SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

20 hetes (4 hónapos) baba fejlődése

Családinet [cikkei] - 2014-03-10
Kisbabánk fejlődése során számos kérdés vetődhet fel bennünk, ezekre szeretnénk szakértő választ adni. A leírtak általános útmutatásként értendők. Ha gyermekünk koraszülött volt, ajánlott az eredetileg meghatározott születési időpontot tekinteni kiindulási alapnak, mikor a kisbaba fejlődését követjük.
20 hetes (4 hónapos) baba fejlődése

20 hetes baba fejlődése


Testi fejlődés

Ahogy a kisbaba közeledik az öthónapos életkorhoz, a kéz-szem koordináció ugrásszerűen fejlődik. Ez részben azért van, mert látása már annyira kifejlődött, hogy könnyedén követi a mozgó tárgyak útvonalát. Mikor meglát valami olyat, amit szeretne (ebben a szakaszban kb. mindent akar), felemeli a kezét, tekintetével követi a tárgyat, és kinyújtózik érte előre. Ezután egy letisztult mozdulattal képes megragadni - legyen az egy építőkocka vagy nyaklánc, esetleg a kutya farka.
 

Szociális fejlődés

A kisbaba egyik kedvenc játéka a megmarkolás és a szorongatás, amit végtelen számú játékával játszhatjuk is vele - kedvencei között szerepelnek a kockák, a karikán lógó műanyag kulcsok, illetve a sípoló játékok. Azokat a játékokat is élvezni fogja, amelyeket párban kell játszani, például, mikor felváltva dobálunk építőkockákat. A hatodik hónapra imádni fogja, hogy leejthet tárgyakat, és nézheti, ahogy mi felvesszük. Ez a feladat - legalábbis számára - különleges élvezetet jelent legfőképpen ebédidőben. (Egyik tapasztalt apuka azt javasolja, hogy kössük a kanalat az etetőszékhez, így nem kell mindig lehajolni, hogy felvegyük.)
Az apróság az összes játékból tanul valamit, és ő lenyűgöző céltudatossággal közelít meg mindent. Külső jegyekből is láthatjuk, hogy nagyon koncentrál, hiszen rágja a nyelvét, mozgatja a száját, és közben a következő lépésen gondolkodik. Kerüljük a túlzott ingerkeltést, és az ebből fakadó rossz hangulatot, inkább legyen a játékidő rövid és kellemes.
 

Intellektuális fejlődés

Ez idő tájt a kisbaba már mondogatja, hogy „papa”, vagy sokkal inkább azt, hogy „papapapapapa”. Bár apu melle biztos, hogy dagad a büszkeségtől, mikor ezt meghallja (és anyu pedig kicsit durcás, hogy miért nem a „mama” szó jött először), az apróság még mindig csak teszteli a hangszálait. Az első év végéig nem képes a hangokat jelentésükkel párosítani. Most a gügyögés, amely magánhangzókkal indult, kezd egyszerű mássalhangzókkal bővülni, Próbálgatja a pörgős hangokat és közben a nyálát szétfröcsköli. Ahogy telik az idő, egyre jobban fogja tudni kontrolálni a hangokat, ahogy hanghordozásunkat utánozza.

Szeretnél minden újdonságról elsőként értesülni és egy jó közösség része lenni? Kövess minket Facebookon is!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja