SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Biztonságban a póráz mindkét végén

Nemes Dóra [cikkei] - 2020-11-30
1,5 millió kutyatartó lélegzett fel, miután bejelentették: a kijárási tilalom nem vonatkozik a kutyasétáltatásra. A szigorítás célja a koronavírus-járvány terjedésének lassítása, de a fertőzés elkerüléséért maguk a gazdik is sokat tehetnek. Ehhez ad ötleteket a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal.
Biztonságban a póráz mindkét végén

A Nébih ajánlása szerint a kutyasétáltatáshoz érdemes úgy felöltözni, hogy minél kevesebb bőrfelületünk maradjon szabadon. A hűvösebb időben ez valószínűleg nem jelent kihívást, a kesztyű és a sál lassan amúgy is előkerül.

Arra viszont figyeljünk, hogy a kutyaürülékes zacskó mellett a kézfertőtlenítő se maradjon otthon – főleg, ha a környezetünkben csak fedeles szeméttárolók találhatók.

A kutyás társadalom messze híres az összetartásáról, ám minden felelős gazdinak be kell látnia, hogy a barátkozásnak és a felhőtlen játéknak nem most van itt az ideje. Sétáink során kerüljük a forgalmas helyeket, és ne engedjük kutyánkat a futtatóba, ha ott már sokan vannak. Ne hagyjuk azt sem, hogy bárki megsimogassa négylábú társunkat, s ezen a téren mi magunk is gyakoroljunk önmérsékletet.

A hazaérkezés utáni kézmosás a legtöbbünknél már beépült a rutinba – ne feledkezzünk el a mancsokról sem! Ehhez használjunk langyos, szappanos vizet.

A Nébih a karanténban lévő gazdik számára is összegyűjtött néhány tippet: aki nem tudja másra bízni háziállatát, szerezzen be tartalék eledelt és – amennyiben szükséges – gyógyszert. Egy alomtálca és tisztítószer is jól jöhet, ha a séta nem megoldható.

Akinél felmerül a fertőzöttség gyanúja, nem puszilgassa, ölelgesse kedvencét, és azt se engedje neki, hogy az ágyban aludjon.

A szakemberek figyelmeztetnek arra is, hogy állatorvoshoz menni csak indokolt esetben lehet: érdemes telefonon konzultálni, és időpontot egyeztetni, mielőtt felkeresnénk a rendelőt.

Bár a COVID-19 elsősorban az emberekre veszélyes, pár esetben Amerikában és Hongkongban is előfordult már, hogy valaki megfertőzte a kutyáját.

Indexkép: Helena Lopes/pexels.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja