SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Fáj a háta? Óvakodjon a depressziótól!

Családinet [cikkei] - 2011-06-07
A fájdalom rontja a közérzetet, az erőnlétet, gátolja az alvást, kedvetlenné tesz, beszűkíti a figyelmet, és elszigeteli a szenvedő embert. Ezek a tünetek szinte természetesen elvezetnek a mozgásszegény életmódhoz, ami azonban tovább fokozza a fájdalmat. Az ördögi kör megtörésének lehetőségeiről beszélt dr. Dobos Márta, az Oxygen Medical holisztikus szemléletű ortopéd orvosa.
Fáj a háta? Óvakodjon a depressziótól!

Az idősebbeknek sem kell beletörődniük

Az University of Pittsburgh egy speciális programjában, amely a késői életévek alatt előforduló depresszióval foglalkozik, tanulmányt készített a krónikus hátfájdalom és a depresszió összefüggéséről. A 60 év feletti résztvevők valamennyien legalább három hónapja szenvedtek derékfájdalomtól, és a depresszió tüneteit is mutatták, például motiválatlanságot, álmatlanságot, nyugtalanságot, és szociális elszigeteltséget. Minden résztvevő alapos testi és lelki kivizsgáláson esett át, fájdalomcsillapító hatású antidepresszánsokat szedtek és tanácsadáson vettek részt. Ez utóbbiak során különböző problémamegoldó képességeket sajátíthattak el, különösen a fájdalom-kezelésre, a hangulatjavításra és az alvásproblémákra vonatkozóan. A vizsgálatot lezáró eredmények azt mutatták, hogy a krónikus derékfájdalom gyakran jár együtt depresszióval, és ha az egyik problémát kezelik, az visszahat a másik állapotára is.

Hogyan alakul ki az ördögi kör?

A hátfájdalom - a többi krónikus fájdalomhoz hasonlóan - nem csak önmagában gátolja az alvást, de a vele járó szorongás is a pihenés ellen hat. Az így állandósult kimerültség tovább erősíti az ingerültséget, a depressziót, így még nehezebb elviselni a fájdalmat és egyre nehezebb aktív életet élni. A mozgásszegénység viszont tovább fokozza a fájdalmat.
A kört tehát valahol meg kell törni, a célzott fájdalomcsökkentés lehet az első lépés. Az öngyógyszerelés azonban hatástalannak vagy akár veszélyesnek is bizonyulhat, így - ha egyáltalán szükséges - a gyógyszerek beállítását mindig szakorvosra kell bízni, aki célzottan kezeli az ortopédiai problémát. - tanácsolja dr. Dobos Márta, az Oxygen Medical ortopéd szakorvosa.  



A depresszió kezelésében is hatékony a mozgás

A szakorvosi kezeléssel párhuzamosan érdemes más terápiákat is alkalmazni a depresszió és a fájdalomtól, elszigeteltségtől, kiszolgáltatottságtól való szorongás kezelésére.

  • A kognitív viselkedésterápia alkalmazásával olyan készségeket lehet fejleszteni, amelyek segítenek ellenőrzés alatt tartani a fájdalmat.
     
  • A relaxáció, autogén tréning, progresszív izomrelaxáció és más stresszoló technikák rendszeresen alkalmazva csökkentik a stressz-szintet és megkönnyítik a stressz kezelését, amely bizonyítottan ront a testi és lelki állapoton.  
     
  • Számos kutatás bizonyította már a mozgás hangulatjavító hatását, és az is bizonyított tény, hogy az aerob mozgás ajánlott a szív és érrendszer, valamint a légző-rendszer állóképességének fenntartásához, jó hatással van a betegek közérzetére és általános fizikai állapotára, és akár a fájdalmat is enyhíti.
     
  • Nagyon fontos, hogy ha mozgásszervi problémával szeretnénk belevágni a fizikailag aktív életbe, feltétlenül konzultájunk előtte ortopéd orvossal. Így nem csak a sérüléseket és az állapot romlását kerülhetjük el, de a számunkra leghatékonyabb mozgásformát is megtalálhatjuk.

Forrás: www.oxygenmedical.hu

Fotó:
josef T-rezaie: Jeans-teilakt 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja