SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A méhnyakrák és a HPV szűrés

Gaba Medical Center orvosai [cikkei] - 2009-03-19
Új módszer a méhnyakrák megelőzésére már fiatal korban!
A méhnyakrák és a HPV szűrés


Megelőzhető-e a méhnyakrák?
 

A sejtek mértéktelen szaporodását a köznyelvben rákos sejtburjánzásnak, rákos megbetegedésnek nevezik. Az orvostudomány ennek okát régen kutatja és az elmúlt évtizedek kutatásainak eredményeképpen kb. 10 vírusról bizonyították be, hogy a testben daganatos sejtburjánzást képes előidézni. Egyik ilyen vírus a humán papilloma vírus (HPV).

Ezek a vírusok jellemzően a bőr, a szájüreg, a légutak, a nemi szervek és a végbél hámrétegében szaporodnak. A vírus, ha hosszú idegig szaporodik a sejtekben, először felszínes hámelváltozást hoz létre, mely nőgyógyászati vizsgálatkor a méhszáj megtekintésével (colposcopos vizsgálattal), cytológiai és szövettani vizsgálattal, valamint a HPV vírus DNS-ének kimutatásával igazolható.

A HPV a szexuális úton átvihető vírusok közé tartozik, mint pl: a herpesz, a hepatitis B, a HIV vírus. Szerepét bizonyították a férfiak pénisz daganatainak több mint felében, a végbél és a szájüregi daganatok jelentős részében. A férfiak (szexuális partnerek) szerepe így jelentős a vírus átvitelében és az újrafertőzésben.

A víruscsaládnak igen sok típusa van, melyeknek nem mindegyike okoz daganatos elváltozást. A "nem rákkeltő" HPV típusok szemölcsöket okoznak a bőrben, (talpon, tenyéren) és a külső nemi szerveken (condyloma). Ezek jóindulatú elváltozások, de igen makacsok, nehezen gyógyíthatóak és gyakran visszatérnek.

A szexuális életet élő nők egyes statisztikák szerint kb. 80%-ban fertőződnek meg a HPV-vel, de ezek a főleg a méhszájon lévő fertőzések gyakran tünetmentesek maradnak és az esetek 80%-ban beavatkozás nélkül is legyőzi a szervezet a vírust.

A statisztikák szerint a nők általában 16-24 éves kor között fertőződnek meg a vírussal. Mivel a vírus spontán remissziója meglehetősen gyakori, ezért a 35 év fölötti életkorban a nőknek mintegy 1-2%-ában mutatható ki a vírus. A tünetmentes fertőzések után a szervezetben védettség alakul ki.



Mivel szexuális úton terjedő betegségről van szó, így a védekezés lehetőségei is hasonlóak az egyéb szexuális úton terjedő betegségekéhez.
Védekezni lehet óvszer használatával, a szexuális partnerhez történő hűséggel, megfelelő higiénével, és a legújabb kutatások eredményeképpen vakcinációval is. Jelenleg kétféle HPV elleni védőoltás van forgalomban. Az egyik a HPV kettő, a másik a HPV négy különböző vírusa ellen véd.

Ezen védőoltások alkalmazása a szexuális élet megkezdése előtt a legoptimálisabb, mivel ekkor még a szervezet nem találkozott a vírussal. Ennek megfelelően ajánlható a 9-16 év közötti fiúknak és lányoknak.
Szexuális életet élő idősebb hölgyek az oltással kapcsolatban kérjék ki kezelőorvosuk véleményét.

A védőoltás a HPV okozta megbetegedéseknek egy fontos eszköze, de nem helyettesíti a rendszeres ön- és orvosi ellenőrzést.


Dr Zámbó László
Szülész-nőgyógyász szakorvos
Gaba Medical Center

www.gabamedical.hu 

Kép: NHS Employers / Flickr.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja