SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Hogyan szoptassuk az ikreket?

Makai Kinga [cikkei] - 2011-12-19
A legtöbb édesanya, amikor megtudja, hogy ikreket vár, a kezdeti eufória után bizony alaposan megrémül. Hogy fogom kihordani őket, nem lesznek-e túl kicsik, mennyire jönnek majd korán, stb.? És persze felmerül egyszer csak az is: hogy fogom őket szoptatni, elég lesz-e a tejem, mennyi időt fogok majd a szoptatással tölteni, ...stb.?
Hogyan szoptassuk az ikreket?

Az egészen biztos, és tény, hogy ikergyerekeket világra hozni és nevelni nem kis kihívás. Való igaz, hogy nagyobb az esély a komplikációkra, mint egyes várandósság esetén, de azért nem kell csak rosszra számítani. Tény és való, hogy gyakrabban fordul elő koraszülés, császármetszés, emiatt nagyobb az esélye az elszeparálódásnak. És tény az is, hogy többet kell tenni a jó szoptatási gyakorlat kialakításáért, jobban oda kell figyelni a helyes és mihamarabbi mellre tételre.

Ikres mama is képes kizárólag anyatejjel táplálni a gyermekeit.
Amire jobban kell figyelni: A kórházban mihamarabb kerüljenek mellre a kicsik, és lehetőleg valósuljon meg a rooming-in-es elhelyezés. Amennyiben a babák koraszülött osztályra kerülnek, és nem tudnak szopni, akkor is az anya lefejt tejét kapják (kanállal, vagy pohárból). Ebben az esetben az anya szülést követően 6 órán belül kezdjen fejni, és 3 óránként fejjen, így tudja majd biztosítani a gyerekeknek az elegendő tejmennyiséget, amikor már szophatnak majd.

Fontos és kívánatos lenne, hogy kapjanak fizikai segítséget. Aki segít a házimunkában, ebédfőzésben, és az elején segít az anyának emelgetni a babákat, odatenni, elvenni őket a szopizáskor. Kezdetben érdemes a gyerekeket külön-külön mellre helyezni, próbálgatni a helyes pozícionálást, aztán egyre inkább az a cél, hogy egyszerre szopizzanak. Ez rengeteg időt takarít meg az anyukának! Egy idő után a babák remekül össze tudják hangolni az ébredés-alvás-evés ritmusukat. Természetesen lehetnek így is olyan napok, amikor felborul a „rend”, de nagy általánosságban elmondható, hogy könnyebb így az élet.



A tej mennyisége miatt pedig nem érdemes aggódni, egy egészséges anya képes elegendő tejet termelni az ikrei számára is (sőt, akár hármas ikreket is lehet kizárólag szoptatni!) Mivel a tej jelentős része akkor termelődik, amikor a mell ürül, vagyis szopás, fejés közben, ezért minél gyakrabban szopnak a kicsik, annál több lesz  a tej. Az egyszerre történő szoptatás, vagyis a mellek egyszerre ürülése pedig ugyancsak serkenti a tejtermelést, hiszen ilyenkor nagyobb mennyiségű prolaktin áramlik a vérben. Ez a hormon pedig köztudottan a tejtermelés fő „kelléke”.

Összességében tehát elmondható, hogy a kezdeti zökkenők, nehézségek után az ikres mamák ugyanolyan boldog szopis időszakra számíthatnak, mint egy gyerekes anyatársaik.

Senki ne hagyja magát eltéríteni erről a nagyszerű útról, ne fossza meg magát ettől a csodálatos élménytől!
 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja