SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mikor, hogyan, mivel vegyük be a gyógyszert?

Családinet [cikkei] - 2015-10-12
"Kérdezze meg orvosát, gyógyszerészét"- hangzik a figyelmeztetés, amelyet érdemes komolyan venni. Dr. Mármarosi István, az Oxygen Medical belgyógyásza, gasztroenterológusa szerint ma már korántsem érvényes minden esetben a "naponta 3x, étkezés után" szabálya, hiszen a modern gyógyszerkészítmények hatóanyagai gyakran mást tesznek szükségessé.
Mikor, hogyan, mivel vegyük be a gyógyszert?


Nem mindegy, mikor

A modern gyógyszerkészítmények és új gyógyszerformák egyik legfontosabb célja a nyújtott, hosszabban tartó hatás, ezért sokszor felesleges a napi háromszori szedés. Ráadásul számos jelentős vizsgálat is bebizonyította az ettől eltérő gyógyszerhasználat szükségességét.

Bizonyos orvosságoknál hangsúlyozottan nem mindegy, hogyan és mikor nyeljük le. Sok reumagyógyszert tanácsos például étkezés közben bevenni, mert így a készítmény kevésbé veszi igénybe a gyomrot. Ezért is alkalmaznak sokszor olyan bevonatot, kapszulát a gyógyszeren, amely nem a gyomorban oldódik. Viszont a gyomorégés elleni szereket éppen evés után egy-két órával kell bevenni, mert ekkor kötik meg leghatásosabban a gyomorsavat.

A vaskészítmények ajánlatos citrom-, vagy narancslével bevenni, ugyanis a C-vitamin elősegíti a vas felszívódását. Más gyümölcslevek is beválhatnak ebből a szempontból, mert a gyümölcssav kémhatása hasonlóan jó hatással van a vas felszívódására.
 

Reggel vagy este?

Amennyiben tartósan, hosszú távon szedünk gyógyszert, a legfőbb szabály a rendszeresség. Vagyis ajánlatos mindig azonos időpontban bevenni a készítményt, így sokkal kisebb a valószínűsége, hogy elfelejtjük, esetleg többször vesszük be, és így lehet a leginkább biztosítani a mindig megfelelő hatóanyag-tartalmú vérszintet is. Amennyiben az az előírás, hogy naponta kétszer alkalmazzuk a gyógyszert, akkor ez reggelre és estére vonatkozik.

Vannak bizonyos gyógyszerek, például a kortizol-készítmények, amelyeket reggel a legcélszerűbb lenyelni, ahogyan a reggeli órák a legalkalmasabbak az allergiaellenes gyógyszerek bevételére is.

Fontos, hogy minden gyógyszert nagy pohár vízzel (vagy adott esetben teával, gyümölcslével) nyeljünk le, a nyelőcső-károsodás elkerülése miatt lehetőleg ülve vagy állva.
 

Kölcsönhatások

Egyre közismertebb, hogy egyes ételek, táplálkozási szokások, más gyógyszerek vagy étrend-kiegészítők befolyásolhatják a bevett gyógyszer(ek) hatását, felszívódását, kiürülését. Szerencsére kevés azon gyógyszer-élelmiszer kölcsönhatás, amely súlyos, vagy akár életveszélyes hatást eredményezne. Viszont az élelmiszerek egyes tulajdonságai befolyásolhatják a gyógyszer hatását, ezek pedig az alábbiaknak köszönhetők:

  • a megváltoztathatják a gyomor- és bélrendszer mozgékonyságát (motilitását), a mozgás erősségét,
  • módosíthatják a pH-viszonyokat,
  • komplex vegyületek képződhetnek,
  • a felszívódás helyén megváltozhat a véráram.

- Étkezés után általában lelassul a gyomor-bélrendszer mozgása, így ez nyilván a gyógyszerek továbbjuttatását is érinti. A szénsavas italok például lassítják a gyomor-bél motilitását, így hatással lehetnek a gyógyszerek leszívódására, csökkentve az időegység alatt a gyomorból a vékonybélbe átkerülő gyógyszermennyiséget. A felszívódás helyén (például a szájüregben, gyomorban, bélrendszerben) a közeg pH-értéke is szerepet játszik a tabletták, kapszulák szétesésében – hangsúlyozza Dr. Mármarosi István, az Oxygen Medical belgyógyásza, gasztroenterológusa.
- A komplex vegyületek képződésére a leginkább jellemző példa a tetraciklin hatóanyag és a kalcium-, magnézium tartalmú ételek kölcsönhatása, amelynek elkerülése végett a tetraciklin tartalmú antibiotikumokkal egy időben tejet, tejterméket nem lehet fogyasztani.
A cigarettafüstben levő kémiai anyagok növelhetik bizonyos májenzimek aktivitását. Ennek eredményeképp a dohányzás csökkenti bizonyos gyógyszerek, például a propoxifen (egy fájdalomcsillapító) és a teofillin (légutakat tágító, hörgőtágító hatású anyag) hatékonyságát. Az alkohol is befolyásolja a szervezetben zajló folyamatokat, és kölcsönhatásba lép számos gyógyszerrel, erről az orvosok és a gyógyszerészek tudnak felvilágosítást nyújtani.
 

Mikor nem szedhetünk egyes gyógyszereket?

Számos ok állhat annak hátterében, ha valaki valamilyen gyógyszert nem szedhet, az egyik legtipikusabb példa erre a terhesség és a szoptatás. Gyakori az is, hogy a máj- vagy vesebetegségek miatt nem szabad bizonyos készítményeket használni. Ha valaki allergiás hatóanyagra vagy töltőanyagra, kérje meg az orvosát, hogy állítson ki erről igazolást, és praktikus ezt magánál is hordani- szükség esetére.

A gyógyszerek szedésének körülményeiről, allergiákról, kölcsönhatásokról érdemes minden olyan esetben megkérdezni az azt felíró orvost, amikor új készítménnyel találkozunk. Ugyanígy fontos, hogy elmondjuk, milyen gyógyszereket szedünk, hogy elkerülhető legyen a hatások összeadódása, kioltása vagy módosulása. Ugyanakkor a betegtájékoztatót minden esetben érdemes elolvasni.  

Forrás: www.oxygenmedical.hu
Fotó: sixninepixels/FreeDigitalPhotos.net

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja