SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Ha veszekednek a gyerekek

Somodi Eszter [cikkei] - 2011-03-08
A konyhában készítem a vacsorát. Hallom, hogy a gyerekek a szobájukban játszanak, gurulnak a kisautók, csikorognak a fékek, felbőgnek a motorok, a fiúk jókat nevetgélnek. Boldogan konstatálom magamban, hogy milyen jó testvérek az én drága kicsi fiaim.
Ha veszekednek a gyerekek

Még éppen hogy csak megvajazom a kenyereket, a jókedvű duruzsolás hangjait egyre mérgesebb szavak váltják fel, a kisautók már nem bürrögnek vidáman, hallom, hogy az egyik kocsi nagy lendülettel a szekrénynek csapódik, majd Dani visítva jön ki a konyhába, és üvölt valamit, amiből a nagy sírástól csak egy-egy szót értek.

Az idillnek vége, és a vacsorakészítésnek is, mert mehetek igazságot osztani a csatatérre. Ki játszott vele előbb? Ki kezdte? Ki mit csinált? Miért csinálta? Teljességgel értelmetlen kérdéseket záporozok feléjük, és közben nagyon vacakul és csalódottan érzem magam.

A gyerekek bizony szinte bármin össze tudnak veszni, vég nélkül képesek bosszantani, csúfolni egymást, sőt akár egymásnak is ugranak. Hogyan segítsük gyermekeinket, hogy konfliktusaikat meg tudják oldani? Hogyan érjük el, hogy a testvérek ne ellenfelet, hanem jó barátot lássanak egymásban? Biztosan minden szülőben felmerülnek ezek a kérdések néha. Van egy könyv, mely nagyon klassz, gyakorlatias tanácsokat, válaszokat ad a fenti kérdésekre. Adele Faber és Elaine Mazlish Testvérek féltékenység nélkül című könyve életből merített példákkal, szórakoztatóan, olvasmányosan kínál hatásos eszközöket a testvérek közötti rivalizálás enyhítésére, a családi béke megőrzésére. Sok tanácsukat megfogadtam, kipróbáltam, és tényleg meglepően hatásosak!

A fent vázolt szituációkhoz hasonló esetekben a szerzőpáros szerint a következő módon kell a szülőnek eljárni:

veszekedés

Amennyiben még nem durvult el a veszekedés a gyerekek között, ne foglalkozzunk vele! Persze a másik szobából hegyezhetjük a fülünket, de ne menjünk be hozzájuk, ne avatkozzunk bele a veszekedésükbe! Ez sokszor nem is olyan könnyű nekünk, szülőknek, de meg kell tanulniuk a gyerekeknek, hogy hogyan oldjanak meg problémás helyzeteket, hogyan kezeljék konfliktusaikat! Ha komolyodik a helyzet, például hangos visítást hallunk, vagy az egyik gyerek zokogva jön panaszkodni nekünk, persze közbe kell lépjünk.

Ilyenkor a legjobb, ha:

  1. Először tudomásul vesszük haragjukat, és ezt kimondjuk. Mondjuk például nekik: „Hű, de mérgesek vagytok egymásra!”, „Ti aztán jól összekaptatok valamin!”
  2. Ezután hallgassuk meg minden gyerek nézőpontját, majd mondjuk mi is ki a gyerekek álláspontját! „Szóval Máté, te kezdtél el a versenyautókkal játszani, és nem szeretnéd, ha Dani is veled játszana. Te Dani, viszont szerettél volna beszállni a játékba.” Azért fontos, hogy mi is elmondjuk, hogy mit hallottunk, hogy a gyerek visszahallgathassa, és kijavíthasson bennünket, ha esetleg nem jól értettük a problémát.
  3. Majd kellő tisztelettel összegezzük a problémát: „Hát, ez nem könnyű helyzet. Mindkét gyerek ugyanazzal a játékkal szeretne játszani.”
  4. Végül fejezzük ki, hogy megbízunk a képességeikben, és hisszük, hogy képesek lesznek olyan megoldást találni, ami mindkettőjüknek megfelel. "Biztos vagyok benne, hogy ha kicsit gondolkodtok, találtok olyan megoldást, ami Daninak és Máténak is tetszik!”
  5. Ezután menjünk ki a szobából, hagyjuk, hadd találjanak ki valamit! Az esetek nagy részében a gyerekek képesek megoldani a problémát, kitalálni egy remek megoldást. „M: Adok neked két versenyautót, de építs magadnak versenypályát! Az enyémmel nem játszhatsz! D: Jó!”

Talán néhány edzett anyuka és apuka most legyint, hogy ez nem is igazi veszekedés! Náluk a gyerekek a vita hevében az építőkockákat és a székeket próbálják egymás fejéhez vágni! Mi a teendő, ha a veszekedés fizikai erőszakba csap át, ha tényleg vészhelyzet van? Ha azt vesszük észre, hogy gyermekeink között odáig fajult a veszekedés, hogy már veszélyeztetik egymás testi épségét, akkor:

  • először hangosan, határozottan mondjuk el, mit látunk! Például: „Azt látom, hogy az egyik fiú építőkockákat készül eldobálni, a másik fiú pedig egy széket készül a másikhoz vágni!”
     
  • majd válasszuk szét a gyerekeket. Mondjuk például, hogy: „Ez a helyzet nagyon veszélyes! Nem biztonságos együtt lennetek! Jobb, ha most megnyugszunk. Mindenki menjen a saját szobájába!”

Szerencsére a fentiekhez hasonlóan eldurvult szituáció nálunk még nem volt, így ennek a módszernek a hatékonyságát nem tudtam tesztelni (nem is szeretném), de a szerzők szerint az, hogy határozottan leírjuk, mit látunk, és hogy kiállunk amellett, hogy semmiféle erőszakot nem engedünk meg az otthonunkban, véget vet a veszélyes helyzetnek.

Ha legközelebb összekapnának gyermekeitek, jusson eszetekbe ez a módszer, és próbáljátok ki! Kíváncsian várom véleményeteket, tapasztalataitokat megjegyzésként!

A 2011. februári cikkíró pályázatra beküldött írás.

Fotó: www.foter.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja