SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Kicsi, praktikus és veszélyes a gyerekre, mi az?

Családinet [cikkei] - 2014-07-10
Egyre gyakoribbak a magyar háztartásokban is, ám az óvatlan tárolás miatt, fokozottan veszélyesek lehetnek a kisgyermekekre. Fontos, hogy a szülők azonnal cselekedjenek, ha azt tapasztalják, hogy a gyerekük a szájába vette őket!
Kicsi, praktikus és veszélyes a gyerekre, mi az?

Az ÁNTSZ közleménye szerint Magyarországon egyre többen próbálják ki azokat a gélkapszulákat, amelyek koncentráltan tartalmaznak tisztítószereket. Ezzel összefüggésben növekszik a gyerekbalesetek száma is.

2013-ra az előző évekhez képest megháromszorozódott a kórházak által kezelt mérgezések száma. A legveszélyeztetettebb az egy, illetve a két éves korosztály.

A gélkapszulák a gyermekek számára figyelemfelkeltő színekben pompáznak, (pirosak, zöldek, lilák stb.). Így, ha a szülők nem zárt helyen tartják azokat, akkor a gyerekek érdeklődését könnyen felkelthetik. Szájba véve a kapszulák külső rétege nedvesség hatására azonnal feloldódik. Ez azért különösen veszélyes, mert előre kiadagolt, intenzív mosó-, illetve tisztítószert tartalmaznak, amelyek mérgezőek.

Mit lehet tenni, ha a gyerek lenyeli a kapszulát?

A koncentrált vegyi anyag tartalom miatt a mérgezési tünetek is súlyosabbak lehetnek, mint egy „átlag” mosószer esetében. Lenyelve hányingert, ismétlődő hányást okozhatnak, ezért elengedhetetlen a kórházi kezelés.

Fontos, hogy ha észleljük a mérgezést, azonnal hívjunk mentőt! Másrészt mossuk ki a gyerek száját, majd pedig itassuk vízzel. Ha a gyerek nem hány, ne hánytassuk! Ha szembe is került a koncentrátum, akkor mossuk ki bő vízzel a gyerek szemét!

Az Országos Kémiai Biztonsági Intézet Egészségügyi Toxikológiai Tájékoztató Szolgálatának (ETTSZ) ingyenesen hívható számán (06-80-20-11-99) éjjel-nappal kaphat bárki információt, ha gélkapszulákkal kapcsolatos mérgezés esete állna fenn.

Ahhoz hogy elkerüljük a bajt, a legfontosabb a megelőzés. Mindig tartsuk jól visszazárható dobozban a kapszulákat, majd tegyük őket olyan helyre, ahol a gyerekek nem férnek hozzá. Olvassuk el a termék használati utasítását is, mert azok fontos információkat tartalmazhatnak – közölte az ÁNTSZ.


Kép: www.flickr.com
 

 

 

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)
A szerkesztő ajánlja