SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Művészetterápia a lelki egészség ápolására

Balogh Kornélia [cikkei] - 2009-01-26
Lelki egészségünk ápolásának Magyarországon még egy kevésbé ismert formája a művészetterápia. Ez a terápia alapvetően három művészeti ágra alapozza munkáját: mozgásra, zenére és képzőművészetre.
Művészetterápia a lelki egészség ápolására

Lelki egészségünk ápolásának Magyarországon még egy kevésbé ismert formája a művészetterápia. Ez a terápia alapvetően három művészeti ágra alapozza munkáját: mozgásra, zenére és képzőművészetre.
A képzőművészetterápia az ember imaginatív természetéből indul ki. Ezalatt a képi gondolkodásmódot, a fantázia vizuális megjelenését vagy például az álommunkát értjük, mely szintén képekben jelentkezik. A képi kifejezést kevésbé tudjuk kontrollálni, mint a verbálisat, így több lehetőséget ad arra, hogy mélyebben, őszintébben feltárjuk vele pszichés folyamatainkat.

Mit is jelent ez?

Ez a terápiás munka csoportterápiás keretek között az alkotásra helyezi a hangsúlyt. Az alkotás során lehetőségünk van saját megismételhetetlen lényünket megismerni. Arra az alapélményre épít, hogy mindenki saját maga alakítója lehet. A művészi munkában a "belső" és a "külső" összehangolódik, s így mint egy képernyőre kivetülnek lelki tartalmaink, mozgásaink. E munka során "belső rendezetlenségeink" is kívülre helyeződnek, s a kész alkotás tárgyiasítja, megtartja érzéseinket.
Ennek egyrészt fájdalom- és feszültségcsökkentő hatása van. Másrészt a folyamat második részben alkotó és alkotás kapcsolatba lép egymással, ami különleges lehetőségeket ad arra, hogy rátekintsünk belső tartalmainkra. Az önreflexió segítségével átélni, rendezni és feldolgozni tudjuk belső élményeinket.

Miért jó ez?

A megértett érzéseknek az egyén már nem kiszolgáltatott! Azokat integrálni tudja személyiségébe és a megélt tapasztalatokkal gazdagíthatja életét. Ebben az esetben minden élmény egy lehetőség. A "negatív" élmény is!

Miben segít a csoportmunka?

A csoport, a közösség megtartó erejével segíti az egyén munkáját. Intenzívebbé és sokoldalúvá teszi a tükrözést. Különleges ajándéka még a csoportnak, hogy az egyén nincs egyedül élményeivel, hanem megértve érzi magát.

A képzőművészetterápia során az alkotással minden esetben létrehozunk valami újat. A alkotó folyamatban alakítjuk magunkat, egyedi alkotásainkkal megtapasztaljuk kreativitásunkat is, mely hatással van kapcsolati kreativitásunkra, helyzetmegoldó illetve problémamegoldó kreativitásunkra.
Technikailag használunk festéket, tust, krétát, szenet, ceruzát, agyagot stb. De ez nem azt jelenti, hogy a kézügyesség feltétele a részvételnek. Sőt néha azt is ki szoktuk próbálni, hogy az ügyetlenebbik kézzel dolgozunk a "tisztább kép" kedvéért.
A művészetterápiát mindenkinek ajánljuk, aki a művészet segítségével szeretné megismerni, elfogadni, csodálni önmagát. Azoknak, akik dolgozni szeretnének lelki egészségükön, fel szeretnék ismerni lehetőségeiket vagy elindítani öngyógyító folyamataikat.

A fenti céllal indítunk művészetrápiás önismereti csoportot serdülők számára keddi napokon 15.00-17.00-ig a PszichoFészekben a III. kerületben.

Írta: Rozgonyi Emőke
Jelentkezés és bővebb információ: pszichofeszek@pszichofeszek.hu vagy 06-20-454-9682
www.pszichofeszek.hu





(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja