Mivel az agy és a gerincvelő idegpályáit megtámadó sclerosis multiplexet leggyakrabban a húszas-harmincas éveikben járó fiataloknál fedezik fel, a diagnózis alapvetően írhatja át az életterveket. Régen nem javasolták az SM betegek számára a gyermekvállalást, ám ez a szemlélet mára alapvetően megváltozott. Egyrészt a betegséget egyre koraibb szakaszában fedezik fel, másrészt olyannyira kiszélesedtek a terápiás lehetőségek, hogy sokkal nagyobb arányban lehetséges hosszú távon uralni a kórt, ezáltal a betegek jelentős részénél megőrizni az aktivitást, a munkaképességet.
A biztonságos gyermekvállalásnak feltétele, hogy az érintett beteg előre egyeztessen neurológus kezelőorvosával a családalapítási tervekről, mert ezekhez kell igazítani a kezeléseket is. Az SM gyógyszerek egy része ugyanis csak fogamzásgátlás mellett alkalmazható, mert magzatkárosító hatású lehet, a terápiák egy másik része mellett viszont azok hatóanyaga vagy az időzíthető ütemezés miatt lehetővé válhat a gyermekvállalás.
A Magyar Sclerosis Multiplexes Betegekért Alapítvány ismeretterjesztő sorozatot indított az SM betegek gyermekvállalásával kapcsolatos tévhitek eloszlatása, a tudatos gyermekvállalás népszerűsítése érdekében. Elismert hazai neurológus szakorvosok és pácienseik bevonásával készült összefoglaló hanganyag, forgattak a terhesség, a szülés és a szoptatás emberi és orvosszakmai kérdéseit egyaránt bemutató riportfilmeket, valamint számos közérthető szakmai cikket is közzétettek a betegszervezet www.msmba.hu címen elérhető honlapjának Gyermekvállalás rovatában.
Nem maradsz egyedül a világban!
"Nem maradsz egyedül a világban!" - ígérte meg a szegedi kismama 3 hónapos kislányának, amikor kiderült betegsége. Példaadó családi történet Tandari Zitáról és családjáról, amit a sclerosis multiplex sem törhetett meg - emberi riport, benne dr. Rajda Cecília, a Szegedi Tudományegyetem Neurológiai Klinika docensének szakmai kommentárjával. Szerkesztő: B. Papp László (6'53)
Nem akadályozhatta meg az SM a család kiteljesedését
Évtizedes tapasztalata volt már a Pocsajon élő Hartyániné Gyarmati Ibolyának az SM betegséggel, amikor férjével elhatározták, hogy gyermeket szeretnének. Többszöri terápiaváltás és lombikbébi program segítségével egészséges kisfiuk született. A családról készült riportban a kezelőorvos dr. Csépány Tünde, a Debreceni Egyetem Neurológiai Klinikájának docense a szakmai döntések hátterét is elmondja. Szerkesztő: B. Papp László (6'23)
Nyitókép: depositphotos