SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A babák mozgásfejlődése 0-3 éves korig

Dobrovitz Zsuzsi [cikkei] - 2011-12-23
A gyermekek mozgásfejlődése egy igen érzékeny és összetett folyamat. Már az anyaméhben elkezdődik, és egészen a kamaszkor végééig, a növekedés lezárulásáig tart. Ez idő alatt sok minőségi és mennyiségi változáson megy át az a pici test és szellem, amelyet e folyamat alatt tanulnak meg használni a babák.
A babák mozgásfejlődése 0-3 éves korig

A folyamat azzal indul az anyaméhben, hogy kialakulnak az irányító idegsejtek és az izmok. Ezek igen korán kapcsolatot teremtenek egymással és létrejönnek az első izomösszehúzódások. Ahogy egyre fejlődik az agy és az idegrendszer, úgy válik lassan éretté 9 hónap alatt a baba a megszületésre. Mikor megszületik, végtagjai az izomtónus eloszlás miatt hajlítva vannak, mozdulatai még összerendezetlenek. Ekkor még jelen vannak mind a csecsemőkori reflexek, mind azok az elemi mozgásminták, melyek evolúciós örökségként lehetővé teszik a mozgásfejlődés megindulását. A reflexek közé tartozik a szopó, markolótónusos nyaki reflexek, többek közt, míg az elemi mozgásminták körébe a kúszási, ülési, támaszkodási és felegyenesedési minták tartoznak. Ezek teszik lehetővé, hogy mind a helyzetváltoztatásért, mind a felegyenesedésért felelős izmok megfelelően megerősödjenek, az őket ellátó idegpályák pedig véglegesítődjenek.

Ahogy telnek a hónapok úgy válik egyre biztosabbá a fej emelése hason, illetve háton fekve. 3 hónapos korában a
csecsemő már képes mellkasát is elemelni hason fekvésből. Ekkor állítható, járatható a kicsi, bár ez még nem járás, csak az elemi mozgásmintái miatt létrejövő mozgássor.

4-5 hónaposan kezdi felfedezni saját testét, kezecskéit, lábait, és forog. 6 hónaposan kúszni próbál, lábaival tolja magát előre.



7 hónaposan négykézlábon állva előre-hátra ringatja magát, tárgyakat húz magához. Lassacskán kúszik a pici és kapaszkodva képes már felállni.

12-13 hónapos korukban kezdenek általában járni a picik. Ekkor még egyensúlyuk és koordinációjuk bizonytalan, így széles alapon, kifelé forgatott lábakkal teszik meg lépteiket. Ahogy fejlődnek, úgy tudnak megtenni egyre nagyobb távolságot, és úgy válik járásuk is egyre biztosabbá, akaratuk által irányítottá. Ezzel párhuzamosan kézügyességük is fejlődik, egyre finomabb mozdulatokra lesznek képesek, egyre kisebb tárgyakat tudnak megfogni és megtartani a kezükben. Testképük, járásképük fejlődik. Ahogy bomlik ki tudatuk és értelmük, úgy színesedik mozgáskészletük is. Másfél évesen futkároznak, két és fél évesen pedig már páros lábon ugrálnak.

3 éves korukra a legtöbb alapmozgásuk kialakul, ezek után már az olyan képességek elsajátítása következhet, mint az úszás, kerékpározás, kicsivel később pedig a sportmozgások. Ezek mind leírhatatlanul fontosak, hiszen a gyermek a mozgásos tapasztalatokon, és a játékon keresztül ismeri meg a világot, így adjunk nekik lehetőséget mindig önmaguk kipróbálásra, magára a fejlődésre!

Kép: James Willcox / Flickr.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja