SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Hipoglikémia

Családinet [cikkei] - 2015-03-26
A hipoglikémia alacsony vércukorszintet jelent, melynek következtében a sejtek tápanyagellátása hiányt szenved.
Hipoglikémia

A hipoglikémia előfordulása

A hipoglikémia gyakran jelentkezik cukorbetegségben. Provokálhatja alkoholfogyasztás, bizonyos gyógyszerek szedése, súlyos májbetegség, gyomorműtét utáni állapot.

A hipoglikémia okai

Cukorbetegségben leggyakrabban a vércukorszint csökkentő kezelés vagy pedig a nem megfelelő táplálékbevitel következménye. Számos mechanizmus működik szervezetünkben, elsősorban hormonok, melynek célja a normális vércukorszint fenntartása. Amennyiben ezek a mechanizmusok nem megfelelőek, kialakulhat az alacsony vércukorszint.

A hipoglikémia tünetei

A tünetek súlyossága függ az alacsony vércukorszint mértékétől, kialakulásának gyorsaságától, valamint az időtartamától. Az émelygésen, hányingeren, verejtékezésen, szapora szívműködésen, acetonos leheleten, zavartságon át akár eszméletvesztés is kialakulhat.

A hipoglikémia lefolyása

Fontos mielőbb a hipoglikémia rendezése és a normális vércukorszint helyreálltása. Amennyiben ez időben megtörténik, semmiféle maradéktalanul elmúlnak a tünetek.

A hipoglikémia diagnózisa

Amennyiben a tünetek és a körülmények alapján felmerül hipoglikémia lehetősége vércukorméréssel felállítható az azonnali diagnózis.

A hipoglikémia kezelése

Eszméleténél lévő beteg esetében szájon át tömény cukros oldattal rendezhető a hipoglikémia. Eszméletlen betegnél vénásan bevitt cukor adása szükséges.

A hipoglikémia megelőzése

Cukorbetegség esetén fontos a kezelés mellett a diéta és az étkezések pontos idejének betartása. Bármilyen tünet jelentkezése esetén, amikor felmerül a gyanú a hipoglikémiára azonnal törekedni kell a vércukor normalizálására annak érdekében, hogy a súlyosabb tünetek kialakulását megelőzzük, és minél gyorsabban visszaálljon a normális vércukorszint.

Élet a hipoglikémiával

Amennyiben valakinél fokozott a hajlam az alacsony vércukorszintre, javasolt, hogy mindig legyen nála cukor, valamint egy kis kártya a dokumentumai között, melyen szerepel, hogy cukorbeteg. Mindkét dolog életmentő lehet.

Egyéb tudnivalók a hipoglikémiáról

A hipoglikémia tünetei összetéveszthetőek a részegség tüneteivel, ami az utcán rosszul lévő cukorbetegek felismerését nehezítheti. Ha ilyet látunk, mindig gondoljunk hipoglikémia lehetőségére is!

Forrás: Petrányi: Belgyógyászat
            Egészségkalauz
Fotó: aypong/FreeDigitalPhotos.net

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja