Ultrahangvizsgálatok a várandósság során
4D Ultrahang Diagnosztikai Centrum orvosai [cikkei] - 2010-10-05
Az ultrahangvizsgálatok szülészeti-nőgyógyászati gyakorlatba történő bevezetése óta a technika robbanásszerű fejlődésen ment keresztül, ennek köszönhetően a vizsgálatot végző szakemberek az esetek többségében képesek idejekorán kiszűrni a kóros eltéréseket, illetve az arra utaló "finom" jeleket. Hangsúlyozni kell azonban, hogy nincs olyan rendellenesség, amelyre azt lehet mondani, hogy ultrahangvizsgálattal 100 százalékosan kimutatható a terhesség idején.
Sokan tartanak attól, hogy az ultrahang ártalmas, mert például felforralhatja a magzatvizet. A szülészeti-nőgyógyászati vizsgálatoknál teljesen más frekvenciát használnak az ultrahangkészülékkel, mint például egy vesekőzúzásnál. Az ultrahangszűrés teljesen ártalmatlan az anyára és a babára nézve.
A várandósság alatt a következő ultrahangvizsgálatok elvégzését javasoljuk:
"Nulladik" ultrahang-szűrővizsgálat
Valójában a legelső ultrahang-vizsgálat, amely a terhesség megállapítására szolgál. Csupán abban az esetben lehetünk biztosak, hogy valóban várandósak vagyunk, ha az elvégzett ultrahangvizsgálat azt igazolja.
Általában az utolsó menstruáció első napjától számított 5 hetes terhesség már észlelhető az ultrahangvizsgálat során. Ekkor a méh üregén belül petezsák(ok) látható, majd az 5. hét végére láthatóvá válik a szikhólyag és az embriócsomó. Szívműködést a 6. hét elejétől lehet kimutatni. Ezt az ultrahangvizsgálatot általában hüvelyi vizsgálófejjel végezzük.
I. ultrahang-szűrővizsgálat
A szűrővizsgálat célja a fejlődési, kromoszóma-rendellenességre gyanús jelek, kóros állapotok felismerése, a pontos terhességi kor meghatározása. Ilyenkor mérjük a nyaki redő vastagságát, illetve módunkban áll vizsgálni egyéb fontos ultrahang-markereket is (Ductus venosus áramlás, orrcsont, csípőszög, stb.) .
A vizsgálat javasolt időpontja 11-13. hét.
Ezt az ultrahangvizsgálatot hüvelyi vagy hasi vizsgálófejjel végezzük.
II. ultrahang-szűrővizsgálat
Ez a vizsgálat az ún. "genetikai ultrahangvizsgálat". A szűrővizsgálat célja a fejlődési, kromoszóma-rendellenességre gyanús jelek, kóros állapotok, kóros lepénytapadás felismerése, a pontos terhességi kor meghatározása. Ebben a korban, ideális esetben már megállapítható a magzat neme.
A vizsgálat javasolt időpontja 18-19. hét.
Ezt az ultrahangvizsgálatot hasi vizsgálófejjel végezzük.
III. ultrahang-szűrővizsgálat
A szűrővizsgálat célja a magzat méreteinek, fejlődési ütemének, helyzetének, a méhlepény érettségének és a magzatvíz mennyiségének a vizsgálata, valamint a későn megnyilvánuló fejlődési rendellenességek szűrése.
A vizsgálat javasolt időpontja 28-31. hét.
Ezt az ultrahangvizsgálatot hasi vizsgálófejjel végezzük.
IV. ultrahang-szűrővizsgálat
A szűrővizsgálat célja a magzat méreteinek (becsült súly), elhelyezkedésének, a magzatvíz mennyiségének, valamint a méhlepény állapotának és elhelyezkedésének, esetleg az előző császármetszés hegvastagságának vizsgálata.
A vizsgálat javasolt időpontja 36-38. hét.
Ezt az ultrahangvizsgálatot hasi vizsgálófejjel végezzük.
Egyéb ultrahangvizsgálatok:
A terhesség során valamennyi szűrővizsgálaton túl a panaszok, a klinikai tünetek, az egyéb terhességi vizsgálatok alapján indokolt, valamint a szűrővizsgálatok során kiemelt esetek további ultrahangvizsgálata javasolt.
Családinet hozzászólások:
Előző hír
Érdekességek a meddőségről
Következő hír
Küzdelem a terhességért
LEGOLVASOTTABB
Szamárköhögésem velőt rázó története
Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?
Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!
A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában
A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés
A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
Közösségi hozzászólások: