SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

42 hetes (10 hónapos) baba fejlődése

Családinet [cikkei] - 2014-03-10
Kisbabánk fejlődése során számos kérdés vetődhet fel bennünk, ezekre szeretnénk szakértő választ adni. A leírtak általános útmutatásként értendők. Ha gyermekünk koraszülött volt, ajánlott az eredetileg meghatározott születési időpontot tekinteni kiindulási alapnak, mikor a kisbaba fejlődését követjük.
42 hetes (10 hónapos) baba fejlődése

42 hetes baba fejlődése
 

Testi fejlődés

Sok gyerekorvos javasolja, hogy a kisbabák naponta csak egyszer egyenek cumisüvegből, vagy akár teljesen elhagyhatjuk a cumiztatást egy éves korra. Bár lehet, hogy gyermekünknek mindez kicsit több időt vesz igénybe, már most elkezdhetjük a leszoktatást, ha megtanítjuk pohárból inni. Speciális, pattintható tetejű, csőrös poharat vagy csészét válasszunk, amelynek mindkét oldalán van fogantyú, csak félig töltsük tele hígított gyümölcslével vagy tápszerrel. Mutassuk meg, hogyan vegye a szájához, illetve döntse meg az iváshoz. Először játszadozni fog vele (és a nagyját ki is borítja), de végül rájön a nyitjára. Mihelyst biztonságosan iszik, és elegendő folyadékhoz jut a csészéből, töltsünk vizet a cumisüvegbe, hogy az már kevésbé legyen számára vonzó. Az egész akár egy hónapot is igénybe vehet, de ne sietessük a dolgokat. Ha túl korán vesszük el tőle a cumisüveget, megfoszthatjuk őt a szükséges tápanyagoktól.
 

Szociális fejlődés

Szeszélyes a gyerkőc? A gyermekek ebben a korban többféle érzelmet képesek kinyilvánítani, a félelemtől és szomorúságtól kezdve egészen a korlátlan jókedvig. A síráson kívül például zavarban van, mikor rajta kaptuk valami rosszaságon, amit korábban megtiltottunk neki, reménykedő tekinteteket mereszt, mikor beletesszük az etetőszékébe, és izgatottá válik, mikor olyas valakit pillant meg, akit szeret. Vannak kisbabák, akik csücsörített ajkakkal harsogják, hogy „nyam-nyam!”, mikor valami fogukra való ételt esznek, máskor pedig a lábukkal dobolnak a zenére. Sokan álmodoznak, meredten bámulnak maguk elé, mintha rengeteg dolog járna az eszükben. Bátorítsuk ezeket a közléseket, segítsünk neki, hogy kifejezhesse magát. Szavakat is adagolhatunk a számára, hogy kifejezhesse, mit érez. „Szomorú vagy?” „Hát, nem fincsi?”. Idővel képes lesz szavakba önteni érzéseit.
 

Intellektuális fejlődés

Minél inkább kifejlődtek a kisbaba értelmi képességei, a világ annál izgalmasabbá válik a számára. Egyre jobban felfog olyan fogalmakat, mint idő, távolság, mélység, ok és okozat, illetve beleépíti ezeket a játékaiba is. Például a műanyag rúdra színes karikákat pakol, majd leborítja az egészet, hogy egészen másféleképpen felpakolja ismét, és megnézze a különbséget. Odagurítja nekünk a labdát, és várja, hogy visszagurítsuk neki, esetleg tányérján a kukoricapehely darabkákat és a felaprózott őszibarackot külön csoportosítja. Még többet tanul a tárgyak tulajdonságairól azáltal, hogy mindent összegyűr, eltép, megízlel, vagy eldob, amire csak rá tudja tenni egyre ügyesebb kezecskéit.

Szeretnél minden újdonságról elsőként értesülni és egy jó közösség része lenni? Kövess minket Facebookon is!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja