SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Tanítsd meg közlekedni!

Gombos Beáta [cikkei] - 2009-02-17
Közlekedni tudni kell, gyalogosan és járművel is. Ha belegondolsz, nem is annyira egyszerű. Ha szeretnéd, hogy a gyerek ne a rutint lássa, és biztonságosan közlekedjen, hívd fel a figyelmét, tanítsd, gyakoroljatok!
Tanítsd meg közlekedni!

Gyakran elsuhanunk az adódó lehetőségek mellett. Mert ott van például a zöld meg a piros lámpa: színtanulásnak sem rossz, de ha még el is magyarázod, már a kétéves is felfogja a logikai összefüggést. Igen, ilyen apróságokkal kezdődik.

Mutasd meg!
Akár autóval, akár gyalog közlekedsz, akár busszal utaztok, minden nap van lehetőség arra, hogy egy-két érdekességet fedezzetek fel az úton. Nézzétek meg együtt a zebrát, a járművek helyét, a gyalogosokét. Azt is, hogyan működik a forgalom, milyen járműveket láthattok az utcán, ezek milyen színűek, a nagyobbakkal meg is beszélheted, ezek hogyan működnek. Ha lehetőségetek van rá, nézzétek meg néha felülről is az utcát, nagyon érdekes lehet az emeleti ablakból vagy egy hegyről.

Tudatosíts!
Ha a séták során beszélgettek, feltétlenül tanítsd meg a kicsinek, hogy a gyalogosok helye a járdán van, "vendégségben" vagyunk csak az úttesten, az az autók, a buszok, a villamosok részére épült. Fontos, hogy tudja, hogyan kell körülnézni (bal-jobb-bal), és hogy kivétel nélkül mindig körül kell nézni, még akkor is, ha fogod a kezét. Ne légy ilyenben engedékeny, a kisgyerekek villámgyorsak, egy pillanat alatt kiszaladnak az úttestre.

(Ha nem emlékszel pontosan, inkább ismételd át a kresz-szabályokat, vagy ha nem vezetsz, akkor vedd elő a kresz-könyvet, nem árt pontosan tudni. A gyerekkel közlekedni mindig más, és nem mindegy, mit tanítasz neki.)

Látni és látszani
Ezt is érdemes tudnia a kicsinek, mielőtt önállóan közlekedni kezd: attól, hogy ő látja az autót, még nem biztos, hogy a vezető is ugyanúgy érzékeli a gyereket. Ha a busz előtt, után szalad át az úttesten, vagy a labda után rohan, netán a barátját látja meg a túloldalon, mind hatalmas veszélyhelyzetet hordoz magában. Vedd ezt már az elején komolyan, magyarázz el neki minden ok-okozati összefüggést. Értse meg, hogy nem azért kell odafigyelni, mert különben megszidod, hanem azért, mert különben nagy baja eshet. Szerezz be felvarrható vagy ragasztható fényvisszaverős csíkokat, és a táskáját, kabátját, cipőjét "díszítsd" ki vele, pláne, ha kivilágítatlan utakon kell hazáig gyalogolnia.

Az autó adta lehetőség
Amikor a dugóban ültök, ne dühöngj, nagyon sok lehetőség van az idő hasznos eltöltésére. Például ilyenkor beszélgethettek a közlekedési szabályokról. Játsszatok játékokat: mondja meg ő, mikor indulhatsz el, melyik tábla mit jelent, milyen sebességgel szabad épp menni. A gyerekek nagyon fogékonyak erre, szeretik megjegyezni a közlekedési jelzések jelentését, sokan még sportot is űznek belőle.

Mutass példát, és mint autós is közlekedj mindig helyesen. Sajnos meg kell arra is tanítani a gyerekeket, hogy az egyirányú utcából néha jöhetnek szembe is, ha elsőbbséged van, nem biztos, hogy megadják, ha az egyik sor autó megállt, hogy átengedje a zebrán, nem biztos, hogy a mellette levő is meg fogja tenni!



Tömegközlekedés etikett
Bár megfelelő kultúránk általában ehhez sincs (tisztelet a kivételnek), de azért nem árt, ha tudja a kicsi a viselkedés alapszabályait:
- A tömegközlekedési eszközökön halkabban beszélünk
- Jegyet vagy bérletet kell váltani a közlekedéshez
- Átadjuk a helyünket az időseknek, kismamáknak, mozgásukban korlátozottaknak, kisgyerekeseknek
- Kapaszkodni kell a járműveken
- Leszállás előtt jelezni kell, és nem nyomkodjuk feleslegesen a leszállásjelzőt
- Nagy tömegben udvariasan kell már jó előre mondani, ha le akarsz szállni
- Vigyázni kell az értékekre, táskára, ne vegye elő a telefont, vagy pénztárcát, ha egyedül közlekedik
- Nem szabad fel/leszállni, ha a vezető elkezdi becsukni az ajtót,

A végső próba
Mielőtt a gyereked végleg egyedül közlekedne, érdemes végigjárni vele együtt az útvonalat, minden veszélyhelyzetet megmutatni neki. Második körben megbeszélni, hogy ő úgy megy, mintha nem lennél ott, de azért a sarkában legyél, kövesd, és ha elbizonytalanodik, fogd meg a kezét! Ha már nagyon biztosnak érzed, engedd, hogy egyedül közlekedjen - talán az első egy-két alkalomkor érdemes még messzebbről ellenőrizned - no nem bizalmatlanságból, hanem hogy tudd, valóban mindenre felkészült. Menet közben úgyis rájössz, ha valamit kifelejtettél a "leckéből".

Forrás: www.ma.hu
Kép: wikimedia.org

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja