SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Miért sír a baba?

Kókai Kata [cikkei] - 2006-08-14
A kezdő kismamák néha túlzásba viszik az aggódást, hiszen az első napokban még nem túl gyakorlottak.
Miért sír a baba?

Az egyik legrémisztőbb dolog a baba sírása lehet, főként, ha nem tudjuk éppen miért sír. Néhány hét elteltével már világos lesz, hogy az egyik sírás a baba éhségét, a másik a pelenkacserét jelzi, de addig is idegeskedés helyett érdemes néhány trükköt elsajátítani, melynek segítségével megállapíthatjuk a sírás okát.

A sírás hét oka

Éhség

A kezdetekben még valószínűleg nem tűnik fel a gyakorlatnak kismamának, mikor igényli gyermeke az etetése. Persze papírforma szerint meg van adva az egyes etetések ideje, de minden babának megvan a maga ritmusa. Nem csak a sírás, de más jelek is utalhatnak arra, hogy hamarosan szoptatni kell. A baba fintorog, nyugtalanabb, vagy az anyai mell után kutat, ha ölünkbe vesszük. A kismama néhány hét után már pontosan felismeri az éhségre utaló jeleket, s még azelőtt megetetheti gyermekét, hogy sírásra kerülne sor.

Pelenkacsere

Néhány babát már az is zavar, ha egy ideig kap tiszta pelenkát, míg másoknak csak később van szüksége a cserére. Egy biztos, ha már kényelmetlen, sírással jelzi, hogy ideje a pelenkacserének. Az újfajta pelenkák a régiekkel ellentétben sokkal kényelmesebbek és nem irritálják a baba bőrét, így valószínűleg nem fog azonnal jelezni, ha ideje pelenkát cserélni.

Túl meleg, túl hideg

Az újszülöttek az anyaméh biztonságot adó, meleg környezetéhez vannak szokva, mely ideális hőfokot biztosított számukra. Éppen ezért, ha túl vannak öltöztetve, vagy éppen kevés rajtuk a ruha, sírással jeleznek. Nem csak az elalvásnál, vagy a napi öltözéknél fordulhat elő, hogy a baba sírni kezd, de akár pelenkacserénél, átöltöztetésnél is reagálhat a környezet hőmérsékletére.

Szeretetigény



Az újszülötteknek nagy változást jelent a világra jövetel. Addig a kényelmes, meleg, biztonságot nyújtó anyaméhben éltek, ahol minden tökéletesen megfelelt elvárásaiknak. Az új világba kikerülve azonban egy nagy és idegen helyet látnak, ahol csak a szülők jelentik a biztonságérzetet. Emiatt a babának nagy szüksége van az ölelésre, a törődésre, mely biztonságérzetet ad számára. Néha előfordulhat, hogy egyszerűen azért sír, mert ölelésre, édesanyja biztonságot adó melegségére van szüksége.

Zajok

A babák számára az egész világ új, minden egyes szereplőjével. Felismerhet hangokat, melyeket már az anyaméhben is hallottak, de az ismerősök rokonok, mind egy újfajta külső ingert jelentenek. Néha a babáknak is elege lehet az újdonságokból. Ahogyan egy felnőtt elfáradhat a sok tanulásban, úgy egy baba számára is fárasztó lehet egy nagy családi összejövetel, rengeteg új emberrel. Lehet, hogy nem azonnal fakadnak sírva, de előfordulhat, hogy a számukra túl mozgalmas időszak után sírósabbak lesznek.

Egyéb problémák

Előfordulhat, hogy a baba megbetegszik, esetleg fáj a hasa, ilyekor a hangulata is rosszabb, többet sír. Ezt a sírást biztosan minden kismama -még a legkevésbé gyakorlott is- észreveszi.

Sírás ok nélkül

Persze, ok nélküli sírás nem létezik, de előfordulhat, hogy nem tudjuk beazonosítani, mi lehet a rossz kedv oka. A baba rendesen evett, aludt, büfizett, az emésztése is jó, mégis sír. Nekünk felnőtteknek ez talán furcsa lehet, hiszen mi már nem emlékszünk rá milyen érzés megszületni, egy új világot megismerni. Néha a babának is lehet rossz napja, vagy egyszerűen csak zavarja valami.

Hogyan derítsük ki a sírás okát?

Egyszerűen próbálkozni, ellenőrizni kell. Próbálkozzunk etetéssel, ellenőrizzük a pelenkát, ringassuk karunkban a babát, és nézzünk körbe a lakásban, hogy zavarhatja-e valami (pl. a szomszéd zajongása, vagy a túl hangos TV). Előbb-utóbb megtaláljuk a sírás okát, de ha mégsem jönnénk rá magunktól, nyugodtan kérjünk segítséget a védőnőtől, vagy szüleinktől, ismerőseinktől.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja