SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

31 hetes (7 hónapos) baba fejlődése

Családinet [cikkei] - 2014-03-10
Kisbabánk fejlődése során számos kérdés vetődhet fel bennünk, ezekre szeretnénk szakértő választ adni. A leírtak általános útmutatásként értendők. Ha gyermekünk koraszülött volt, ajánlott az eredetileg meghatározott születési időpontot tekinteni kiindulási alapnak, mikor a kisbaba fejlődését követjük.
31 hetes (7 hónapos) baba fejlődése

31 hetes baba fejlődése
 

Testi fejlődés

Mostanában a kisbaba már elkezd kísérletezni a bébiételekkel, amelyek viszont nehezebbek, és alaposabb rágást igényelnek. Emellett egyre több ételt fog élvezni az asztalon találhatók közül. Rágási készsége még minimális, tehát sose adjunk neki olyan ételt, ami fulladással járhat. Mindenképpen kerülni kell a nagyobb nyers zöldségdarabokat, a mogyorót, a szőlőt, a pattogatott kukoricát, a kemény cukorkákat, illetve bármely más kemény, és kerek ételt. Ejtsünk még pár szót a fuldoklásról: mikor a folyadék félremegy, bekerül a kisbaba légcsövébe, ez ziháláshoz, kapkodó légzéshez, köhögéshez vezethet, amíg a folyadék ki nem ürül. Ez a fajta fuldoklás roppant rémisztő (főleg a szülőknek), de általában nem veszélyes. A valóban veszélyes fulladásos állapot akkor alakul ki, mikor valamilyen tárgyat nyel, vagy szippant be, amely elzárja a levegő útját a tüdőben. A kisbabák nem kapkodnak levegő után, és nem köhögnek, viszont élénkvörös és kékes színű lesz az arcuk. Ez a fajta fulladás ritka, de veszélyes. Ilyenkor lábánál fogva fejjel lefelé lógatva a babát, esetleg hátbaveregetve, az idegentest kihullhat a légutakból. Hívja a 104-et vagy a 112-t! A Heimlich fogást egy évesnél fiatalabb kisbabán ne próbáljuk alkalmazni.
 

Szociális fejlődés

A szeparációs szorongás valószínűleg erősödni fog, ahogy a kisbaba egyre inkább tudatára ébred, hogy a mama mindig elmászkál. Bár nehéz gyengédséggel és jó humorral reagálni, ha a gyerek egyfolytában rajtunk lóg és üvölt, mégis tegyünk meg minden tőlünk telhetőt - így majd gyorsabban túljutunk ezen az időszakon. Egyéb megoldási módok:

  • Ahogy a legtöbb ember, a kisbabák is jobban szoronganak, mikor fáradtak, éhesek, vagy betegek. Próbáljunk meg azután elmenni otthonról, hogy a gyermek felébredt az alvásból, már evett, és a lehető legtöbbet legyünk vele, mikor beteg.
  • Ne csapjunk nagy hűhót, ha elmegyünk, de a hátsó ajtón sem érdemes kilopózni. Adjunk neki búcsúpuszit, mondjuk, hogy hamarosan itthon leszünk (hangunkat megnyugtatónak fogja találni, mégha nem is érti a szavakat), aztán induljunk. Feltételezve, hogy valaki olyanra bíztuk, aki szereti, a sírás hamar abbamarad, mihelyst eltűnünk szem elől.
  • Mikor otthon vagyunk, hagyjuk rövid ideig magára a kisbabát, például, engedjük, hogy átmásszon egy másik (számára biztonságos) szobába. Ennek köszönhetően megérti, hogy nélkülünk is boldog lehet - legalábbis pár pillanatig.
     

Intellektuális fejlődés

Most a kisbaba memóriája igen gyorsan fejlődik, bár még mindig nem biztos, hogy holnap emlékezni fog azokra a dolgokra, amiket ma mondtunk neki (főleg, ha szerepelt benne a „nem” szó). Fel tud idézni elmúlt eseményeket, úgymint apa hazaérkezését a munkából, és elmászik a bejárati ajtóig, mivel feltételezi, hogy ez újra bekövetkezik. Azt is észreveszi, ha valamit megváltoztattunk a hálón vagy gyerekszobában, és azonnal odamegy az új tárgyhoz. Néhány gyerek ellenzi ezeket a változtatásokat, mások üdvözlik. A kisbabánk reakciója újfent betekintést enged fejlődő személyiségébe.

Szeretnél minden újdonságról elsőként értesülni és egy jó közösség része lenni? Kövess minket Facebookon is!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja