Az orrszárazság okai és kezelése
Véd, melegít, tisztít
Az orron keresztül belélegzett levegőt a gazdag érhálózattal ellátott nyálkahártya felmelegíti, a csillószőrök pedig megtisztítják. A kiszűrt szennyezőanyagokat és kórokozókat a nyálkahártya által termelt váladék távolítja el az orrüregből, mely köhögéskor, tüsszentéskor távozik, vagy hátul a garatba észrevétlenül lecsorog. Ha ez a folyamat bármilyen okból nem tud megvalósulni, a szájlégzés veszi át a helyét. A szájlégzésnek azonban számos kellemetlen szövődménye lehet. Ha a hideg levegő melegítés és tisztítás nélkül jut az alsóbb légutakba, annak könnyen mandula-, gége-, hangszálgyulladás lehet a következménye – figyelmeztet dr. Augusztinovicz Mónika.
Mi okozhat orrszárazságot?
Télen a fűtött lakások levegője meleg, száraz, ami az orrnyálkahártyát is könnyen kiszáríthatja. Nemcsak a külső, de a hidratálás belső hiánya is okozhat orrszárazságot. Ha nem iszunk elegendő mennyiségű folyadékot, az orr váladéktermelő képessége is csökken.
A túlzásba vitt orrcsepp használat gyakori kiváltó ok. A készítmények hatására az orrnyálkahártya erei összehúzódnak, a termelt váladék mennyisége csökken. Mindez kedvez nátha esetén, de az előírtnál gyakrabban, vagy hosszabb ideig alkalmazva az orrcseppek az orrnyálkahártya duzzanatát, szárazságát okozhatják.
Bizonyos gyógyszerek – például a nátha, allergia kezelésében is használt – dekongesztánsok, antihisztaminok szedése is száríthatja az orrnyálkahártyát.
Az orrszárazság bizonyos betegségek kísérő tüneteként is jelentkezhet: a Sjögren-szindróma autoimmun betegség, mely általános nyálkahártya szárazságot okoz például a szájban, szemekben, orrban is. A száraz orr önmagában is okozhat orrvérzéseket, ha azonban ezek az epizódok gyakran ismétlődnek, feltétlenül ellenőriztesse vérnyomását, mert a tünetek magasvérnyomás betegség jelei is lehetnek!
Nőknél a hormonális változások hatására is jelentkezhet nyálkahártya szárazság. A menopauza egyéb tüneteivel együtt jelentkező orrszárazság esetén gondolni kell erre a lehetőségre is.
Tanácsok a kezeléshez
Tartós orrszárazság esetén szükséges fül-orr-gégészeti vizsgálat elvégzése, az egyéb betegségek kizárására – javasolja a Fül-orr-gége Központ orvosa. A vizsgálat előtt érdemes átgondolni a közelmúltban, vagy folyamatosan szedett gyógyszereket, lezajlott betegségeket, egyéb panaszokat is. A vizsgálat után a kezelés az eredmény függvényében folytatódhat, egyéntől függően. Általánosságban javasolható, hogy a panaszok kezeléséhez fontos a folyadékpótlás, ez legalább 1,5-2l folyadékot jelent naponta. Az alkohol és a koffein szárít, ezek fogyasztását csökkentsük. A belső levegő nedvesítéséhez beszerezhetünk párásító készüléket, vagy ennek hiányában a fűtőtestekre helyezett, vízzel teli edény is jó szolgálatot tehet párologtatás céljából. A tengervizes orrspray naponta több alkalommal is, mellékhatások nélkül használható az orrnyálkahártya nedvesítésére. Az orrmosás nemcsak a panaszok enyhítésében segít, de segítségével megtisztíthatjuk az orrüreget a kórokozóktól, szennyeződésektől is. Fontos, hogy orrmosáshoz csak erre a célra kifejlesztett készüléket és fiziológiás sóoldatot használjunk. Nézzük át a rendszeresen szedett gyógyszereinket, ha van köztük olyan, ami orrszárazságot okozhat, konzultáljunk kezelőorvosunkkal a cseréjéről.
Forrás: www.fulorrgegkozpont.hu
Fotó: David Castillo Dominici - FreeDigitalPhotos.net
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
Közösségi hozzászólások: