Mivel pelenkázzunk? (Cikkíró pályázatra beküldött írás)
Varga Réka [cikkei] - 2011-03-28
A kezdő szülők gyakran csak tanácstalanul kapkodják a fejüket a hipermarketek pelenka-választéka láttán. Aztán azt választják, amit a barátnő, szomszéd, rokon ajánl. Ez pedig vagy bejön, vagy nem, hiszen minden baba más.
Amikor babát várunk, mindenből a legjobbat szeretnénk nyújtani születendő gyermekünknek. Ez vonatkozik a pelenkázásra is. De mi a legjobb? Nincs két egyforma baba, ami az egyik gyerek-szülő párosnak beválik, a másiknak egyáltalán nem.
Az újszülött baba általában rengeteg ajándékot kap a tágabb családtól. Ilyenkor érdemes pelenkát kérni, mégpedig különböző fajtákat. Így ki lehet próbálni, melyik a megfelelő a babánk számára, és aztán abból venni nagyobb adagot.
Az első néhány hét után szembesülünk a pelenkázás költségeivel. Egy újszülött baba napi 7-8 pelenkát is elhasznál, és ez tetemes kiadásként jelenik meg a szülők költségvetésében. Egy baba átlagosan 2-3 éves korában lesz szobatiszta, addig a pelenkázás költségei több százezer forintot is elérhetnek.
Valóban jobb a drágább, márkás pelenka? Megoszlanak a vélemények a szülők között. Mivel minden baba más, nem biztos, hogy a mi babánk popsija pont a legdrágább, illatosított pelenkától lesz szép. Lehet, hogy pont a pelenkába gyárilag beletett balzsamra lesz allergiás, esetleg hurkás combját szorítja a gumírozott combrész.
Aki nem szeretné megfizetni a márkaneveket, ugyanolyan bő választékra találhat a drogériák, üzletláncok saját márkás termékei között. Ezek a pelenkák gyakran ugyanolyan jó minőségűek, mint a vezető gyártók termékei, viszont az áruk jóval kedvezőbb. A saját márkás pelenkák többnyire textilborításúak, légáteresztősek, gumírozott derékrésszel vagy tépőzárral, nagy nedvszívású ultramaggal. Az áruházláncok különböző hűségakciókkal igyekszenek magukhoz csábítani és megtartani az ügyfeleket. Érdemes érdeklődni és felhasználni a különböző kuponokat, amelyekkel a drogériák polcain található pelenkákat jelentős kedvezménnyel szerezhetjük be.
Ha szülőként igazán költséghatékony megoldást szeretnénk, akkor két lehetőség közül is választhatunk: az egyik a gazdaságos, a másik pedig a mosható pelenka.
Gazdaságos pelenkát különböző pelenka-diszkontokban, illetve pelenka-futároktól szerezhetünk be. Az így forgalmazott pelenkák általában vagy nylon-borításúak, vagy különböző esztétikai hibával rendelkeznek (pl. elcsúszott minta, esetleg gyűrődés), ami miatt nagyságrendekkel olcsóbbak.
A mosható pelenka napjainkban reneszánszát éli. Egyre több szülő dönt emellett, különböző megfontolásból. Akinek fontos szempont a környezetvédelem, nem hagyhatja figyelmen kívül, hogy egy eldobható pelenkát használó baba a több tonna szemetet termel, ami ráadásul nagyon sokáig nem bomlik le. A mosható pelenka mellett szól a költséghatékonyságon kívül az is, hogy az előttünk élő generációk is ilyen pelenkát használtak. Az ilyen pelenkát használó totyogó hamarabb lesz szobatiszta, kevesebb hulladékot termel, és kíméli a családi költségvetést.
Bármilyen pelenka használata mellett is döntünk szülőként, az biztos, hogy óriási megkönnyebbülésként éljük majd meg a szobatisztaság elérését. Ez a korszak majd új kihívásokat tartogat…
Családinet hozzászólások:
LEGOLVASOTTABB
Szamárköhögésem velőt rázó története
Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?
Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!
A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában
A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés
A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
Közösségi hozzászólások: