SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Milyen problémákat okozhat a babáknál a fogzás?

Martincsevicsné Jenei Gizella [cikkei] - 2021-01-26
A fogzás 3-4 hónaposan elkezdődik, és hosszú hónapokon keresztül meghatározhatja egy kisbaba mindennapjait. Milyen problémákat okozhat ez a néha nem túl kellemes folyamat?
Milyen problémákat okozhat a babáknál a fogzás?

Minden kisbaba más és más, éppen ezért a fogzás folyamatában is nagy különbségeket tapasztalhatsz. Előfordulhat, hogy a te babád szinte probléma nélkül vészeli át ezt az időszakot, de az is lehet, hogy kemény napok várnak majd rátok. Az alábbiakban összegyűjtöttük, hogy milyen problémákkal találkozhatsz, mire számíthatsz a tejfogak kibújása közben.

1. A fogíny duzzadt, gyulladt lehet

Amikor arra gyanakodsz, hogy elindult a fogzás, akkor érdemes megvizsgálni a baba fogínyét is. Sokszor lehet látni, hogy a kibújó fog helyén vagy körülötte duzzadtabb az íny, esetleg begyullad. Nem kell megijedni, mert teljesen normális folyamatról van szó, de ha úgy érzed, hogy a gyulladás nem csillapodik, akkor mindenképpen mutasd meg a gyermekorvosnak.

2. Nyűgös, sírós lesz a baba

Pici korban gyakran mondogatják az anyukák, hogy azért nyűgös a baba, mert jön a foga. Ebben van igazság, mert a fogzás folyamata okozhat ilyen tüneteket. A kisbaba érzi, hogy valami történik, érzi a kellemetlen, esetleg feszítő érzést a szájába és nem tud mit tenni ellene. Egy darabig tűri, de ha elfogy a türelme, akkor könnyen nyugtalanná válhat.

3. Sokszor ébred, nyugtalanul alszik a baba

A fogzás során előfordulhat, hogy a korábban jó alvó baba alvási szokásai megváltoznak. Nyugtalanabbul alszik, sokat nyöszörög, esetleg többször felébred. A fájdalom, amit érez megakadályozhatja abban is, hogy visszaaludjon.

4. Folyik a nyála

Az egyik legáltalánosabb tünet a fogzással kapcsolatban a nyálzás. Ez önmagában nem okoz panaszt, a ruha elázása ellen lehet textil előkét használni, ami szükség esetén cserélhető. A problémát az okozhatja, hogy ha érzékeny a baba bőre és a túl sok nyál miatt kipirosodik, esetleg kiszárad vagy kiütés jelenik meg rajta. Főleg szeles, hideg időben okozhat problémát, ilyenkor érdemes gyakran letörölni a kis arcát, illetve hidratálókrémet is lehet alkalmazni. Ha a baba cumizik, akkor még jobban oda kell figyelni, mert a cumi mellett felázhat a bőr és ez további kellemetlenségeket eredményezhet.

5. Megváltozik a széklet mennyisége, állaga

Ugyancsak gyakori tünet fogzás során, hogy a baba széklete megváltozik. Lehet, hogy több lesz, lehet, hogy hígabb, ezért fokozottabban oda kell figyelni a bőrápolásra, mert könnyen kipirosodhat a pelenkánál. A hosszabb ideig tartó hasmenés azonban nem biztos, hogy a fogzás velejárója. Lehet bármilyen más betegség tünete is, ezért érdemes a gyermekorvossal konzultálni.

6. Megváltoznak az étkezési szokásai

Annak a babának, akinek éppen bújnak a fogai, gyakran megváltozik az étvágya is. A fájdalom, amit a szájában érez, megakadályozhatja abban, hogy jóízűen egyen. Ilyekor előfordul, hogy többször fog kisebb adagokat enni. Figyeld őt és alkalmazkodj az igényeihez. Így segíthetsz neki a legjobban.

7. Sokszor dörzsöli az arcát, többet sír

A kisbaba még nem tudja elmondani, hogy mi a baj, hol fáj neki. De ha megfigyeled a viselkedését, akkor láthatod, hogy a fájdalmas testrészhez többször odakap. Főleg akkor, ha hirtelen, éles fájdalmat érez. Ha a foga bújik, akkor előfordul, hogy az arcához kap, dörzsöli kívülről, vagy éppen próbálja az egész kezét a szájába tömni. Ugyanezt figyelheted meg akkor, ha például a füle fáj.

Összességében sok tünetet okozhat a fogzás, de a nagyon fontos, hogy mindent nem lehet ennek a számlájára írni. Rövidebb ideig tartó, enyhébb tünetek kísérhetik a tejfogak kibújását, de ha elhúzódik például a hasmenés, a hőemelkedés, vagy a megszokotthoz képest nagyon megváltozik a baba viselkedése, akkor mindenképpen érdemes felkeresni a gyermekorvost, mert más betegség is állhat a háttérben.

Kép forrása: Victoria Borodinova fotója a Pexels oldaláról

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja