SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Miért fáj a térdünk egy bizonyos kor után?

Családinet [cikkei] - 2013-04-15
A középkorúak több, mint felének- közülük is főként a hölgyeknek - szembe kell néznie a térdfájdalommal. A mindennapokat megkeserítő fájdalom okairól és kezelési lehetőségeiről dr. Pál Mónika, az Oxygen Medical reumatológusa beszélt.
Miért fáj a térdünk egy bizonyos kor után?

Kockázati tényezők

Egy brit kutatás szerint az 50 év fölötti nők 63 százaléka megtapasztja térdfájdalmat legalább egyszer, esetleg egy átmeneti időszakban vagy akár folyamatosan is. Természetesen ennek a problémának is vannak rizikófaktorai, többek közt a magasabb BMI, a korábbi térdsérülés, illetve az osteoarthritis, vagyis a degeneratív ízületi gyulladás. Az Oxfordi Egyetem által végzett 12 évig tartó tanulmánysorozat elsősorban arra kereste a választ, kik a legveszélyeztetettebbek. A kutatók szerint ugyanis az eredmények lehetővé tehetik a célzott kezelések kifejlesztését. A közel 1000 nő bevonásával végzett kérdőíves vizsgálat olyan kérdésekre kereste a választ, mint a magasság, a súly, a dohányzás, illetve a fájdalom jelenléte. Az átlagosan 52 éves hölgyeket ezek alapján 4 csoportra osztották: tünetmentes, állandó fájdalommal élő, átmeneti időszakokban jelentkező fájdalommal küzdő és alkalmi térdfájdalmat megélő. Az eredmények a köbvetkezőket mutatták:

- 44 % számolt be állandó fájdalomról

- 23 % állította, hogy a „múlt hónap legtöbb napján” jelentkezett a fájdalom

- Csupán a maradék 33 % nem találkozott még térdfájdalommal vagy csak alkalmilag élte meg azt.

- A magas BMI (testtömeg-index) jóval megnövelte az állandó és az átmeneti térdfájdalom kockázatát, míg az osteoarthritis szinte előre jelezte az állandó fájdalmat. Ez utóbbi összefüggést már csak azért is érdemes komolyan venni, ugyanis a degeneratív ízületi gyulladás a vezető, fogyatékosságot okozó állapot világszerte. A 25 év fölötti amerikaiak közül 27 millióan szenvednek ettől a betegségtől.

A térd hiarulonsavval is „olajozható”

A térdfájdalom kiküszöbölésére alkalmas lehet a hiarulonsavas injekciókúra. A hialuronsav egy természetesen is előforduló molekula, mely „keni” az ízületet és tompítja a felszínét ért lökéseket.  Olyan hatást érhető el vele, mint amikor az autóban olajat cserélnek. Az orvos az oszteoartrózis által érintett nagyízületbe, főként a térdbe vagy a csípőbe fecskendezi az átlátszó, hiarulonsavat tartalmazó gélt, hogy csökkentse a fájdalmat, valamint visszaállítsa az ízület kenését és lökéscsillapítását.
- A kúra 1-3 darab, hetente elosztva beadott injekciót tartalmaz. A hatás fokozatosan adódik össze, így akár fél évig javíthatja az ízület terhelhetőségét – ismerteti dr. Pál Mónika, az Oxygen Medical reumatológusa. - Az egyéb eljárásokkal eredménytelenül kezelt enyhe és középsúlyos ízületi kopásoknál érjük el a legjobb eredményt. A súlyos térdízületi, illetve súlyos ízületi kopásoknál ez a kezelés szerényebb eredménnyel jár, mégis gyakran fél évig jelentős javulást hozhat. Ugyanakkor azt is tudni kell, hogy kifejezett kopás esetén általában már csak műtéti megoldás hoz megfelelő eredményt.

Lökéshullámmal a fájdalom ellen

A modern terápiában jól használhatóak a mesterségesen létrehozott hullámok, vagyis a lökéshullámok. Ezt a terápiát eredményesen alkalmazzák háti- és nyaki feszültség, gerinc eredetű fájdalmak, csípő-, könyökfájdalmak, vállba-, karba sugárzó fájdalmak, meszes váll, sportsérülés esetén, de beválhat sarki és talpi eredetű panaszok, és persze a gyakori térdfájdalom csökkentésére. Miután ugyanis a hullám áthatol a test felszínén – az orvos egy gél felvitele után a megfelelő kezelőfejjel a kijelölt helyre juttatja –, beindítja a test öngyógyító mechanizmusait, oldja a triggereket, élénkíti a vérkeringést és az anyagcserét. Ezáltal a kezelések nem csak a fájdalmat csökkentik, de a valódi okot szüntetik meg a sérült szövetek fokozatos regenerálásával. A terápia eredményessége már néhány kezelés után érezhető, de a teljes kúrához 2-6 kezelésre is szükség lehet.

www.oxygenmedical.hu

Kép: marin, freedigitalphotos.net

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja