SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Kihűlés és túlöltöztetés veszélyei: így öltöztesd a babát télen!

Tóth Nikolett [cikkei] - 2021-02-03
Remegés, lassú légzés, világosvörös, hideg bőr, gyenge pulzus. Ezek a leggyakoribb jelei az úgynevezett hipotermiának, vagyis a test túlzott lehűlésének. Ha ezeket érzékeljük, azonnal orvoshoz kell fordulni! Nemcsak ez jelenthet veszélyt, hanem a túlöltöztetés is: beizzadhat és megfázhat a baba. Ráadásul a bölcsőhalál egyik kockázata is a túlhevülés. De vajon honnan lehet tudni hogy fázik, vagy melege van a babának? Hogy öltöztessük télen? Ebben segít most a védőnő.
Kihűlés és túlöltöztetés veszélyei: így öltöztesd a babát télen!

Főleg elsőgyerekes anyukáknak okozhat nagy fejtörést, hogy pontosan hogyan is öltöztessék a babájukat télen. Milyen ruhadarabokat válasszunk? Hány rétegben öltöztessük? Adjunk-e rá cipőt, vagy inkább bundazsákot használjunk? Számtalan kérdés merülhet fel. A védőnő segít most eligazodni ebben.
 

Ruhaválasztás

Már a ruhaválasztásra is érdemes odafigyelni. A védőnő azt javasolja, hogy a ruha ne legyen bő – de szűk sem, inkább simuljon a csecsemő testére. Arra is ügyeljünk, a mozgását ne nagyon akadályozza a ruha.

”Kisebb csecsemőknek a levegőztető zsákot javasoljuk, nagyobbaknak pedig a kezeslábast.” -mondja a szakember.

 

Réteges öltöztetés

A védőnő mindenképpen a több rétegű öltöztetést javasolja télen. Ugyanis mint mondja, a ruhák közötti levegő is szigetel.

Amint mondja, a pamut, gyapjú ruhadarabok az előnyösebbek. Nagyobb hidegben pedig figyeljünk oda, hogy a kezekre és a lábakra is több rétegű ruhát tegyünk. Vagyis bátran húzhatunk több zoknit vagy kesztyűt.

A védőnő azt tanácsolja, hogy a külső ruházat legyen meleg hőszigetelő rétegű és sűrű szövésű, vízhatlan, a széltől is védő külső réteggel rendelkezzen.

Nem túl szerencsés, ha hideg időben boltról boltra járunk a csecsemővel, mert a melegben beleizzadhat a ruhájába, kint a levegőn pedig emiatt megfázhat. A réteges öltöztetés ezért is praktikus, mert zárt helyre való betérés esetén le lehet venni a csecsemőről 1-2 réteget.” –teszi hozzá a szakértő.
 

Az újszülött téli ruházata (lista):

  • hosszú ujjú body, akár 2 db
  • harisnya + zokni
  • meleg rugdalózó, vagy lábfejes nadrág
  • meleg pulóver/ kardigán
  • overál/ bundazsák
  • pamut sapka, + meleg sapka (ami a fület és a homlokot is védi)
  • bélelt kesztyű (egy vékonyabb és egy vastagabb)
  • polár takaró
  • babakocsi téli bélés

 

Cipő

A védőnő azt mondja, hogy cipőt a már tipegő gyermekre érdemes adni, a kisebbekre a bélelt mamusz is megfelelő.

”Járni tudó kisgyerekek lábára bélelt, vízhatlan, nem túl szoros és nem túl merev téli cipőt vagy csizmát adjunk.”- tanácsolja a védőnő.

 

Fázik vagy melege van? Így ellenőrizd!


A védőnő arra is felhívja a figyelmet, hogyha a a megfázástól félve túl melegen öltöztetjük a gyereket, azzal ellenkező hatást érhetünk el: a meleg ruha alatt a gyerek megizzad, és az átnedvesedett ruhában valóban megfázhat.

”Aki kendőben vagy kenguruban hordozza a babát, saját testével is melegíti, ezért nem szabad túlöltöztetni.”- teszi hozzá.

Ha ellenőrizni szeretnénk a csecsemő hőmérsékletét, akkor a szakember azt javasolja, hogy ne a kezét vagy a lábát fogjuk meg, mivel a csecsemők perifériás keringése még viszonylag kevéssé hatékony, és a kezük és a lábfejük általában hidegebb, mint a testük többi része.

A csecsemő a mellkasát vagy a tarkóját érdemes megtapintani, és figyelni az árulkodó jeleket.

 

Ha melege van a csecsemőnek, akkor:

  • kipirult az arca,
  • verejtékezik,
  • csapzott haja,
  • a bőrén melegkiütés jelenhet meg,
  • a légzése pedig szaporává válhat.

 

Fázik a csecsemő, ha:

  • az arca sápadt, hideg,
  • viselkedése nyugtalan, nyűgös,
  • a bőre márványos lehet,
  • az ajka pedig kékes színű.

 

Hipotermia: a szervezet fokozott mértékű kihűlése

Ha a babán az alábbi tüneteket vesszük észre, akkor érdemes azonnal orvoshoz fordulni, ugyanis a védőnő szerint ezek a tünetek a hipotermiára, vagyis a szervezet fokozott mértékű kihűlésére utalhatnak:

  • remegés (a babák ugyanis nem reszketnek, ha mégis, akkor ez problémát jelezhet)
  • lassú légzés
  • gyenge pulzus,
  • gyengeség, álmosság
  • memóriavesztés
  • világosvörös, hideg bőr
  • súlyosabb esetben eszméletvesztés

 

A túlöltöztetés veszélyei

A védőnő arra is figyelmeztet, hogy a túlöltöztetés miatt könnyen megfázhat a gyerek, mert beizzad. Ráadásul, mint mondja, a babák nem mindig jelzik sírással, ha melegük van, a túlhevülés miatt ugyanis mély álomba merülhetnek, ez pedig nagyon veszélyes is lehet. A védőnő azt mondja, hogy a bölcsőhalál egyik kockázata is lehet a túlhevülés, ezért érdemes nagyon figyelni arra, hogy ne adjunk több réteget a babára annál, mint amennyi szükséges.

Képek forrása:

Imain fotója a Pixabay-en

Nicolette Attree-től fotója a Pexels oldaláról

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Szeptember 27-én történt a súlyos karambol, melyben Sallai Nóra színésznő és kisfia életveszélyes sérüléseket szenvedett - azóta kórházban ápolták őket. A szörnyű baleset mára azonban felfoghatatlan tragédiává változott.
Október 2024-ben is a látás hónapja

Október 2024-ben is a látás hónapja

A látás hónapját minden évben megrendezik világszerte, így Magyarországon is. A látás hónapjának kezdetben elsősorban az optikai látásjavítás (szemüveg- és kontaktlencse-viselés) volt a fő témája. Az évek során azonban a látás, elsősorban a látásélesség megőrzésének és javításának figyelemfelhívó hónapja lett. Professzor Dr. Holló Gáborral, a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával a mai alkalommal a 2024. évben is aktuális látásmegőrzéséről és az éleslátást leginkább veszélyeztető betegségekről, valamint ezek korai felismeréséről beszélgettünk.
Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Egyre többet hallani az ultrafeldolgozott élelmiszerek veszélyeiről, a tájékozottabbak egyenesen a szív-érrendszer legnagyobb ellenségeinek tekintik azokat. Ugyanakkor érdemes tudni, hogy ezek az élelmiszerek nem mind ugyanolyan feldolgozással készülnek, és bizonyos típusaik akár még csökkenthetik is a kardiológiai kockázatokat. Czakó Bettina, a Kardioközpont dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember MSc egy új elemzés kapcsán beszélt a témáról.
Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

"Csúnyán köhög" - panaszolják aggódva a szülők, amikor náthás és napok óta köhögő gyermekeikkel felkeresik az orvost. Dr. Mezei Györgyi, a Tüdőközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakorvosa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vírusfertőzésekkel együtt járó köhögés 3-4 hétig is fennállhat.
Mennyit tudunk a szem egészségéről?

Mennyit tudunk a szem egészségéről?

Legtöbben jobban félünk a látásvesztéstől, mint a rák, a stroke, a szívbetegség és más súlyos betegségek kialakulásától, legalábbis erre mutatnak rá különböző nemzetközi tanulmányok. Bár azt feltételezzük, hogy jól ismerjük a jó látás megőrzéséhez szükséges tudnivalókat, valójában a többségnek csekély a tudása ezen a területen. Ez az ismerethiány pedig növeli egy-egy szembetegség kialakulásának kockázatát.
A szerkesztő ajánlja