SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Tejmirigy elégtelenség

Makai Kinga [cikkei] - 2011-07-05
Szülést követően - amennyiben a méhlepény is hiánytalanul megszületett - minden egyéb inger nélkül a gyerekágyas nő anyatejet kezd termelni. A későbbiekben a tejtermelés elsősorban a tej fogyásának üteméhez és mennyiségéhez igazodik. Vagyis a szopó csecsemő határozza meg a termelődő tej mennyiségét.
Tejmirigy elégtelenség

Amennyiben az édesanya figyeli és elfogadja a gyerek jelzéseit, és reagál is azokra, engedi gyermekét igény szerint szopni, és a gyerek szopási mechanizmusa is jó, úgy az esetek döntő többségében (mintegy 98 %-ban) a folyamat kielégítően működik, vagyis a szoptatás minden további nélkül fedezi a csecsemő igényeit. Ebben az esetben a baba kielégítően gyarapodik, életkorának megfelelő mennyiségű pisis-kakis pelenkát produkál, kiegyensúlyozott, nem apatikus, emocionálisan is jól fejlődik.

Azonban a szakirodalom és a gyakorlat is azt igazolja, hogy nagyon ritka esetben az édesanya ún. tejmirigy elégtelenségben „szenved”, és emiatt nem képes elegendő mennyiségű tejet termelni a kisbabája számára. Ez az állapot ultrahangos vizsgálattal igazolható a legbiztonságosabban. Ilyenkor nem arról van szó, hogy egyáltalán nem termelődik tej, csak a mirigyek csökkent száma miatt nem fedezi kizárólag az édesanya teje a baba igényeit.

Természetesen szoptatási probléma jelentkezése esetén, mi, laktációs szaktanácsadók egy nagyon alapos kikérdezésnek vetjük alá az anyát, ahol akár 80 kérdést is felteszünk. Ezentúl végignézünk legalább egy szoptatást, alaposan megvizsgáljuk mind az emlőket, mind a baba száját. Az anya és a saját megfigyeléseink alapján próbálunk meg diagnózist felállítani, és az anyát a megfelelő útmutatással ellátni. Tejmirigy elégtelenséggel rendkívül ritkán lehet találkozni, a szoptatási problémák jelentős része mögött rossz gyakorlati tanácsok és kivitelezés áll, aminek rövid/hosszú távú következménye a tej csökkenése, végső esetben elapadása, a baba „szopni nem akarása” lesz. Senkinek sem szabad azonban elkeserednie, és a szoptatás abbahagyása mellett döntenie akkor sem, ha valóban igazolódik a fenti diagnózis. A kisbaba a szopás alatt korántsem csak táplálkozik, hanem a szopási igényét elégíti ki. Több jól működő módszer áll rendelkezésére minden édesanyának a probléma kezelésére, melyek segítségével nem kell lemondaniuk erről a fantasztikus élményről.  

Senkinek nem javaslom az öndiagnosztizálást, azt viszont annál inkább, hogy probléma esetén keressen meg egy laktációs szaktanácsadót! Ha felmerül a gyanú, hogy nem elég a tej a babának, ne az legyen az első gondolatunk, hogy tejmirigy elégtelenségben szenvedünk!  

A „kevés tej szindrómának” ezernyi más oka lehet és van is, legritkább esetben a fenti probléma.



Azonban mindenképp kérjük szakember segítségét, ha az újszülöttnek nincs naponta 3-4 széklete, (a negyedik életnaptól kezdve), vagy ha még otthon, a kórházból hazatérve is fekete, ún. szurokszékletet produkál.  Nem lehetünk nyugodtak, ha száraz pelenkái vannak, ha a súlya még 2 hetes kora körül sem érte el a születési súlyát. Biztos, hogy valami baj van akkor is, ha a baba még otthon is veszít a születési súlyából (illetve bármikor később is!) Ugyanakkor csupán a baba sírása nem feltétlenül csak arra utalhat, hogy éhes! Ennek ellenkezője se megnyugtató: nem jó, ha a baba órákig nem jut anyatejhez, ne örüljünk, ha 4-5 órákat alszik!

Sokat tehetünk a szoptatás sikeréért, ha nem adunk a kisbabának cumit, illetve nem tápláljuk cumisüvegből, legalábbis az első hetekben! Ezek ugyanis komoly cumizavart okozhatnak, ami szopási nehézséghez, mellbimbó sebesedéshez, a szopás elutasításához, hosszú, de akár rövid távon is a tej csökkenéséhez, elapadásához vezethetnek.  És a cumi – az első hetekben különösen!  - elfedheti a baba felénk küldött jelzéseit is!

Óriási, boldog esemény egy kisbaba érkezése, ugyanakkor rengeteg aggódást, félelmet hozhat a családba. Szinte mindig azon aggódunk, hogy eleget eszik-e, hogy nem fáj-e valamije? És közben elfelejtünk befelé figyelni, a baba jelzéseit, az ösztöneinket pedig nem merjük elhinni. Rengeteget jelenthet egy támogató család, egy stabil édesapa, a nagyszülők, barátok, rokonok.  Örömteli és megbecsülendő egy tál meleg étel a gyerekágyas anyának és családjának, vagy egy önzetlen, gyors takarítás, elmosogatás, bárki részéről érkezik is.  Egy kedves, biztató szó néha nagyon elkel! Ebben a felgyorsult, elszeparált világunkban a nők gyakran nehezen élik meg az anyaság nehézségeit, nincs előttük példa, nem látnak más anyákat szoptatni, a női mell szerepe teljesen más dimenzióba helyeződik pillanatok alatt. Nem mindig kellemes megélni az első napokat, heteket! Ilyen nehéz helyzetekben érdemes a védőnőtől, más anyáktól informálódni a környéken fellelhető anyacsoportokról, baba-mama klubokról. Aki bajban van, annak a leghitelesebb tanácsot sorstárs tud adni. Ilyen „sorstársakat”  találhatunk a La Leche Liga csoportjaiban is!

Összegezve: ha aggódunk, inkább kérjünk „feleslegesen” tanácsot, és soha ne nyugtassuk meg magunkat azzal, hogy „anyám, nagyanyám se tudott szoptatni, nekem is ez a sorsom!” Még pár évvel ezelőtt is teljesen más volt a szoptatási gyakorlat, és az iskolákban sajnos ma se mindig azt oktatják, ami a nemzetközi szakirodalomnak megfelelne. Egyáltalán nem biztos, hogy „családilag” terheltek vagyunk, hogy ezt örököltük!

Ne féljünk szakembert felkeresni, hiszen a hosszan tartó szoptatás anyának és babának egyaránt nagyon fontos, örömteli folyamat!

Makai Kinga védőnő, laktációs szaktanácsadó (IBCLC 2006)

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja