SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A rénszarvas

[cikkei] - 2004-11-03
Európa északi területein és Észak-Amerikában honosak, de Grönlandra és Izlandra is betelepítették a rénszarvasokat.
A rénszarvas

Testét csokoládébarna, fekete, illetve fehéres szürke szőrzet borítja. Feltűnő jellegzetessége, hogy csülkei igencsak szélesek, laposak, annak érdekében, hogy az állat ne süppedjen bele a hóba. A rénszarvas különleges amiatt is, hogy nemcsak a bikáknak, hanem a teheneknek is van agancsuk.

Ezek a fejékek igen változatos alakúak lehetnek. Testhosszuk 120-220 cm, marmagasságuk 87-140 cm, testtömegük pedig 60-318 kg. Csapatokban, csordákban járnak, amelyet egyes források szerint egy idősebb bika vezet, mások szerint a matriarchális társadalom példáját mutatják be a rénszarvas csordák, ugyanis egy-egy öreg tehén a csorda főnöke. A bikák külön csapatokba verődnek. Így vonulnak nyaranta az északabbra fekvő területekre. Nem válogatósak, levelek, lágyszárú növények, gombák, zuzmók szerepelnek étlapjukon.

Táplálékukat télen a hó alól kotorják elő. Vemhességi idejük 228 nap, ellésenként csak egy, ritkán két utód születik. Az 5-11 kg-os újszülött szarvasborjú alig egy órával megszületése után már lábra áll és követi anyját, néhány napon belül pedig csaknem ugyanolyan gyorsan tud szaladni, mint a kifejlett állatok, akár 60-80 km-es óránkénti sebességgel. A fiatalok 18-30 hónapos korukban válnak ivaréretté.

Augusztustól novemberig tart a szarvasbőgés időszaka.

Tél elején, mint tudjuk nagy munka vár a rénszarvasokra, hiszen a Mikulásnak ők a legfőbb szállítói. December elején befogják őket a szán elé, és már repülnek is házról házra, ahol várják a gyerekek a Télapót! Talán ezért is olyan kedves állat a rénszarvas!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja