SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Szoptatás a babáért és a mamáért

Családinet [cikkei] - 2007-05-22
Az anyatejes táplálás a legjobb választás mind a baba, mind pedig a mama egészsége szempontjából. Lássuk, pontosan miért.
Szoptatás a babáért és a mamáért

  Szerencsés esetben az édesanya már a kórházban eltöltött napok alatt megismerkedhet a szoptatás semmihez nem hasonlítható érzésével, s otthonában is lehetősége nyílik nyugodt körülmények mellett biztosan elsajátítania az anyatejes táplálás minden apró részletét.

 Hazánkban adott a lehetőség, hogy az anyuka éveket töltsön otthon gyermekével, s így saját elképzelései szerint válassza meg gyermeke táplálásának módját. A szülés után rövid időn belül munkába álló szülő esetében a szoptatás kivitelezése jóval bonyolultabb, több szervezést igénylő folyamat ugyan, de az eszközök - s szerencsés esetben a családi segítség - adottak a kivitelezéséhez.

A szoptatás előnyeit nem lehet elégszer kiemelnünk. Az anyatej védi a gyermek szervezetét a különböző fertőzésektől, óvja a bélflóra, a légzőszervek egészségét. A szoptatott gyermekeknél ritkábban alakul ki fülfertőzés, csökken a hasmenés kockázata. Az olyan súlyos kórképek valószínűsége, mint a bölcsőhalál (SIDS) szintén csökken. Az anyatej védelmet nyújt az allergiás megbetegedések, a diabétesz, sőt még az idősebb korban kialakuló elhízás ellen is.

 Az anyatejes táplálás azonban épp úgy jótékony hatású az édesanya szervezetére is. A szoptatás növeli az oxytocin hormon szintjét, mely segíti a méh szülés utáni visszahúzódását, illetve biztosítja a nyugalmat, ellazulást. A szoptató édesanyáknál lerövidülhet a gyermekágyi vérzés időtartama, illetve egyes kutatások alapján csökken a szülés utáni depresszió kialakulásának kockázata is. A szoptatás ezen kívül véd a mell, a méh és a petefészek daganatos megbetegedései ellen.

 Az American Academy of Pediatrics szervezet ajánlása szerint a gyermek 6 hónapos koráig kizárólag anyatejes táplálás ajánlott. Ezt követően a hozzátáplálás mellett a szoptatás a gyermek 1 éves koráig javasolt, ezután pedig ameddig az édesanya és a gyermek számára is egyaránt örömöt okoz.

 A szoptatás hosszát minden édeasanya egyéni igényei, vágyai szerint választja meg. A gyermekorvosok, védőnök tanácsokkal látnak el bennünket, melyeket azután saját szempontjaink, életvitelünk, s személyiségünk szerint fogadunk meg, vagy épp utasítunk el.

 Érdemes azonban tudnunk, hogy akár már két hónapos szoptatással is rengeteget adhatunk mind gyermekünk, mind magunk számára. Kutatási eredmények igazolják, hogy a szoptatott gyermekek nyugodtabbak, intelligencia szintjük magasabb, csontjaik erősebbek. Az anyatej magas koleszterin tartalma jótékony hatású, s így véd a későbbi években jelentkező elhízás és koleszterinproblémák ellen. A szoptatás egyaránt csökkenti az asztma és allergia kialakulásának kockázatát, az arra hajlamos gyermekeknél.

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja