SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Komplikációk ikerterhesség esetén

Családinet [cikkei] - 2011-09-22
Minden ikerterhesség közül a kettes ikreknél lehet számítani a legkevesebb egészségügyi problémára és komplikációra. Minden további baba növeli a komplikációk kialakulásának kockázatát.
Komplikációk ikerterhesség esetén

Mik a leggyakoribb komplikációk az ikerterhességeknél?

  • Koraszülés
  • Alacsony születési súly
  • Méhen belüli fejlődési korlátozottság
  • Preeclampsia
  • Terhességi cukorbetegség
  • Méhlepény leválás
  • Magzat elhalása/elvesztése
  • Császármetszés

Koraszülés:
A koraszülés azt jelenti, hogy a terhesség 37. hetének befejezése előtt világra jön a magzat. A terhesség időtartama minden további babával csökken. Átlagosan a legtöbb egybabás terhesség 39 hétig, a kétbabás 36 hétig, a három baba esetén 32 hétig, a négy babánál 30 hétig, az ötös ikreknél pedig 29 hétig tart. A kettes ikrek majdnem 60%-a koraszüléssel jön világra, míg a hármas ikrek 90%-a. Ennél több baba esetén szinte biztos a koraszülés. Sok esetben, a koraszülés a burok idő előtti repedésének a következménye.

Alacsony születési súly:
Az alacsony születési súly majdnem mindig összefügg a koraszüléssel.
Alacsony súlyúnak számítanak azok a babák, akik 2500 grammnál kevesebbel jönnek világra. A 32. hét előtt és 1500 grammnál kisebb babáknál magasabb az olyan hosszú távú komplikációk kialakulásának veszélye, mint szellemi fogyatékosság, bénulás és a látás vagy hallás elvesztése.

Méhen belüli növekedés-visszamaradás:
Egy bizonyos pontig az ikerbabák is körülbelül olyan ütemben fejlődnek, mint az egyedüli babák. A kettes ikrek növekedési üteme a 30. és 32. hét között kezd el lelassulni, a hármas ikreké a 27. és 28, míg a négyes ikreké a 25. és a 26. hét között. Méhen belüli növekedés-visszamaradás akkor alakulhat ki, amikor a méhlepény már nem képes több növekedést elviselni és a babák egymással versengenek a tápanyagokért. Az orvosok a babák fejlődését ultrahanggal és a has mérésével ellenőrzik.

Preeclampsia:
A preeclampsia, a toxémia és a magas vérnyomás hasonló kifejezések. (A magas vérnyomás a toxaemia ill. a preeclampsia egyik tünete.) Az ikerterhességeknél a preeclampsia kialakulásának esélye kétszer akkora, mint egy normál terhességnél, míg a hármas ikrek felénél szokott kialakulni. A rendszeres orvosi vizsgálat növeli a preeclampsia kimutatásának és kezelésének esélyét. Megfelelő kezelés esetén, a komoly problémák kialakulásának valószínűsége jelentősen csökken, mind a babák, mind az anyuka számára.

Terhességi cukorbetegség:
A terhességi cukorbetegség kialakulásának okai: a két méhlepény által megnövekedett ellenállás az inzulinra, a méhlepény méretének növekedése és a placentális hormonok emelkedése. A terhességi cukorbetegség előfordulásának gyakorisága a mai napig kutatás tárgyát képezi. Egy tanulmány szerint a cukorbetegség kockázata megnőtt az ikerterhességgel, ám az abban résztvevő orvosok további kísérleteket javasoltak.

Méhlepény leválás:
A méhlepény leválásának esélye háromszor nagyobb ikerterhességek esetén. Ez kapcsolatban állhat azzal a ténnyel, hogy a preeclampsia kialakulásának valószínűsége is magasabb. Legtöbbször a terhesség harmadik harmadában fordul elő, ám a lehetőségének kockázata jelentősen megnő az első baba hüvelyi úton történő születését követően.

Magzat elhalása/elvesztése:
A magzat méhen belüli elhalása rendkívül ritka. Az orvosok fogják eldönteni, hogy jobb-e eltávolítani az elhalt magzatot vagy a többi babát kitenni az elhalt magzat által okozott veszélynek. Dikorionos (két korion van jelen) terhesség esetén a beavatkozás szükségtelen. (A korion az a hártya, amely a méhlepény külső rétegét képzi. Kétpetéjű ikreknél mindig két korion van, míg az egypetéjű ikreknél lehet egy vagy két korion.) Egy korionos terhességek esetén a magzat érettségét vizsgálják meg és ez alapján döntik el, hogy lehetséges-e a magzat azonnali világra hozatala. Egy ilyen helyzetben vizsgálni kell, hogy a koraszülésnek, vagy a továbbhordásnak kisebb-e a kockázata.

Császármetszés:
Az ikerterhességek nem feltétlenül végződnek császármetszéssel. A legelfogadottabb javaslat hármas- vagy többes ikrek esetén a császármetszés, a kettes ikrek esetén minimum 50%-ban császármetszést végeznek Magyarországon.

Hüvelyi szülés akkor lehetséges, ha:

  • A terhesség legalább 32 hetes
  • Iker A (a méhnyakhoz közelebbi baba) nagyobb
  • Iker A fejjel lefelé helyezkedik el
  • Iker B kisebb, mint iker A
  • Nincs téraránytalanság a magzati koponya és az anyai medence között

Lektorálta: Dr. Eszlári Péter

Fotó:
helmutli: Glück
 


Bemutatkozás
Aktuális Cikk
Kérdezz-felelek

Dr. Eszlári Péter

Szülész-nőgyógyász

Elérhetőségeim:
Telefon: 06-20/460-75-07
E-mail: peter.eszlari@nogyogyasz.info.hu
Honlap: http://www.nogyogyasz.info.hu

Magánrendeléseim:

  • Tatabánya, Vadász u. 4. fsz/1
    Hétfő - 16:00-17:30-ig  (Bejelentkezés: 06-20/460-75-07)
  • Csákvár, Szabadság tér 5.
    Hétfő - 18:00 órától  (Bejelentkezés: 06-20/460-75-07)
  • Rextra Magánorvosi Rendelő: 1111 Budapest, Budafoki u. 59.
    Péntek - 16:00 órától (Bejelentkezés: 06-30/573-81-80)
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja