SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

"Gondtalan" babavárás

Kókai Kata [cikkei] - 2004-11-07
Egy nő életének legfontosabb időszaka a várandósság. Fantasztikus élmény lehet, kivéve ha a megszokottól eltérő problémák, esetleg betegséges tűnnek fel.

Megszokott problémák? Igen, a terhesség néhány apróbb kellemetlenséggel is jár. Gyakrabban látogatod meg a mosdót, az első időszakban megkeserítheti reggeli ébredésedet az émelygés. Többet kell pihenned, és egy idő után kénytelen leszel felhagyni bizonyos szokásaiddal. Tehát bizonyos kellemetlenségek egyáltalán nem szokatlanok, sőt, a kismamák többségénél előfordulnak.

Émelygés: Minden kismama életének megkeserítője. Nagyszerű ellenszere lehet a B6-vitamin. Fontos, hogy sokszor egyél kevesebbet, és kerüld a zsíros, fűszeres ételeket. Ha lefekvés előtt fehérjében gazdag ételt eszel (hús, tej, tojás), az segíthet a reggeli émelygés csökkentésében.

Székrekedés: A várandósság idején termelődő progeszteron hormon óvja a magzatot, és lassítja az izmok működését. Ennek köszönhető a renyhe bélműködés is. Segítséget jelenthet a sok folyadék, a magas rosttartalmú ételek- és italok fogyasztása.

Repedések: A striák megjelenése a bőr nyúlásának köszönhető. Ezek szülés után általában kifehérednek, ám nem mindig tűnnek el. Megjelenésük megelőzhető- és később is kezelhető speciális krémek segítségével.

Gyomorégés: A méh megnövekedése kisebb helyre szorítja a gyomrot, ezáltal a nyelőcső alsó részét kisebb gyomortartam is érheti. A gyomorégés legtöbbször adott ételek fogyasztása után jelentkezik. Ezeket az ételeket lehetőleg kerülni kell. Gyors megoldást jelenthet a tej.


Visszér: A lábnak a megszokott súlynál jóval többet kell most hordania, ez megterhelő lehet a gyengébb/kisebb erek számára. A legfontosabb a megelőzés: ne álldogálj sokáig, pihenj sokat felpolcolt lábbal. Ha már kialakult a visszér, akkor sincs probléma, erre a célra kialakított harisnyával, és krémekkel kezelhető.

Koraszülés: előre megjósolható?

Sok nő számára jelenthet megoldást a legújabb módszer, melynek segítségével az orvosok nagyobb eséllyel megállapíthatják a koraszülés kockázatát. A kutatók megállapították, hogy a terhes nők méhnyakának hossza, valamint egy magzati fehérje vizsgálatával kimutatható a koraszülés esélye.

Azon kismamáknak, akiknek méhnyaka rövidebb, nyolcszor nagyobb esélye van a koraszülésre. Amerika kórházaiban mintegy 3000 nő segítségével végeztek el egy kísérletet, melyben egy magzati fehérjét, valamint a méhnyak hosszát vetették össze. Azon nők fele, akiknél megállapították a koraszülés kockázatát, valóban a 32. hét előtt hozták világra gyermeküket.

Mivel az újszülött kori halálesetek 50-60 százaléka a 28. hét előtt született gyermekeknél következik be, ez a vizsgálat sok életet menthet meg.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja