SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Egyes gyógyszerek veszélyeztethetik a magzat IQ-ját

Családinet [cikkei] - 2013-05-15
Amerikai hivatalos szervek nemrégiben figyelmeztettek arra, hogy a migrén kezelésében használt nátrium valproát gyógyszerek alacsonyabb IQ-t eredményezhetnek az újszülötteknél, amennyiben az anya a terhesség alatt szedi azokat. Dr. Demjén László, az Oxygen Medical szülész-nőgyógyásza a várandósság alatti gyógyszerezés jelentőségéről beszélt.
Egyes gyógyszerek veszélyeztethetik a magzat IQ-ját

Veszélyes a migrén és a depresszió gyógyszere?

Az úgynevezett nátrium valproát gyógyszereket jellemzően migrén, bipoláris depresszió, poszttraumás stressz szindróma, szorongás, anorexia és elipszia ellen írják fel az orvosok. Az amerikai Food and Drug Administration (FDA) friss állásfoglalása szerint azonban ezeket a szereket (amelyek különösen a tengerentúlon elterjedtek) ezentúl nem lenne szabad várandós nőknek felírni a fejfájásuk ellenszereként. Ennek fő oka, hogy bebizonyosodott: ezek a gyógyszerek alacsonyabb intelligenciát eredményeznek a születendő gyermekeknél. 

A Neurodevelopmental Effects of Antiepileptic Drugs nevű szervezet 300 gyermeket követett nyomon 1999 és 2009 közt az USA-ban és Nagy-Brittaniában, akiknek az édesanyja epilepszia ellen szedett nátrium valproát tartalmú gyógyszert. Kiderült, hogy ezen anyák gyermekei 6 éves korukban átlagosan 8-11 ponttal produkáltak kevesebbet az intelligenciateszteken, mint azok gyermekek, akiknek az édesanyja nem szedett ilyen gyógyszert. Ráadásul, ahogyan az a JAMA (Journal of the American Medical Association) című szaklapból kiderült, dán kutatók a valproát tartalmú szerek és a gyermek autizmusa közt is kapcsolatot fedeztek fel, bár jóval alacsonyabb arányban.
A szerhasználat és a gyermeki alacsonyabb IQ közti összefüggés miatt a gyógyszerek használatát csak abban az esetben ajánlják, ha semmi mással nem helyettesíthetőek.
Az FDA ajánlása szerint azok a nők, akik ilyen gyógyszerek szedése mellett esnek teherbe, ne hagyják abba önhatalmúlag a szerek szedését, mindenképpen konzultáljanak kezelőorvosukkal – a súlyos komplikációk elkerülése végett.

A kismamák kiemelt figyelmet kell, hogy kapjanak

-A gyógyszerszedés minden esetben egy komoly megfontolást igénylő döntés, amelyben mérlegelni kell a hatás-mellékhatás arányokat. Különösen igaz ez a várandós és a szoptató anyákra. Az ő esetükben nem csak az új gyógyszerek, de a már régen szedett szerek hatásait is figyelembe kell venni, és szükség esetén változtatni azokon. Épp ezért fontos az orvosi figyelem, és a jó orvos-beteg kommunikáció - hangsúlyozza dr. Demjén László, az Oxygen Medical szülész-nőgyógyásza.

Számos ok állhat annak hátterében, ha valaki valamilyen gyógyszert nem szedhet, az egyik legtipikusabb példa erre a terhesség és a szoptatás. Gyakori az is, hogy a máj- vagy vesebetegségek miatt nem szabad bizonyos készítményeket használni. Ha valaki allergiás hatóanyagra vagy töltőanyagra, kérje meg az orvosát, hogy állítson ki erről igazolást, és praktikus ezt magánál is hordani- esetleges szükség esetén. A kismamáknak a gyógyszerek szedésének körülményeiről, allergiákról, kölcsönhatásokról érdemes minden olyan esetben megkérdezni az azt felíró orvost, amikor új készítménnyel találkoznak. Ugyanígy fontos várandósság esetén, hogy a nőgyógyásznak elmondják, milyen gyógyszereket szednek, hogy elkerülhető legyen a hatások összeadódása, kioltása vagy módosulása. Ugyanakkor a betegtájékoztatót minden esetben érdemes elolvasni.  Bármilyen szokatlan tünet esetén pedig elengedhetetlen a nőgyógyászati vizit!

www.oxygenmedical.hu

Kép: www.foter.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja