SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Kamaszkorunk legszebb mosolya

Családinet [cikkei] - 2014-10-31
Fokozott figyelmet kell fordítani a tinédzserkori fogápolásra!
Ritkán tudatosul bennünk a tény, de ettől függetlenül igaz: a kamaszkor az élet legnehezebb időszakai közé tartozik! A fiatalok néhány rövid év leforgása alatt kijárják az iskolát, pályát választanak, átélik az érzelmek széles, néha szélsőséges skáláját, megtanulnak önállóan működni a világban.
Kamaszkorunk legszebb mosolya

Az időszakhoz kapcsolódó testi változásokról rengeteget foglalkozunk, de kevesebb szó esik a fogászati szempontból is érdekes testi, lelki és életmódbeli problémákról. A megelőzés és néhány egyszerű tanács betartásával segíthetünk a fiataloknak, hogy ép fogakkal megússzák a tinédzser éveiket.

A kamaszok túlnyomó többsége elégedetlen a külsejével, amely alól a fogaik sem kivételek. Sötét, sárga, ferde, kicsi, nagy. Nincs olyan panasz, amellyel már ne találkozott volna fogorvos a fogászati kezeléseken. Fontos tény, hogy a fogszuvasodás 12 és 21 éves kor között rendkívül intenzív. Ennek egyik lehetséges oka a csontnövekedés kalciumot elvonó hatása, melynek így a fogak látják kárát. Előfordulhat az is, hogy a megváltozott életmód befolyásolja a fogak épségét, de kizárólag ennél a korosztálynál látható, hogy a fogak állapota szinte napról napra romlik.

„Kamaszkorban már az is nagy eredmény, ha a szülőknek sikerül rávenni a gyermekeiket a fogászati kezelésre. Ott mindenképpen szakszerű kezelést kaphatnak a rossz, vagy leromlott állapotú fogak. Nagyon fontos azonban a megelőzés is! Kerülni kell az internetes praktikákat, haverok által javasolt tanácsokat, de a dohányzást és az alkoholfogyasztást is a háttérbe kell szorítani!” – mondta el Dr. Balsai Tamás, fogszakorvos, majd hozzátette: „Szerencsére ez a generáció már sokat rágózik, amelyből a cukormentes rágógumi rágása kifejezetten ajánlott! A nap során a cukormentes rágógumi segít a száj egészséges állapotának fenntartásában, részben azzal, hogy a fokozott nyáltermelés révén ellensúlyozza a savas ételek és italok károsító hatását, részben pedig azzal, hogy az intenzív rágással csökkenti a fiatalokat érő stressz hatásokat. Ne felejtsük el, hogy a magánéleti problémák mellett nagyon jellemző fiatalkorban az iskolai stressz, ami többek között a fogakat is károsítja. Nyugodtan lehet tehát tanulás közben, vizsgák vagy nehéz dolgozatok előtt, és úgy egyáltalán minden helyzetben rágózni!”

A károsodások megelőzésének alapvető módja a helyes fogmosás is! Akármilyen hosszú is volt az éjszaka, akármennyire is várják a barátai vagy a szerelme, akármilyen sokat is kell tanulni, a napi kétszeri, alapos fogmosás nem maradhat el! Természetesen – ahogy a felnőttek esetében – a rendszeres fogorvosi ellenőrzés sem maradhat el kamaszkorban. Az évi két látogatás segít abban, hogy minden problémát idejében észrevegyen, és kezeljen a fogszakorvos. A kamaszkor évei után az intenzív fogromlás általában megáll, így ha ezt az időszakot sikerül átvészelni, akkor hosszú ideig minden rendben lesz a fogakkal. Természetesen a fenti fogápolási szabályok betartása mellett!

További információkért látogasson el a www.szajharmonia.hu weboldalra!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja