SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Milyen koronát érdemes választani?

Családinet [cikkei] - 2012-10-26
Kevés az olyan felnőtt, akinek minden foga megvan, egyes statisztikák szerint Közép-Európában a magyaroknak van a legtöbb fogpótlásuk. Ha viszont már pótolni kell az elvesztett fogat, választhatunk a lehetőségek közül. Dr. Benkő Krisztina, az Oxygen Medical fogszakorvosa a koronák készítéséről beszélt.
Milyen koronát érdemes választani?

Híd vagy fogimplantátum?

Mindkét megoldás a hiányzó fogakat képes pótolni, de a kettő közt a legfontosabb különbség, hogy míg a hagyományos hídnál két vagy több pillér szükséges a foghiány áthidalására, addig az implantációnál, beültetésnél nincs szükséges a szomszédos fogak lecsiszolása, hiszen a koronát egy beültetett, csavar formájú műgyökér (maga az implantátum) tartja meg.

A választást minden esetben fogorvosi konzultáció kell, hogy megelőzze, hiszen bizonyos esetekben kizárt ez utóbbi megoldás alkalmazása. Ilyenek például a súlyos harapási rendellenességek, a nem megfelelő csontkínálat, a daganatos-, vérképzőszervi- vagy immunrendszeri betegségek, bizonyos krónikus fertőző betegségek, erős csontritkulás vagy a nem kezelt cukorbetegség.

Amikor szükséges a korona

Bizonyos esetekben szükségessé válhat a korona vagy a híd készítése. A híd készítésének lépési hasonlóak a korona készítéséhez, de ezzel a fogművel a foghiányokat is pótolni tudjuk. A korona funkciója, hogy befedje a „maradék" fogat, ami nem csak védelmet jelent, de ugyanolyan külső megjelenést biztosít formában és színben, mint az eredeti fog.

Az alábbi esetekben mindenképpen érdemes ezen megoldással élni:

  • Lekopott, helytelen pozícióban lévő vagy letört fogaknál.
  • Nagymértékben lepusztult koronai rész felépítésekor, abban az esetben, ha új töméssel már nem lehet eredményesen helyreállítani az adott fogat.
  • Gyökérkezelt fogak esetén, hiszen a korona mind funkcionálisan, mind esztétikailag jelentős segítség, sőt az élettartamukat is megnöveli a fog törésének megelőzésével.
  • A korona megtarthat egy részleges fogsort vagy áthidalhat foghiányokat (ez utóbbit nevezzük hídpótlásnak)

Fémkerámia, cirkonkerámia vagy préskerámia?

-A foghiány pótlására rágózónában érdemes olyan megoldást választani, ahol a porcelánleplezés alatt van valamilyen keményebb váz anyag. Ez készülhet fémötvözetből vagy cirkonium-oxidból. Ez utóbbi előnye, hogy maga a váz is színezhető, így a végleges szín már „alulról” jön elő és nem csak a leplező kerámia színén múlik a hatás. Létezik olyan korona is amely teljes porcelánból készül és ugyan vannak típusok, amelyek szilárdsága már igen jelentős, mégis inkább csak az esztétikai zónákban alkalmazandók sérülékenységük miatt. Természetesen mindig az egyéni szituációk, igények döntik el, hogy milyen koronát válasszunk, hiszen nem mindegy, hogy a páciensnek milyen a harapásformája, mennyire torlódottak vagy elszíneződöttek a fogai – ismerteti Dr. Benkő Krisztina, az Oxygen Medical fogszakorvosa.

A koronák kivitelezése profi fogtechnikuson és tapasztalt fogorvoson múlik. Nem mindegy, hogy a szakember milyen csiszolással készíti elő a fogakat, mennyire van tisztában azzal, hogy mennyit és honnan kell levennie a fogból a megfelelő esztétikai hatás érdekében. Fontos, hogy a fogorvos képes legyen ún. vállas korona előkészítési technológiát alkalmazni. Ez azt jelenti, hogy a „váll” kialakításával, egy határozott záródási vonallal megvédhető a fogíny és elegendő hely biztosítható ahhoz, hogy a porcelánleplezést a vázra megfelelő mennyiségben és minőségben fel tudja helyezni a fogtechnikus.

Amennyiben tehát pótolni kell a hiányzó fogakat, érdemes előzetesen tájékozódni a lehetőségekről, és tapasztalt, alapos szakembert választani.

www.oxygenmedical.hu

Kép forrása: www.stockfreeimages.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja