SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A baba fürdetése - hogyan mosdassuk a csecsemőt?

- 2018-01-29
Hogyan fürdessük az újszülöttet, kisbabát? Mik a fürdetés kellékei? Hány fokos legyen a víz, a szoba, mi legyen a fürdetés menete?
A baba fürdetése - hogyan mosdassuk a csecsemőt?

A fürdetés a csecsemő és a kisgyermek bőrápolásának legfontosabb része, mivel a bőr sokoldalú tevékenységével igen fontos szerepet tölt be az életfolyamatokban. Az egész szervezetet burkolja és védi, részt vesz a szervezet kiválasztó, hőszabályzó, raktározó, vitaminképző mechanizmusában, és egyben a legnagyobb kiterjedésű érzékszervünk.


A baba fürdetése

A csecsemőt lehetőség szerint mindig ugyanabban az időpontban fürdessük.

A fürdetést megfelelően kell előkészíteni. Ha közben derül ki, hogy ez is, az is hiányzik, az anya kapkodni kezd, ez pedig balesetveszélyt okozhat. Fontos, hogy a csecsemő érezze biztonságban magát fürdetés közben, ezért azt nyugodt, biztos mozdulatokkal kell végezni. Ügyelni kell arra, hogy a víz ne legyen se túl forró, se túl hideg. Helyes, ha a fürdetés egyes mozzanatait mindig meghatározott sorrendben végezzük. A csecsemő ezt gyorsan megszokja, nem fél a következő mozzanattól, örül a rendszerességnek.
A fürdetést, mint minden gondozási folyamatot, pontosan elő kell készíteni.


A fürdetés kellékei
 

Mit készítsünk elő a baba fürdetéséhez?

Készítsük elő a fürdetés kellékeit:

  • kád,
  • szappan,
  • babafürdető,
  • vízhőmérő,
  • fürdőlepedő,
  • pelenkák,
  • tiszta ruhanemű,
  • bőrápolási eszközök (pl.: popsi krém, testápoló).


A víz hőmérsékletét vízhőmérővel tudjuk pontosan megmérni – testhőmérsékletű legyen. Fürdetés előtt ellenőrizzük a szoba hőmérsékletét: 22-24°C legyen.


A baba fürdetésének menete:

1. Az első mozzanat: a baba arcát a kádvízben vagy folyóvíznél mossuk meg, még mielőtt belerakjuk a csecsemőt a kádba.
2. Ezután karunkra fektetve, gyengéden belerakjuk a csecsemőt a kádba és megmossuk a fejét, majd haladunk lefelé, a nyak, a mellkas, a kezek és a lábak következnek.
3. Ezt követően a karunkon óvatosan hasra fordítjuk, és gyengéden átszappanozzuk a hátát és a popsiját.
Fürdetés közben beszéljünk a babához.

A fürdetés befejeztével ugyanolyan óvatosan emeljük ki a vízből, mint ahogy beletettük, különben megijed és sírni fog. A fürdetés után a csecsemőt a pólyázó asztalon gyorsan és alaposan töröljük szárazra. Ne dörzsöljük, inkább itassuk fel a vizet a bőréről.


Fotó: Oleg Sidorenko / flickr

Ügyeljünk arra, hogy azok a testrészek, amelyeket épp nem szárítunk, be legyenek takarva. Minden apró ráncot gondosan töröljünk meg, különben a bőr kipállik. Ilyenkor lehetőségünk nyílik arra is, hogy a csecsemő testén előforduló bőrjelenségeket (pl. anyajegyeket) megfigyeljük, nyomon kövessük, és ha szükséges, a házi gyermekorvoshoz forduljunk.

A hintőpor használatát nem javasoljuk, mert tapasztalatunk szerint a hajlatokban becsomósodik és kiszárítja a baba bőrét.

Fürdetés után javasolt a csecsemő egész testét testápolóval, krémmel bekenni, ekkor szakembertől elsajátítható babamasszázst is alkalmazhatunk. Ez elősegíti a jó anya-gyermek kapcsolat kialakulását.

Szerző: Varga Ildikó

Több, hasonló cikket is találsz a https://www.gyogyhirek.hu oldalon.

Forrás: GyógyHírek
Indexkép: Chris_Parfitt / flickr

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja