SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A gyermeki tanulásról

Márkusné Vörös Ibolya [cikkei] - 2011-05-04
A gyermekvárás idején a szülők nem gondolnak arra, hogy gyermekük nevelése során mennyi ismeretre van szükségük ahhoz, hogy nevelésük eredményes legyen. A gyermekek akkor tudnak talpraesettek, ügyesek lenni, akkor szeretik majd az életet, ha erre felkészítik őket.
A gyermeki tanulásról

Kisgyermekkorban igen közeli a szülő - gyermek kapcsolat. Sokan beszélnek boldogan gyermekeikről. Elvárásaikat felsorolva felmerül a kérdés, hogy nem a gyermek igényéből indulnak ki. Gyermeküknek mindent meg szeretnének adni erejükön felül, mindenre meg szeretnék tanítani, amire nekik nem volt lehetőségük.

Régen azt tartották, hogy a szülő nevel, a pedagógus oktat, a gyermek tudást fogad be, kívülről jövő tudással gyarapodik.

Ma úgy gondoljuk, hogy a meglévő tapasztalatokra építve magunk építjük fel tudáshalmazunkat. Tehát a tanulás a környezettel való interakcióban valósul meg.

Az eredményes tanulás feltételei:

  • emocionális helyzet
  • motiváció
  • bizalom
  • biztonság

Tehát a tanulás önfejlesztő folyamat, amely e tényezők alapján válik eredményessé, hatékonyságát befolyásolják a társas tevékenységek.

A gyermek a fejlődési szakaszokat nem lépheti át, nem hagyhatja ki, mert az súlyos nehézséget okozhat a fejlődésében.

Például: nagyon fontos, hogy rakosgathasson kockákat, így szerezzen tapasztalatokat. Ezt nem pótolja a számítógép, távirányítós autó.

Meg kell élnie minden fejlődési szakaszt.

Az eredményes nevelés a gyermek megismerésére épített egyéni tanulási utak kialakításával valósítható meg. Minden gyermek a saját belső törvényszerűségei szerint fejlődik.

Ne erőltessünk rá olyan tevékenységet, amit nem végez szívesen! A gyermekek legfőbb tanulási színtere a JÁTÉK. Ebben a tevékenységben érzik magukat biztonságban, ez az ő világuk.

Adjuk meg a lehetőséget, alkalmat hogy játszhassanak! E tevékenység biztosítja a gyermekek fejlődését: mozgást, kézügyességet fejleszt

  • hat az értelmi képességek fejlődésére
  • érzékszervek működését pontosítja
  • figyelem tartóssá válását segíti
  • gazdagítja a fantáziát
  • fejleszti a beszédkészséget, esztétikai érzéket, társas kapcsolatokat
  • gazdagítja a világról szerzett ismereteket
  • alakítja az erkölcsi normákat

A felnőtt szerepe, helye, feladata fontos!

Tegyünk azért, hogy  a gyermekek megélhessék a boldog gyermekkor időszakát!

Az ismeretlen szerző  pontosan megfogalmazza, hogy miért:

„Ha ma kihagyod az esti mesét, holnap már lehet, hogy nem is kéri a lányod vagy a fiad.

Ha ma nem ülsz oda vele a társasjáték mellé, előfordulhat, hogy a jövő héten már késő lesz.

Ők ma gyerekek és nem pótolhatod be az önfeledt legózást, babázást úgy öt év múlva, amikor már kevésbé szorítanak a megélhetési gondok, amikor már nem kell új szőnyeg vagy függöny az ablakra.

Ha most kihagyod az együttlét meghitt perceit, évek múltán talán már a meghitt beszélgetéseket sem igénylik.

Ha most nem sétálsz velük kézenfogva, akkor pár év múlva végleg elengedik a kezed, és a kapaszkodó nélkül elsodorhatnak. Visszahozhatatlanok, megismételhetetlenek a gyerekkor napjai, hetei, hónapjai.

Téglák ezek, amelyekből és amelyekre a felnőttlét felépül. Ha sok tégla hiányzik, labilis lesz az építmény……..”      


Fotó: renelutz: Für Glückliche Familie                                             

Márkusné Vörös Ibolya


Márkusné Vörös Ibolya
Óvodapedagógus

Elérhetőségeim:
Telefon: 06-70/427-6457
E-mail: ibolyagreen@gmail.com
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja