SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

5 tipp, hogy a kisbabád átaludja az éjszakát

Firtos Babo [cikkei] - 2020-12-07
Amikor az első babával várandósak leszünk, madarat lehet fogatni velünk, ugye? Aztán jönnek mindenhonnan a rémisztő okosságok: "Aludj, amíg tudsz!" vagy "Annyira kimerült vagyok, amióta kisbabám van..." Aztán amikor megszületik a kicsi, még mindig fülükben csengenek ezek a szavak, és nagyon nem szeretnék, hogy ne tudjunk aludni...
5 tipp, hogy a kisbabád átaludja az éjszakát

Van 5 tippünk, ami talán segít, hogy a kis cukorborsó átaludja az éjszakát – és így ti is!

Ám azt ne felejtsük el, hogy minden gyerek más, és nem mindenkinek sikerül a mi kis tréningünk azonnal. Sőt, jó ha tudod, hogy a folyamat eleve nem könnyű, nem kevés időt, erőfeszítést és következetességet igényel.

Ám ha úgy érzed, eljött a pillanat, hogy Te is megpróbáld,, íme 5 tipp neked és a kisbabádnak:

 

1. Lakjon jól a baba!

Az első hat hétben az etetés akár 20-40 percig is eltarthat. Ám a babák már 10 perc után elfáradnak, és ölelő karjainkban szépen lassan elszundikálnak…

Viszont ha azt szeretnénk, hogy a mi kicsikénket egész éjjel ringassa az álomhajó, akkor bizony bíztatnunk kell, hogy addig egyen, amíg teljesen jól nem lakik. Ez az egyik legtermészetesebb megoldás arra, hogy át tudja aludni az éjszakát. Hiszen ha tele pocakkal alszik el, jó eséllyel szépen lassan el fogja hagyni az éjszakai étkezéseket.

Ahhoz, hogy megtaláld a babádnak legideálisabb étkezési ritmusát, bátran kérd orvosod, vagy védőnőd tanácsát!

Ha fel kell ébresztened, mert etetés közben elalszik, arra maximum 10-15 percet szánj, többet ne! Ha már nem szeretne többet enni, vagy nem ébred fel, akkor vélhetően jóllakott. Arra viszont figyelj, hogy háromnál többször lehetőleg ne etesd meg „csak félig”, próbáld meg minden alkalommal telerakni a pocakját!

Ne feledd, a KÖVETKEZETESSÉG KULCSFONTOSSÁGÚ ahhoz, hogy sikerüljön az „aludjuk át az éjszakát” küldetés!


2. Mielőbb alakítsatok ki egy saját „altatós rutint”!

A kisbabák szeretik tudni, mi fog történni velük a következő pillanatban – jelen esetben azt, hogy itt az alvás ideje – ezért nagyon fontos, hogy a rendszeresen ismétlődő eseményekből mielőbb megtanulják, hogy most alvásidő van, és bizony aludni kell.

Ezeknek a „napi rutinoknak” korai kialakítása éppen olyan fontos, mint maga a pihentető alvás.

A napközbeni szundikálás előtti rituálé 5-10 percig tartson, és legyen benne a pelenkacsere, egy kis babusgatás esetleg egy altatódalocska.

Az esti rutin ennél hosszabb legyen - akár 60 perc – és mindenképpen vegyük bele a fürdetést, egy kis masszázst és természetesen rakjuk tele jól azt a kis pocakot!

 

3. Mindig ugyanott altasd a babát!

A pici aludjon mindig ugyanott – akkor is, ha csak napközben szundikál - egy jól megszokott környezetben! Így a kicsi ahhoz is hamar hozzászokik, hogy mindig ugyanott ébred, amitől pedig békésebb, kiegyensúlyozottabb lehet.

Napközbeni szundikálásnál nem kell magára hagynod, nyugodtan végezhetsz mellette csendesebb házimunkát, mint például a ruhák hajtogatása. Ezek a finom zajok nem fogják zavarni, sőt! A helyiségben sem kell teljesen sötétet csinálnod, lágy fények tökéletesek egy kis szundikáláshoz napközben…

 

4. Figyelj a nappali alvások hosszára!

Az is fontos, hogy a napközbeni szundikálások minimum 30-45 percig tartasnak, de ne legyenek hosszabbak 3 óránál!

Ha csecsemőd nem alszik eleget, fáradt és nyűgös lehet. Az bizony nem fog jót tenni sem az esti altatásnak, sem az éjszakai alvásnak.

Ha viszont sokat alszik, akkor este nem fog tudni elaludni, vagy reggel idő előtt (azaz korábban, mint 6 óra) fog felkelni.

Ne feledd, a megfelelő alvási szokások kialakulásához idő kell, ne csüggedj, ha nem látod benne azonnal a rendszerességet!

 

5. „Eszik-Játék-Alvás” ciklusok bevezetése

Nem csak az alváshoz kell rutin, de a két alvás közötti időt is érdemes ismétlődő eseményekre bontani.

Erre remek módszer az EJA (Eszik-Játszik-Alszik), ami az alábbiakból áll:

Eszik: lehetőleg lakjon jól a baba!

Játék: az evéstől a következő alvásig tartó időszak. Itt bármit csinálhatunk, például tehetünk egy nagy sétát a környéken, vagy intézhetjük a tennivalóinkat.

Alvás: Ez a szundikálás vagy a lefekvés ideje.

ITT A KÖVETKEZETESSÉG MEGINT KULCSFONTOSSÁGÚ!

Ezek az ismétlődő események segítenek kisbabádnak megérteni, hogy mi után mi következik, és ettől kiegyensúlyozottabb, kipihentebb és így boldogabb baba válhat belőle!

Ha következetesen betartod a fentieket, jó eséllyel indulsz az alvási nehézségek ellen indított harcban. Nem számít, hogy első babádat várod, vagy éppen a harmadikkal bővül a család, egy jól alvó csecsemő mindenki életét megkönnyítheti.

Fontos azonban megjegyezni, hogy a megfelelő alvási szokások kialakítása nem egyszerű feladat, mindemellett minden baba más és más!

Ha a kisbabád nem éppen az csinálja az elején, amit elvársz tőle, az nem baj. Te csak következetesen tedd dolgod, igyekezz betartani a fentieket!

Ha ennek ellenére sem sikerül, ne ess kétségbe, bátran kérj segítséget gyermekorvosodtól vagy védőnődtől!

Kép: fujikama képe a Pixabay -en.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja