A méhnyakrák és a HPV szűrés
Megelőzhető-e a méhnyakrák?
A sejtek mértéktelen szaporodását a köznyelvben rákos sejtburjánzásnak, rákos megbetegedésnek nevezik. Az orvostudomány ennek okát régen kutatja és az elmúlt évtizedek kutatásainak eredményeképpen kb. 10 vírusról bizonyították be, hogy a testben daganatos sejtburjánzást képes előidézni. Egyik ilyen vírus a humán papilloma vírus (HPV).
Ezek a vírusok jellemzően a bőr, a szájüreg, a légutak, a nemi szervek és a végbél hámrétegében szaporodnak. A vírus, ha hosszú idegig szaporodik a sejtekben, először felszínes hámelváltozást hoz létre, mely nőgyógyászati vizsgálatkor a méhszáj megtekintésével (colposcopos vizsgálattal), cytológiai és szövettani vizsgálattal, valamint a HPV vírus DNS-ének kimutatásával igazolható.
A HPV a szexuális úton átvihető vírusok közé tartozik, mint pl: a herpesz, a hepatitis B, a HIV vírus. Szerepét bizonyították a férfiak pénisz daganatainak több mint felében, a végbél és a szájüregi daganatok jelentős részében. A férfiak (szexuális partnerek) szerepe így jelentős a vírus átvitelében és az újrafertőzésben.
A víruscsaládnak igen sok típusa van, melyeknek nem mindegyike okoz daganatos elváltozást. A "nem rákkeltő" HPV típusok szemölcsöket okoznak a bőrben, (talpon, tenyéren) és a külső nemi szerveken (condyloma). Ezek jóindulatú elváltozások, de igen makacsok, nehezen gyógyíthatóak és gyakran visszatérnek.
A szexuális életet élő nők egyes statisztikák szerint kb. 80%-ban fertőződnek meg a HPV-vel, de ezek a főleg a méhszájon lévő fertőzések gyakran tünetmentesek maradnak és az esetek 80%-ban beavatkozás nélkül is legyőzi a szervezet a vírust.
A statisztikák szerint a nők általában 16-24 éves kor között fertőződnek meg a vírussal. Mivel a vírus spontán remissziója meglehetősen gyakori, ezért a 35 év fölötti életkorban a nőknek mintegy 1-2%-ában mutatható ki a vírus. A tünetmentes fertőzések után a szervezetben védettség alakul ki.
Mivel szexuális úton terjedő betegségről van szó, így a védekezés lehetőségei is hasonlóak az egyéb szexuális úton terjedő betegségekéhez.
Védekezni lehet óvszer használatával, a szexuális partnerhez történő hűséggel, megfelelő higiénével, és a legújabb kutatások eredményeképpen vakcinációval is. Jelenleg kétféle HPV elleni védőoltás van forgalomban. Az egyik a HPV kettő, a másik a HPV négy különböző vírusa ellen véd.
Ezen védőoltások alkalmazása a szexuális élet megkezdése előtt a legoptimálisabb, mivel ekkor még a szervezet nem találkozott a vírussal. Ennek megfelelően ajánlható a 9-16 év közötti fiúknak és lányoknak.
Szexuális életet élő idősebb hölgyek az oltással kapcsolatban kérjék ki kezelőorvosuk véleményét.
A védőoltás a HPV okozta megbetegedéseknek egy fontos eszköze, de nem helyettesíti a rendszeres ön- és orvosi ellenőrzést.
Dr Zámbó László
Szülész-nőgyógyász szakorvos
Gaba Medical Center
www.gabamedical.hu
Kép: NHS Employers / Flickr.com
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
Közösségi hozzászólások: