SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Miért hideg a kisbabád keze?

Martincsevicsné Jenei Gizella [cikkei] - 2021-01-22
A kisbabák keze sokszor hideg. Nálatok előfordul? Vajon mit jelent ez?
Miért hideg a kisbabád keze?

A Romper internetes magazinban jelent meg egy interjú, ahol gyermekorvosokat kérdeztek arról, hogy a szülőknek kell-e aggódni amiatt, ha gyakran hideg a kisbabájuk keze.

Dr. Randy Thornton gyermekorvos szerint általában teljesen normális, ha egy kisbaba keze és lába hideg, mint a jég. Ennek oka, hogy az érrendszer még fejlődésben van, és nem működik olyan hatékonyan, mint a felnőtteknél. Felhívta a figyelmet arra is, hogy nagyon fontos, hogy a kisbabákon mindig legyen sapka, mert sok hőt veszíthetnek a fejbőrön keresztül. Ha a lakásban hűvösebb van, akkor sem árt, ha egy vékony pamutsapkát adsz rá.

A szakértő elmondta, hogy az emberi szervezet működése rendkívül intelligens. A babák esetében, ugyanúgy, ahogy felnőtteknél is, ha túl alacsony a külső hőmérséklet, akkor a szervezet a belső szervek megfelelő működésére koncentrál és hőt von el például a végtagoktól. Ezért lehet, hogy hideg időben hidegek lesznek a kis kezek.

Ha úgy érzed, hogy babádnak szüksége van rá, akkor nyugodtan húzz a kis kezére kesztyűt, a lábára pedig zoknit. Dr. Thorton szerint azonban nem szabad túlzásba esni, mert azzal, ha a babák kezét állandóan kesztyűben tartjuk, megakadályozzuk őt abban, hogy jelezzen vele. Sok baba ugyanis azzal jelzi, hogy éhes, hogy hangosan cuppogtatja a kis kezeit, illetve az önnyugtatásban is fontos szerepe lehet.
 

Mit tehetsz akkor, ha mindig hideg a kisbabád keze?

Dr. Thorton szerint érdemes a lakás vagy a baba szobájának hőmérsékletét megfelelően tartani. Egy vékony sapkát nyugodtan húzhatsz a kis fejére, de kesztyű ne legyen állandóan a kezén. Az első időszakban egyáltalán nem javasolt a takaró vagy a pléd. Sokkal hasznosabb egy hálózsák, amiben nyugodtan foroghat, mocoroghat, mégsem fog fázni.

A szakértők szerint, ha kint vagytok a szabadban és úgy érzed, hogy nagyon hideg a kisbabád keze, akkor nyugodtan alkalmazhatod azt a módszert, amit önmagadnál is alkalmaznál. Óvatosan dörzsöld meg, vedd a kezeid közé a kis ujjakat és lehelj rá meleg levegőt.

Sajnos sokszor előfordul, hogy az újdonsült anyukák túlöltöztetik a babákat azért, mert féltik őket a megfázástól. Dr. Thorton szerint ez akár veszélyes is lehet a gyermekre nézve. Ha túl sok réteg van rajta, akkor megizzadhat, aminek következtében akár túl is melegedhet, illetve kiszáradhat.

Ne aggódj tehát a hideg kis kezek miatt. A szakértők szerint, ha a baba nem lázas és semmilyen más tünetet nem tapasztalsz rajta, akkor teljesen normálisak a hideg végtagok.
 

Mikor aggódj a hideg kezek miatt?

Dr. Thorton elmondása alapján ugyan teljesen ártalmatlan, ha néha hideg a baba keze, ha mégis azt tapasztalod, hogy hazaérve sem melegszik fel, akkor előfordulhat, hogy valamilyen egyéb problémát jelez. Nagyon ritkán előfordulhat, hogy a hideg kezek keringési problémára utalnak, de ilyenkor egyéb más tünet is társul hozzá. Ha azt veszed észre, hogy a babád fáradtabb a szokásosnál, sápadt, gyenge, esetleg szédül, akkor mindenképpen keresd fel a gyermekorvost és számolj be a tapasztalataidról.

A lényeg, hogy ne ijedj meg azonnal, hanem inkább figyeld meg a kisbabádat. Ne csak egy tünet alapján vonj le következtetéseket, hanem összességében figyeld a viselkedését. Legyen nálatok mindig kesztyű, hogy ha hidegre fordul az idő, akkor rá tudd adni.  Amúgy meg jó kis játék lehet, ha menet közben egy-egy dalt énekelve megdörzsölöd a kicsi kezeit. A babák imádják, te pedig még néhány mosolyt is bezsebelhetsz cserébe.

Kép forrása: Wayne Evans fotója a Pexels oldaláról

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja