SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Kihűlés és túlöltöztetés veszélyei: így öltöztesd a babát télen!

Tóth Nikolett [cikkei] - 2021-02-03
Remegés, lassú légzés, világosvörös, hideg bőr, gyenge pulzus. Ezek a leggyakoribb jelei az úgynevezett hipotermiának, vagyis a test túlzott lehűlésének. Ha ezeket érzékeljük, azonnal orvoshoz kell fordulni! Nemcsak ez jelenthet veszélyt, hanem a túlöltöztetés is: beizzadhat és megfázhat a baba. Ráadásul a bölcsőhalál egyik kockázata is a túlhevülés. De vajon honnan lehet tudni hogy fázik, vagy melege van a babának? Hogy öltöztessük télen? Ebben segít most a védőnő.
Kihűlés és túlöltöztetés veszélyei: így öltöztesd a babát télen!

Főleg elsőgyerekes anyukáknak okozhat nagy fejtörést, hogy pontosan hogyan is öltöztessék a babájukat télen. Milyen ruhadarabokat válasszunk? Hány rétegben öltöztessük? Adjunk-e rá cipőt, vagy inkább bundazsákot használjunk? Számtalan kérdés merülhet fel. A védőnő segít most eligazodni ebben.
 

Ruhaválasztás

Már a ruhaválasztásra is érdemes odafigyelni. A védőnő azt javasolja, hogy a ruha ne legyen bő – de szűk sem, inkább simuljon a csecsemő testére. Arra is ügyeljünk, a mozgását ne nagyon akadályozza a ruha.

”Kisebb csecsemőknek a levegőztető zsákot javasoljuk, nagyobbaknak pedig a kezeslábast.” -mondja a szakember.

 

Réteges öltöztetés

A védőnő mindenképpen a több rétegű öltöztetést javasolja télen. Ugyanis mint mondja, a ruhák közötti levegő is szigetel.

Amint mondja, a pamut, gyapjú ruhadarabok az előnyösebbek. Nagyobb hidegben pedig figyeljünk oda, hogy a kezekre és a lábakra is több rétegű ruhát tegyünk. Vagyis bátran húzhatunk több zoknit vagy kesztyűt.

A védőnő azt tanácsolja, hogy a külső ruházat legyen meleg hőszigetelő rétegű és sűrű szövésű, vízhatlan, a széltől is védő külső réteggel rendelkezzen.

Nem túl szerencsés, ha hideg időben boltról boltra járunk a csecsemővel, mert a melegben beleizzadhat a ruhájába, kint a levegőn pedig emiatt megfázhat. A réteges öltöztetés ezért is praktikus, mert zárt helyre való betérés esetén le lehet venni a csecsemőről 1-2 réteget.” –teszi hozzá a szakértő.
 

Az újszülött téli ruházata (lista):

  • hosszú ujjú body, akár 2 db
  • harisnya + zokni
  • meleg rugdalózó, vagy lábfejes nadrág
  • meleg pulóver/ kardigán
  • overál/ bundazsák
  • pamut sapka, + meleg sapka (ami a fület és a homlokot is védi)
  • bélelt kesztyű (egy vékonyabb és egy vastagabb)
  • polár takaró
  • babakocsi téli bélés

 

Cipő

A védőnő azt mondja, hogy cipőt a már tipegő gyermekre érdemes adni, a kisebbekre a bélelt mamusz is megfelelő.

”Járni tudó kisgyerekek lábára bélelt, vízhatlan, nem túl szoros és nem túl merev téli cipőt vagy csizmát adjunk.”- tanácsolja a védőnő.

 

Fázik vagy melege van? Így ellenőrizd!


A védőnő arra is felhívja a figyelmet, hogyha a a megfázástól félve túl melegen öltöztetjük a gyereket, azzal ellenkező hatást érhetünk el: a meleg ruha alatt a gyerek megizzad, és az átnedvesedett ruhában valóban megfázhat.

”Aki kendőben vagy kenguruban hordozza a babát, saját testével is melegíti, ezért nem szabad túlöltöztetni.”- teszi hozzá.

Ha ellenőrizni szeretnénk a csecsemő hőmérsékletét, akkor a szakember azt javasolja, hogy ne a kezét vagy a lábát fogjuk meg, mivel a csecsemők perifériás keringése még viszonylag kevéssé hatékony, és a kezük és a lábfejük általában hidegebb, mint a testük többi része.

A csecsemő a mellkasát vagy a tarkóját érdemes megtapintani, és figyelni az árulkodó jeleket.

 

Ha melege van a csecsemőnek, akkor:

  • kipirult az arca,
  • verejtékezik,
  • csapzott haja,
  • a bőrén melegkiütés jelenhet meg,
  • a légzése pedig szaporává válhat.

 

Fázik a csecsemő, ha:

  • az arca sápadt, hideg,
  • viselkedése nyugtalan, nyűgös,
  • a bőre márványos lehet,
  • az ajka pedig kékes színű.

 

Hipotermia: a szervezet fokozott mértékű kihűlése

Ha a babán az alábbi tüneteket vesszük észre, akkor érdemes azonnal orvoshoz fordulni, ugyanis a védőnő szerint ezek a tünetek a hipotermiára, vagyis a szervezet fokozott mértékű kihűlésére utalhatnak:

  • remegés (a babák ugyanis nem reszketnek, ha mégis, akkor ez problémát jelezhet)
  • lassú légzés
  • gyenge pulzus,
  • gyengeség, álmosság
  • memóriavesztés
  • világosvörös, hideg bőr
  • súlyosabb esetben eszméletvesztés

 

A túlöltöztetés veszélyei

A védőnő arra is figyelmeztet, hogy a túlöltöztetés miatt könnyen megfázhat a gyerek, mert beizzad. Ráadásul, mint mondja, a babák nem mindig jelzik sírással, ha melegük van, a túlhevülés miatt ugyanis mély álomba merülhetnek, ez pedig nagyon veszélyes is lehet. A védőnő azt mondja, hogy a bölcsőhalál egyik kockázata is lehet a túlhevülés, ezért érdemes nagyon figyelni arra, hogy ne adjunk több réteget a babára annál, mint amennyi szükséges.

Képek forrása:

Imain fotója a Pixabay-en

Nicolette Attree-től fotója a Pexels oldaláról

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja