SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Meddőség, menstruációs problémák - az ösztrogén dominancia tünetei

Családinet [cikkei] - 2013-01-29
Az elmúlt évtizedek egészségi állapotunk terén is jelentős változásokat eredményeztek. Bizonyos betegségek - köszönhetően a korszerű védőoltásoknak és gyógyszereknek - szinte eltűntek, míg mások, főként az életmódunkból fakadóan egyre gyakrabban jelentkeznek. A korunk népbetegségének számító szív- és érrendszeri elváltozások és allergiák mellett egyre több embert érintenek a rendszerint igen szerteágazó tüneteket produkáló hormonális betegségek.
Meddőség, menstruációs problémák - az ösztrogén dominancia tünetei

Ezerarcú betegség
A női testben termelődő sok-sok hormon közül jelentőségüknél fogva kiemelkedik az első számú nemi hormon az ösztrogén és a másodlagos - ellensúlyozó - nemi hormon, a progeszteron. A betegség lényege a két hormon arányának felbomlása, amelyet az ösztrogén túlsúly vált ki – magyarázza Prof. Balázs Csaba, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa. A panaszok változatos módon, a legegyszerűbb tünetektől a bonyolultabb kórképekig, igen eltérő formában jelentkezhetnek. Az ösztrogén dominancia tünete lehet: terméketlenség, meddőség, tüszőrepedés nélküli ciklusok, vetélés, premenstruális szindróma, depresszió, hangulatváltozások, ingerlékenység, kimerültség, alvás-, memóriazavar, migrén, krónikus fejfájás. Alacsony libidó, endometriosis, erős menstruációs vérzés, szabálytalan menstruációs ciklusok, pecsételő vérzés, hüvelyszárazság. PCOS - policisztás petefészek, korai menopauza. Pajzsmirigybetegség. lassú anyagcsere, megnövekedett hasi zsírszövet, hízás. Magas vérnyomás, vízvisszatartás, ödémák, puffadás, csontritkulás, autoimmun betegségek, allergiára való hajlam, magnézium hiány, száraz bőr, száraz szem, szájszáradás és hajhullás.

A modern kor betegsége
A hormonok egészségünk láthatatlan őrzői, melyek jeleket, információkat továbbítanak az egész testben. A hormonok termelődését számtalan tényező – nem, életkor, napszak stb.- befolyásolja, de érzékenyek érzelmi ingadozásainkra és egyéb külső hatásokra is. Ha túl kicsi vagy éppen nagy mennyiségben termelődnek, az nem csak bizonyos szervünknél okoznak zavart, hanem hatnak erőnlétünkre, közérzetünkre, szexuális működésünkre, stressztűrő- és nemzőképességünkre, energia-szabályozásunkra, testsúlyunkra, bőrünk, hajunk állapotára. A hormonrendszer tehát rendkívül érzékeny, precízen működő szerkezet, de napjainkban sajnos egyre több hatás éri, amely kedvezőtlenül befolyásolja működését. A XX. századra jellemző vegy- és gyógyszeripari fejlődés következtében mindennapos használatba kerültek korábban nem ismert termékek: háztartási vegyszerek, növényvédőszerek, magas szintetikus ösztrogén tartalmú fogamzásgátló tabletták. A kozmetikumokban is megjelentek a hormonális rendszerre ható, parabent tartalmazó készítmények, melyekről utólag  derült  csak  ki  a  női  ösztrogén  hormonhoz  való  nagyfokú hasonlatosságuk. Ez az anyag pedig arckrémek, testápolók, hidratálók,  tusfürdők szinte állandó összetevője.



Vissza a természet(es)hez
A gyógyításban is kulcsfontosságú a harmónia, a hormonális egyensúly helyreállítása. A gyógyítás általában természetes progeszteron készítményekkel indokolt – magyarázza Prof. Balázs Csaba. A növényi progeszteron bőrön keresztül sokkal jobban felszívódik, mint az emésztőrendszeren keresztül. A jam gyökér és a barátcserje olyan gyógynövények, amelyekből egy egyszerű eljárással állítják elő a növényi progeszteront. Ezek hiányában vannak szintetikus progeszteron készítmények, amelyek szintén hatásosak lehetnek.  
A megelőzésben szintén a mesterséges, szintetikus összetevőket nem tartalmazó termékek használata és fogyasztása lenne a cél: műanyag dobozok és palackok helyett üvegedények használata, teflon bevonatú edények mellőzése. A friss zöldségeket, primőröket csak alapos tisztítás után fogyasszuk. Az ideális testsúly elérése és megtartása is fontos, a mértékletesség elvét szem előtt tartva: mivel a méreganyagok a zsírban raktározódnak, ezért a fokozatos fogyás a cél.

www.endokrinkozpont.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja