SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Pitvarfibrillációm van, hogyan kerülhetem el a stroke-ot?

Családinet [cikkei] - 2012-11-07
Ma Magyarországon a szív-érrendszeri eredetű betegségek jelentik a leggyakoribb halálokot, melyeknek egyik csoportja az agy vérkeringési zavara, a stroke. Hazánkban évente több mint 40 000 szélütés (stroke) fordul elő, amelynek körülbelül egynegyede szívritmuszavar talaján alakul ki.
Pitvarfibrillációm van, hogyan kerülhetem el a stroke-ot?

A szívritmuszavarok közül a leggyakoribb a pitvarfibrilláció, amely hazánkban 130 000-nél is több embert érint. A pitvarfibrilláció fennállása a betegeknél a stroke kockázatát ötszörösére növeli. A stroke megnövekedett kockázatának oka, hogy a szabálytalan szívverés következtében a szívben vérrög alakulhat ki, és ez a véráramban tovább sodródva elzárja az agyi ereket. Emiatt megszűnik az agy egyes részeinek vérellátása, az agysejtek nem jutnak hozzá a túlélésükhöz nélkülözhetetlen oxigénhez.

Stroke következtében hazánkban évente mintegy 20 000 ember hal meg, a túlélő betegek többsége pedig tartós ápolásra szorul. A maradandó egészségkárosodáson túl a stroke a nemzetgazdaság számára is jelentős terhet jelent, a szélütésen átesett betegek éves kezelési és ápolási költsége meghaladja a 40 milliárd forintot.

A stroke súlyos szövődményei miatt kiemelten fontos, hogy a tüneteit mihamarabb felismerjük. Tüneteire jellemző, hogy hirtelen alakulnak ki, lehetnek múló jellegűek vagy tartósan fennmaradóak, valamint előfordulhatnak külön-külön és együttesen is. Kialakulhat az arc vagy a végtagok féloldali bénulása, gyengesége, vagy érzészavara, a száj félrehúzódása, a beteg beszéde érthetetlenné válhat. Felléphet látászavar, vakság, szédülés, zavartság vagy eszméletvesztés, valamint az érzékelés zavara. Jelentkezhet hirtelen kialakuló, súlyos, látszólag ok nélküli fejfájás formájában is. A szélütés gyanúja esetén, akár a fent említettek közül már egyetlen tünet észlelésekor is azonnal mentőt kell hívni, ne várjunk arra, hogy azok esetleg maguktól elmúlnak!

A stroke-ok egy része odafigyeléssel, megfelelő kezeléssel megelőzhető:

  • Mérje rendszeresen vérnyomását, a vérnyomás értékét tartsa 140/90 Hgmm alatt!
  • Kezeltesse vérnyomását, cukorbetegségét és a kóros vérzsírszintjét!
  • Mellőzze a dohányzást! Változtassa meg életmódját (testsúlycsökkentés, dohányzás abbahagyása és a fizikai aktivitás elkezdése)!
  • Csökkentse az alkoholfogyasztást!
  • Kerülje a stresszes életmódot!
  • Szívritmuszavar, pitvarfibrilláció esetén pedig kiemelten fontos a véralvadásgátló gyógyszerek alkalmazása. Szedje a gyógyszerét pontosan az orvos utasításai szerint, még akkor is, ha tökéletesen jól érzi magát! Ismerje meg a pitvarfibrilláció kiváltó okait, gondoskodjék arról, hogy mindent megtegyen a kiváltó tényezők elkerülése érdekében!

A véralvadásgátló készítmények alkalmazásával megakadályozható a stroke-ot okozó vérrögök, és ez által az agyi érelzáródások kialakulása. Ma már hozzáférhetőek olyan modern véralvadásgátló készítmények, amelyek több szélütést képesek megelőzni, mint a hagyományos terápiák, alkalmazásuk kevesebb szövődménnyel jár, és a pitvarfibrilláló betegek számára hatékonyabb, biztonságosabb és kényelmesebb is használatuk. Rendszeresen keresse fel kezelőorvosát, hogy biztos legyen abban, hogy mindent megtesz a stroke kockázatának csökkentése érdekében!

Kép forrása: www.gettyimages.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja