SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Amit mindenképpen tudni kell a plasztikai sebészetről

Családinet [cikkei] - 2013-03-21
Legutóbb az amerikai plasztikai sebészeti társadalom emelte fel szavát a megfelelő képzettség vagy gyakorlat híján praktizáló kollégák ellen. Dr. Pukancsik János, az Oxygen Medical plasztikai sebésze a páciensek figyelmét hívta fel az óvatosságra.
Amit mindenképpen tudni kell a plasztikai sebészetről

A biztonságos eljárás feltételei

A Plasztikai Sebészek Amerikai Szövetsége időről időre felemeli a szavát az ellen, hogy egyre nagyobb arányban végeznek plasztikai műtéteket más szakmai végzettségű orvosok. Többek közt nőgyógyászok, bőrgyógyászok, gyermekorvosok, radiológusok vállalnak Amerikában ilyen típusú beavatkozásokat. A tengerentúli szövetség szerint a fő tévhit a témával kapcsolatban, hogy bármilyen végzettségű orvos képes a kozmetikai-, esztétikai-, illetve plasztikai eljárásokra.     
-Valójában a plasztikai és helyreállító sebészet elsajátítása rendkívül mély és szerteágazó tudást és rengeteg gyakorlatot igényel. A kozmetikai- vagy plasztikai sebészet is sebészet, bármennyire aprónak tűnik is a beavatkozás. Tehát csak akkor beszélhetünk biztonságos eljárásról, ha megvannak a feltételek: a magas színvonalon képzett sebész, a professzionális technikai felszerelés és a megfelelő klinikai körülmények. Egy nem erre a célra kialakított helyiség nyilvánvalóan meg kell, hogy ingassa az ott dolgozók hitelét – hangsúlyozza dr. Pukancsik János, az Oxygen Medical plasztikai sebésze.

Az információ elengedhetetlen

A páciens felelőssége is, hogy ellenőrizze, hogy az orvos, akihez fordult, valóban jogosult plasztikai beavatkozást végezni – figyelmeztet a Plasztikai Sebészek Amerikai Szövetsége. A szervezet éppen ezért 4 olyan kérdést javasol, amelyet érdemes a páciensnek tisztáznia saját biztonsága érdekében.
- Biztosan van-e a választott orvosnak plasztikai és helyreállító sebészeti végzettsége?
- Rendelkezik-e megfelelő felelősségbiztosítással?
- Milyen kórházi háttér áll mögötte?
- Vannak-e olyan szakterületek, amelyekre specializálódott?
Fontos feltétel, hogy a sebész a tervezett beavatkozás előtt, alapos kikérdezés után elküldje a szükséges vizsgálatokra a pácienst, majd ezek birtokában ismertesse a várható eredményeket és az esetleges kockázatokat. Egyetlen betegnek sem lenne szabad úgy műtétet vállalnia, hogy nincs tisztában a következményekkel. Mindazonáltal a modern beavatkozások, eljárások – ha a szakmai protokollok szerint hajtják végre őket – biztonságosnak tekinthetők, a felvilágosítás, az információadás azonban elkerülhetetlen.

Tudni kell, hol a határ

- A technikai feltételeken és a szakmai tudáson kívül legalább ilyen jelentősége van a sebész hozzáállásának és felelősségének is. Fontos lehet többek közt, hogy próbáljuk lebeszélni a jelentkezőket a teljesen felesleges beavatkozásokról – mondja dr. Pukancsik János. – Természetesen egy jól sikerült műtét, eljárás pozitívan hathat a páciens önbizalmára, közérzetére, akár az egész életére, és ezek a tapasztalatok a sebésznek is erőt adnak. Érdemes azonban kerülni a túlzásokat és a természetességre törekedni. Ha reálisak az elvárásaink, plasztikai beavatkozások sokat segíthetnek a megjelenésünkön.

www.oxygenmedical.hu

Fotó: freedigitalphotos.net

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja