SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Tabu téma - Az intim higiénia

Kókai Kata [cikkei] - 2006-09-14
Vannak olyan témák, amikről sem szüleiddel, sem barátnőddel nem szeretsz beszélni. Az intim higiénia egy a tabu témák sorában.
Tabu téma - Az intim higiénia

Nem csak tizenéves korban, de később is igyekszünk kerülni azokat a témákat, melyek túl intimek, esetleg kényelmetlenséget okozhatnak. Szeretjük titokban tartani milyen intim eszközöket használunk, s talán még a legjobb barátnők sem tudnak róla. De vajon van-e értelme a titkolózásnak? És egyáltalán, kihez fordulhat a kérdéseivel egy tizenéves, fiatal nő?


Mit értünk intim higiénia alatt?

Az intim higiénia kifejezés a nemi szervek tisztán tartására, megfelelő ápolására utal. Modern, fogyasztói társadalmunkban sokkal fontosabb hangsúlyt fektetni az intim higiéniára mint korábban, amikor az intim termékek sora jóval rövidebb volt. Ma már számtalan intim dezodor, síkosító, fogamzásgátló szer és segédeszköz van forgalomban, míg néhány évvel ezelőtt hasonló termékek még nem kerültek forgalomba.
 

Hangzatos reklámszlogenek és veszélyeik

Modern társadalmunkban még mindig tabu téma a szexualitás, az intim higiénia, s így sokan esnek a reklámok áldozatául. A hatalmas multinacionális cégek azt sugallják, használj minden nap intim dezodort, irrigáló készüléket, másként "nem vagy tiszta és üde". Azonban elfelejtik megemlíteni a legújabb termékek kockázatát.

A tisztasági betétek reklámjai azt sugallják, a foltot hagyó folyás természetes dolog, használj intim betétet, és minden rendben van. Pedig ellenkezőleg, arra kellene felhívni a figyelmet; ha már tisztasági betétre van szükség, azonnal nőgyógyászhoz kell fordulni.

Az intim dezodorok, irrigáló szerek pedig csak rontanak a helyzeten. Bármennyire is hihetetlen hangzik, létezik úgymond túlzott higiénia. Egy egészséges nő esetében az irrigálás teljesen felesleges folyamat, hiszen a hüvely természetes öntisztító, védekező rendszere elvégzi ezt a feladatot. A rendszeres irrigálás pedig tönkreteszi a természetes hüvelyflórát, ezáltal helyt adva a kórokozóknak.

Hasonló veszélyt rejt az intim dezodorok használata is. A nemi szerv környéke igen érzékeny, vékony savköpennyel rendelkező terület, mely folyamatos "támadásnak" kitéve könnyen megszűnhet. Ilyen támadást jelenthet az erősen vegyszeres intim dezodor, vagy éppen egy szőrtelenítő/szőkítő krém.
 

Tejsavas termékek

Nem egyszer hallhatunk a tejsavat tartalmazó jótékony készítményekről. És valóban, az intim terület ápolására ezek a legmegfelelőbbek, hiszen savas kémhatásuknak köszönhetően (a lúgos szappannal ellentétben) nem károsítják az intim területek védőrétegét. Ennek ellenére a különböző termékek más-más összetevőket tartalmazhatnak, így érdemes alaposabban megválogatni, mely termékek valóban hasznosak, és melyek csupán "reklámcsodák".

Intim termékek közül minden esetben érdemes olyat választani, amit valamelyik nagyobb gyógyszergyártó cég állít elő, így biztosak lehetünk annak hatékonyságában. Főként a toalett használatát követően jutnak fontos szerephez az intim tisztaságot célzó termékek. Amennyiben nincs lehetőség zuhanyzásra, a tejsavat tartalmazó intim törlőkendők biztosíthatnak megfelelő védelmet. Ez utóbbiak használhatóak utazás, kirándulás során is, ha nincs lehetőségünk az alaposabb tisztálkodásra.
 

Tampont vagy betétet?

Egy másik fontos kérdés a menstruáció ideje alatti higiénia. Mivel a szokásos havi ciklus során a szervezet hormonális változáson esik át, még fontosabbá válik, milyen termékeket használunk, és hogyan. A reklámok természetesen az illatfelhőt árasztó betétcsodától az óriási folyadéktároló képességű tamponig mindenfélét próbálnak a vevők nyakába varrni, de a legjobb, ha egyéni tapasztalatunkra hagyatkozunk.

Bármely típus választása esetén fontos ügyelni a rendszeres cserére, a nemi szerv környékének tisztán tartására- akár zuhanyzással, akár intim törlőkendő használatával.
 

Az egészségügyi betétek használatának szabályai

Az illatosított betétek tárháza igazából csak lelki megnyugvást nyújt, esetleg még trendibbé tesz, de más előnye sajnos nincsen. Ráadásul hátrányának mondható, hogy a hozzáadott illatanyag legtöbb esetben egyáltalán nem természetes szer, tehát egyenlő az intim dezodor használatával (csupán kevesebb veszéllyel jár). Mindenesetre teljesen felesleges.

A hagyományos, illatanyag mentes betétek azonban szinte biztosan nem okoznak irritációt, hiszen nem tartalmaznak mesterséges illatanyagot. Itt fontos megemlíteni, hogy nemrégen már a tanga betétek is divatba jöttek. Ez utóbbiakat a higiéniára ügyelve érdemes hanyagolni- nem csak a menstruáció, de a mindennapok során is. A tanga, bármilyen kényelmes és esztétikus, a gáttájékon át hidat képez a hüvely és a végbélnyílás között, mely fertőzések forrása lehet. A menstruáció idején pedig még nagyobb veszélyt jelenthet.
 

Tampon - miért ne?

Kicsi, kényelmes, tiszta, egyszerű a használata, nőgyógyászok mégsem ajánlják, méghozzá alapos indokkal. Többek között azért sem, mert a felhelyezése során a kézről is kórokozók kerülhetnek a hüvelybe, melynek védekezőképessége a menstruáció alatt gyengülhet. Emellett nehezebben ürül ki a távozásra ítélt váladék, így akár rosszullétet is okozhat. Használata estére nem javasolt, hiszen ilyenkor a csere nem megoldott.

Fotó: Greyerbaby/pixabay.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.
Személyre szabott fogtisztító eszközökkel hatékonyabban előzhetők meg a fogágybetegségek

Személyre szabott fogtisztító eszközökkel hatékonyabban előzhetők meg a fogágybetegségek

Rendszeres fogmosás és nem megfelelő méretű, helytelenül alkalmazott fogköztisztító használata mellett is kialakulhat fogínygyulladás és fogágybetegség - derül ki a Semmelweis Egyetem tanulmányából. Személyre szabott szájhigiénés eszközök használatával és megfelelő betegedukációval azonban elkerülhetők, s akár visszafordíthatók a fenti folyamatok, és a szájüreg egészsége hosszú távon megőrizhető.
Színesek, illatosak és légúti tüneteket is okozhatnak ezek az ünnepi kellékek

Színesek, illatosak és légúti tüneteket is okozhatnak ezek az ünnepi kellékek

A gyertyák kellemes dekorációs kiegészítői otthonainknak, melyeket a karácsony közeledtével egyre gyakrabban lobbantunk lángra, ezzel is emelve az ünnep fényét. Dr. Potecz Györgyi, az Allergiaközpont tüdőgyógyász, allergológus szakembere szerint azonban az illatgyertyák jelentős mértékben hozzájárulhatnak a beltéri levegőszennyezéshez, és légúti irritációt is kiválthatnak az arra érzékenyeknél.
Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.
A szerkesztő ajánlja