SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Kiselőadás profi módra

Családinet [cikkei] - 2010-01-13
A biztos siker titka a helyes kommunikáció.

Szinte minden visszahúzódó gyermek fél az osztály előtti szerepléstől. Az iskolában azonban ezt nem lehet megúszni.
Kiselőadás profi módra

A felső tagozatban mindenképpen sor fog kerülni rá. Fontos, hogy aki tovább tanul, jól begyakorolja, hogyan kell egy témáról hosszabb lélegzetű előadásban beszélni.Kiselőadás tartása

Ahhoz, hogy sikeresen számot adhass tudásodról, alaposan fel kell készülnöd. Itt nem csak a tartalmi tudásról van szó, hanem az érthető és érdekfeszítő előadásmódról is. Ha ez hiányzik, akkor kudarc lesz a vége, hiába tudod jól az anyagot.

Különösen a visszahúzódó diákok szenvednek a lámpaláztól. Az előző éjszakán rosszul alszanak, előadás közben a padlót nézik, halkan beszélnek, vagy éppen a legfontosabb pillanatban elfelejtik, amit mondani akartak. Ennek nem kell így lennie, három aranyszabály segítségével az izgulós diákok is biztonsággal és magabiztosan kiállhatnak az osztály elé. Kiselőadás bemutatása

Ne rejtsd el képességeidet, mutasd meg a többieknek, te mit tudsz!
Kétségtelenül senkinek sem könnyű kiállni egy népes csoport elé, nincs ez másképp a tanórán sem. Pontosan azért, hogy a gyermekek megszabaduljanak ezektől a gátlásoktól, a tantervben egyik célként szerepel, hogy jártasságot szerezzenek az előadások megtartásában. Kezdetben egy témát kidolgozhat és prezentálhat az osztálynak közösen egy kisebb csoport, később azonban egyedül kell elmondani osztálytársaitoknak, amit megtanultatok. Ilyenkor 10-20 percre ti is lehettek tanárok.

Így csinálják ezt az igazi profik:

1. A testtartás. Ez az első eszköz, ami jellemezhet egy profit: 

  • Felsőtesteddel fordulj az osztály felé.
  • Próbálj meg egyenesen, ugyanakkor lazán állni.
  • Mozdulataid legyenek nyugodtak és átgondoltak.
  • Néha változtass helyet, amikor pl. egy újabb egységhez érkezel a témában.

    Mit ne tegyél:
  • Ne járkálj fel és alá, ne izegj-mozogj, vagy billegj állandó jelleggel.
  • Ne fordíts hátat, ne állj oldalvást a "közönségnek".
  • Azjó azért, ha mereven mindig csak egy helyben állsz.

2. A szemkontaktus

  • Amikor beszélsz, mindig nézz rá a többiekre.
  • Tekinteted egy kis ideig pihentesd valamelyik diáktársadon, ezzel felkeltheted érdeklődését.
  • Pillantásod mindig más-más személyre irányuljon.

Mit ne tegyél:

  • Ne nézz át a "közönség" feje fölött csak úgy a levegőbe.
  • Ne nézd folyton a jegyzeteidet, fóliáidat.

3. A beszédtechnika

  • Beszédtempód legyen nyugodt és lassú, hogy hallgatóid követni tudják mondanivalódat. Inkább kissé lassabban beszélj, mint túlságosan gyorsan.
  • A folyamatos beszéd közben olykor tarts rövidebb szüneteket, hogy osztálytársaid könnyebben átgondolhassák az elhangzott tartalmakat, esetleg fel tudjanak tenni kérdéseket is.
  • Beszéded hanglejtése legyen váltakozó, így nem leszel unalmas. Az érdekesebb helyeknél kissé megemelheted a hangerőt.

Mit ne tegyél:

  • Ne motyogj, ne ejtsd ki érthetetlenül a szavakat.
  • Ne hadarj, ne beszélj anélkül, hogy ne tartanál szüneteket.
  • Beszéded ne legyen monoton, legyen élénk, változtasd a hanglejtésedet.


Ha ezeket a tanácsokat megfogadod, garantáltan nem marad el a jó jegy és diáktársaidtól is sok elismerésben lesz részed.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja