SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Kire bízhatod a gyermekedet? 4. rész - Bébiszitter

Dr. Nagy Ágnes [cikkei] - 2010-08-19
Sorozatunk e heti részében a bébiszitter-kérdést járjuk körbe.
Kire bízhatod a gyermekedet? 4. rész - Bébiszitter

Az abszolút kényelmes megoldás: a dada, aki házhoz jön. Igazából főleg pici baba esetén lenne ez az optimális megoldás, nagyobbaknál pedig remek kiegészítése lehetne pl. az óvodának, iskolának: a dolgozó szülő ugyanis nem biztos, hogy 4-ig mindig odaér. 

Ki is ő? 

Elvileg a Gyermekvédelmi Törvény szabályozza ezt a kérdést is: házi gyermekfelügyeletnek hívja azt a formát, amikor a gyermekre vigyázó felnőtt a család otthonában vigyáz a gyermekre. Van erre egy hivatalos tanfolyam is, a tevékenység engedélyhez kötött - illetve lenne, ha működne ez a vonal. A gyarorlatban viszont hiába létezik hivatalos megoldás, a "bébiszittelésnek" sajnos semmilyen működő szabályozása, ellenőrzése nincs. 

Elég sok bébiszitter-közvetítő van már (ha a neten rákeresünk, sok hirdetést találunk), de egyénileg is sokan hirdetik a szolgáltatásukat. Vannak már bébiszitter-képző tanfolyamok is, sőt, vállalkozásban is űzhető a tevékenység.

Előnyei:

  • Házhoz jön, így
    • a gyermek saját életterében vigyáz rá (ez jó a gyermeknek),
    • nem kell sehova cipelnünk a gyermeket (azaz a szülőnek is nagyon kényelmes).
  • Nagyobb gyermek esetében rábízhatjuk, hogy hozza-vigye oviból, iskolából, szakkörre, úszni, stb.
  • Esetleg nagyszülő hiányában este is el tudunk menni valahova (mozi, színház, vacsora) - pont, mint a filmeken...
  • Ha olyan megállapodást kötünk, besegíthet a házimunkában is akár.

Hátrányai:

  • Nem olcsó - a kényelemnek ára van.
  • Ha nem hivatalos közvetítő helyről választunk segítőt, vagy nem ismerőst választunk a gyermek ellátására, eléggé zsákbamacska, hogy kit engedünk be az életünkbe.

Mire figyeljünk:

  • ha módunkban áll, ajánlás alapján válasszunk (higgyék el, nagyon okos dolog volt régen a "cselédkönyv" - ez most olyan degradálónak és megalázónak tűnik, de a jó munkaerőnek csak jót tett, mert könnyebben elhelyezkedett, csak a rosszul dolgozónak volt megalázó - de mennyivel könnyebb volt a munkáltatónak választani...)
  • ha nincs az ismőrőseink tarsolyában bébiszitter, akkor figyeljünk rá, hogy megbízható helyről válasszunk
  • Kérjük el a papírjait! Kössünk szerződést! Adómentesen alkalmazhatunk olyan embert, aki a ház körüli munkákban és/vagy a gyermekünkkel kapcsolatban segít a családnak! Kérdezzük meg a legközelebbi APEH-ban, hogy pontosan hogyan tehetjük ezt meg - higgyék el, ez egy nagyon fontos biztonsági faktor!

Sorozatunk egy későbbi részében foglalkozunk az illegális/informális/fekete gyermek-felügyelet veszélyeivel (mindenki válasszon jelzőt saját vérmérséklete alapján).

Amit mindig végig kell gondolni ebben az esetben, ha ezt a megoldást választjuk:

  1. Rábízzuk a gyermekünket - a gyermekünk biztonságát, sőt, a gyermekünk életét.
  2. Rábízzuk a vagyonunkat  - kulcsot adunk az életünkhöz, ahova szabad bejárást biztosítunk.

Épp ezért javasoljuk a bébiszitter gondos kiválasztásán túl a szerződéskötést is. Az az igazi, ha engedélye is van a leendő dadusnak.

És még egy nagyon fontos dolog: a gyermekeink receptorai nagyon élesre vannak állítva. Ha Ő jelez, hogy neki nem jó a leendő dada, akkor hallgassunk rá: amelyik gondozó jó az egyik gyermeknek, nem biztos, hogy jó a másiknak is. És hát a legfontosabb mégis a gyermek jól-léte!
 

Kire bízhatod a gyermekedet? 1. rész - Nagyszülők és pótnagyi
Kire bízhatod a gyermekedet? 2. rész - Anyukák egymás közt illetve bölcsődék

Kire bízhatod a gyermekedet? 3. rész - Családi napközi
Kire bízhatod a gyermekedet? 5. rész - Hatályos jogszabályok
Kire bízhatod a gyermekedet? 6. - Mennyibe kerül?
Kire bízhatod a gyermekedet? 7. - A gyerekek szemszögéből
Kire bízhatod a gyermekedet? 8. - Az édesanya szemszögéből

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja