SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Megenni a méhlepényt - Új trend?

Novák Julianna [cikkei] - 2011-09-20
Növekvő figyelem övezi a szülés után a méhlepény megevésével kapcsolatos híreket, mintha egy új trend lenne kialakulóban. Bár úgy tűnik, ez a sokak számára meghökkentő eljárás nem való mindenkinek, mégis egyre több nő viszi haza a szülés után a kórházból a méhlepényét, és megeszi azt. Léteznek már profi méhlepény-preparátorok, akik erre a tevékenységre vállalkozást hoztak létre.
Megenni a méhlepényt - Új trend?

Miért lehet jó megenni ezt a különleges belső szervet?

placentaA placenta-evés hívei úgy gondolják, hogy az a részünk, ami egyszer már hozzánk tartozott, a lelkesen szopó babánkkal együtt nagyon jól tud segíteni a tejtermelés fenntartásában és fokozásában, valamint a szülés utáni depresszió elkerülésében. Az anya életerejét növeli, ha elfogyasztja a saját méhlepényét,  persze nem egyszerre, hanem kicsi adagokban. Tudományosan bizonyított tény, hogy a placenta különböző hormonokat tartalmaz, magas a vas és a B12 vitamin-tartalma.

Lehet, hogy nehézségbe ütközik, ha a kórházból valaki szeretné elvinni a saját placentáját. Gyakran biológiai kockázatokra hivatkoznak az egészségügyi intézmények többségében, hiszen a méhlepény veszélyes hulladéknak számít. A nyugati kultúrákban - nálunk is - a köldökzsinór és a méhlepény legtöbbször a kukában szokott landolni, vagy a kozmetikai ipar hasznosítja ezeket az „egészségügyi hulladékokat”.

Vannak olyan kórházak, ahol gond nélkül kiadják a méhlepényt, hiszen ez a testünk része, hozzánk tartozik. Ha valaki szeretné elkérni a méhlepényét, érdemes erre egy kb. 1,5 literes műanyag, jól zárható tárolódobozt magával vinnie a szülőszobára: a méhlepény kb. 700-800g. Mélyhűtőben jól tárolható, amíg eldől, hogy mi lesz a további sorsa.

Sajnos ma még sok kórházban - ha a vajúdás alatt nem is, de - rögtön a szülés után fájáserősítő hormont adnak az anyának injekcióban vagy infúzióban, hogy a méhlepény a lehető leggyorsabban leváljon és megszülessen. Gyógyszerek nélkül is meg lehet szülni a lepényt 5-20 perc alatt. Néha akár egy óra hosszáig, vagy kicsit tovább is eltarthat ez a folyamat, amit nyugodtan ki lehet várni, ha az anya jól érzi magát, és nem lépnek fel nála keringési vagy vérzési problémák. Kérdés, hogy a mesterségesen adagolt oxitocin mennyire változtatja meg a méhlepény későbbi gyógyító hatását.

Míg a legtöbb nőstény emlős ellés után megeszi a saját méhlepényét, addig a civilizált nők körében ez az eljárás sosem volt közkedvelt. A placenta-kapszulásítási szolgáltatás segítségével a nők könnyen le tudják nyelni a saját méhlepényüket pirula formájában - ha undorodnak a nyers hústól -, mégis csak lassan terjed ennek népszerűsége. Sokan még ezt a lehetőséget is nagyon extrémnek tartják. Vajon ez is csak idő kérdése, és a nők majd méhlepényevéssel ünneplik a kórház elhagyását? Vagy a méhlepényevés élvezete továbbra is csak egy szűk kör hóbortja marad?

Egy amerikai kapszulagyártó cég tulajdonosa így számol be a saját tapasztalatáról:
„A szülésem után egy nagyobb darab méhlepényt beledobtam a turmixgépbe, majd vitaminnal, kókusztejjel és banánnal összekeverve bekaptam. A legvadabb érzést adta. Ismerős az az érzés, amikor a zöld lé az üres gyomrodba kerül? Na, ez is határozottan olyan, csak sokkal intenzívebb!”


A méhlepényhez kapcsolódó rituálék a nagyvilágban

Te megennéd a méhlepényt?

1. Te megennéd a méhlepényt?

Csak bejelentkezett felhasználók nézhetik meg az eredményeket!

Novák Julianna


Novák Julianna
Dúla, szülésfelkészítő, mentálhigiénés szakember, fókusztréner és perinatális szaktanácsadó

Elérhetőségem:
Honlap: http://www.szulosuli.hu
             http://www.module.hu
             http://www.tavam.hu
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja