, tejtermékek és olajos magvak.
Hiánya: izomproblémák, csontritkulás.
Jód
Szerepe: fontos szerepet játszik a vérkeringés, és az anyagcsere szabályozásában, a pajzsmirigy hormonok termelésében, véd a káros sugárzásoktól.
Forrása: hal, só, kagyló.
Hiánya: lelassul az anyagcsere, várandósoknál spontán abortusz is előfordulhat. Általában a pajzsmirigy megnagyobbodása jelzi.
Létfontosságú ásványi anyagok |
MEGOSZTOM A FACEBOOKON! |