SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Díszhalak és dísznövények

Kókai Kata [cikkei] - 2004-07-11
Egy harmonikusan berendezett akvárium lakásunk ékköve lehet. Néhány tipp a halak ideális környezetének kialakításához.
Díszhalak és dísznövények

A „Díszhalak tartása” című cikk folytatásaként szeretnénk további hasznos tanácsokkal ellátni minden akvaristát, hogyan alakítsa ki álmai akváriumát. A boltokban számtalan kiegészítőt vásárolhatunk akváriumunk díszítésére; kincses ládikót formáló levegőztetőt, piramis alakú halbúvót, vagy elsüllyedt hajóroncsot.

Ezek kétségtelenül különlegessé, és egyedivé varázsolják halaink élőhelyét, többségük azonban „természetellenes” anyagokból készül, melyek halaink természetes élőhelyén csak környezetszennyezés esetén fordulhatnak elő. Sokan szeretnénk természethű akváriumot kialakítani; legyen szó tengeri- vagy édesvízi halakról. Néhány hasznos tipp azoknak, akik hasonló díszt szeretnének lakásukba:

 

Díszhalak és növényeik

 

Tippek a legismertebb, és talán legkönnyebben beszerezhető- és tartható halak természetes környezetében található növényzettel kapcsolatban.

 

Az aranyhal

 

Őse az ezüstkárász. Kínában már i.sz. 1200 körül elkezdték tenyésztését, s a legkülönbözőbb fajokat hozták létre. Egyes egyedek aranyszínűek, míg mások akár rózsaszín- fehér, vagy fekete pettyes színekben is tündökölhetnek. Európában mindössze 1728-ban kezdték el tenyészteni, azóta azonban szinte az egész kontinensen megtalálható. Talán a legismertebb, és a leggyakrabban tartott díszhal, más fajokkal ellentétben sokkal kevésbé igényes, akár kerti tóban is tartható, egész évben.

Ajánlott növények: Hajlékony csillárka, Lándzsás vízipáfrány, Fonalas csetkáka

 

A szivárványos guppi

 

Hazája Trinidad, Barbados, Venezula és Guayana. Apró termete és könnyű gondozása miatt elég gyakran tartott halfaj. A hímek kisebbek, s farok úszójuk lényegesen nagyobb mint a nőstény egyedeké. Színük teljesen változatos, tenyésztéstől függően lehet sárga, kék, piros, vagy akár hófehér. Gondozása nem igényel nagy hozzáértést; 24-26 fokos vízhőmérséklettel, napi etetés mellett már teljesen optimális körülményekről beszélhetünk. Fő eleségük a tubifex, de jó minőségű száraz tápot is használhatunk az etetéshez.

Ajánlott növények: forrásmoha, hosszú levelű vízikalász

 

Zebra dánió

 

A Dániók családjába tartozik, származási helye Elő-India. Hazánkban elterjedt, szinte minden díszhal kereskedésben kapható. Szifóval, guppival, neonhallal tökéletesen együtt tartható. Falánk, mindenevő faj, igényli a 22-24 fokos vízhőmérsékletet. Mint minden fajnál, ügyelni kell a víz tisztaságára, illetve a megfelelő levegőztetésre.

Ajánlott növényzet: Sallangos vízipáfrány, Hullámos levelű vízipáfrány, Hosszúlevelű barclaya

 

Neonhal

 

Először 1936-ban, az Amazonas környékén találtak rá erre a nagyon apró, ám annál tündöklőbb fajra. Természetes környezetében lágy, viszonylag hűvös vizekben él, így elég jól tűri a 18-20 fokos hőmérsékletet. Nincs különleges táplálék igénye, bármilyen haleleséget szívesen fogyaszt. Célszerű azonban –akár a többi faj esetében- változatosan táplálni, így könnyebben elkerülhetjük a hiánybetegségeket.

Ajánlott növények: Tavi tündérhínár, Bokros süllőhínár, Törpe (vagy amazonasi) kardfű

 

Az ajánlott növények mindegyike az egyes halfajok természetes élőhelyén honos, és hazánkban is kapható a nagyobb akvarisztikai boltokban. Segítségükkel halaink számára igazán természetes élőhelyet létesíthetünk. Természetesen mindenki egyéni ízlésének megfelelően szeretné kialakítani akváriumát, így a fenti ajánlatokkal leginkább azoknak szeretnénk tanácsokat adni, akik minden tekintetben a természetes kialakítást részesítik előnyben.

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja