SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Állattartás baba mellett - ezekre a dolgokra figyelj

Szász Anna [cikkei] - 2018-05-10
A nők életében az egyik legcsodálatosabb időszak a babavárás és ezzel együtt az újszülött érkezése. Teljesen új korszak kezdődik, a legtöbb időt a kicsivel töltöd, körülötte forog a világ. Szeretnéd megadni neki a legjobbat, legszebbet, féltve óvod mindentől. Így lehet ez a háziállatok esetében is: lehet, hogy úgy gondolod, hogy gyerek és kis kedvenc nem fér meg egy helyen, és inkább megválnál tőle. De nem kell ennek feltétlenül így lennie. Akiknél a kutya, cica, papagáj, malacka családtag, azok fejében ez kevésbé fordul meg, de bizonyára ők is sokat tájékozódnak, hogy mire kell majd odafigyelni, amikor a csöppség, az új falkatag megérkezik. Ezt a témát járjuk körül.
Állattartás baba mellett - ezekre a dolgokra figyelj


A falka egysége

A baba érkezése után kevesebb időd marad a kutyádra, cicádra, amit az állat rossz néven vehet. A kutya falkaként tekint családjára és ha esetleg nem tanulta meg, hol a helye a családban, később ez problémákhoz vezethet. Mindenek előtt ezt kell vele tisztázni, hogy ő nem alfa, hanem egy kisebb rangú tag. Még mielőtt azt gondolnád, hogy ez rossz neki, tudnod kell, hogy a kutya sokkal jobban érzi magát egy „szolgáló” pozícióban, mint ha neki kellene irányítania a falkát. Amelyik kutya tudja, hol a helye a családban, sokkal könnyebben megtanítható arra, hogy a kisbabádat is elfogadja, és ne akarjon fölé kerekedni. A isbaba érkezésével frusztrálttá válhat, hisz kevesebb időt, figyelmet kap az új jövevény miatt. Még a baba megszületése előtt tisztázd az erőviszonyokat! A macskák öntörvényűbbek, kevésbé érzékenyek ezekre a dolgokra, de a játékszabályokat velük is "tudatni" kell.


Mit tegyél a békés együttélés érdekében?

A legrosszabb, hogy elajándékozod az állatodat, aki már megszokott téged, hozzád tartozik. Erre csak akkor kerüljön sor, ha tényleg nincs más út.

Ha eddig te voltál a fő-fő gazdi, akkor már a terhesség ideje alatt is próbálj meg bevonni valakit, aki többet foglalkozik a kutyával, cicával, és a baba érkezése után is kérd meg, hogy segítsen be.

Ne zárd ki teljesen az életedből a kedvencedet, mutasd meg neki a babát, ismerkedjen meg vele. Amikor sétálni mentek, ha teheted, vidd magaddal a kutyát is. (Ehhez persze az kell, hogy alapvetően engedelmes legyen, tudjon szépen sétálni, szót fogadjon). A kutya boldog lesz, a pici meg eleinte úgyis sokat alszik, nem fogja zavarni a négylábúd.

Kutyásként itt szeretném megjegyezni, hogy bármennyire is megbízom a kutyámban, nem hagynám teljesen egyedül a gyerekemmel. Semmilyen körülmény között sem. Sosem tudhatod, hogy, ha elkezd sírni az apróság, akkor hogy fog reagálni a kutya, nagyon kevés idő is elég, hogy baj történjen, ne add meg a lehetőségét. Sajnos elég sok hír szól gyerekeket ért kutyatámadásról, a sérülések súlyosak, ne kockáztass! Előfordulhat, hogy a kutya csak játszani szeretne a picurral, de nincs tisztában az erejével, s ebből tragédia lehet.

A cicákkal egyszerűbb a helyzet, de tanítsd meg a macskádnak, hogy ne feküdjön rá a gyerekre. Figyelj rá, hogy ne tudja megkarmolni, megharapni a babát.

Amíg kicsi a baba, különösebb kontaktusba nem kerül az állattal. Amikor már elkezd kúszni-mászni, akkor nagyobb érdeklődést mutathat a kutyák, cicák iránt. Ezekben a szituációkban is legyél mindig ott, kísérd figyelemmel a reakciókat. A gyereket is meg kell tanítani a helyes bánásmódra.

Pár évesen már lehet, hogy szeretne egy saját állatot, de érdemes ezt jól átfontolni. Biztos, hogy eléggé elkötelezett lesz a kutya-, macskatartás mindennapi teendőihez? Csak akkor célszerű belevágni egy ilyen projektbe, ha te is szeretnéd. A gyerekeknek rövid távon talán örömet okoz egy rágcsáló, cica, kutya, hosszabb távon viszont nem érdeklik, tehát előbb-utóbb a felnőttre marad a gondozás. Véleményem szerint egy kicsit nagyobbacska gyerek már lehet gazdi, de akkor is szüksége lesz a szülei segítségére.


Higiénia

A végére hagytam, viszont fontos dolog a tisztaság. Aki állatot tart, sokkal többet kell takarítania, pláne a kisbaba világrajövetele utáni hetekben. Jó, ha naponta többször is felmosol, portalanítasz, porszívózol. Ügyelni kell rá, hogy lehetőleg minél kevesebb szőrrel érintkezzen a csecsemő, a legjobb, ha a szobájába nem mehetnek be a háziállatok. Csemetéinket óvjuk, féltjük, néha mégis hiába macska- kutyaszőr mentesítjük a lakást, allergiás lesz nagyobb korára. A legújabb kutatások szerint azonban a kutyával, macskával felnövő gyerekeknél kevesebb százalékban találtak allergiásokat, mint akik steril környezetből jöttek. Azoknál a gyerekeknél, akik kutya vagy macska mellett nőnek fel, jelentősen csökken a későbbi allergia kialakulásának kockázata - állítja dr. Dennis R. Ownby, a Georgiai Orvosi Egyetem Allergológiai és Immunológiai Tanszékének vezetője.

Ránk, felnőttekre is jó hatással vannak az állatok, ezért ha eddig is tartottál kutyát, macskát vagy mást, csak a baba érkezése miatt nem kell megválnod tőlük. Próbálj meg velük is foglalkozni egy kicsit, s meglátod, harmonikus lesz az együttélés. A négylábú mellett felnőtt csöppségek általában empatikusabbak lesznek, kevésbé hajlamosak a depresszióra. Megfelelő nevelés mellett elválaszthatatlan barátokká válhatnak.

Kép: Canon EOS 5d Mark IIi / Max Pixel

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja