SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mikor, hogyan, mivel vegyük be a gyógyszert?

Családinet [cikkei] - 2015-10-12
"Kérdezze meg orvosát, gyógyszerészét"- hangzik a figyelmeztetés, amelyet érdemes komolyan venni. Dr. Mármarosi István, az Oxygen Medical belgyógyásza, gasztroenterológusa szerint ma már korántsem érvényes minden esetben a "naponta 3x, étkezés után" szabálya, hiszen a modern gyógyszerkészítmények hatóanyagai gyakran mást tesznek szükségessé.
Mikor, hogyan, mivel vegyük be a gyógyszert?


Nem mindegy, mikor

A modern gyógyszerkészítmények és új gyógyszerformák egyik legfontosabb célja a nyújtott, hosszabban tartó hatás, ezért sokszor felesleges a napi háromszori szedés. Ráadásul számos jelentős vizsgálat is bebizonyította az ettől eltérő gyógyszerhasználat szükségességét.

Bizonyos orvosságoknál hangsúlyozottan nem mindegy, hogyan és mikor nyeljük le. Sok reumagyógyszert tanácsos például étkezés közben bevenni, mert így a készítmény kevésbé veszi igénybe a gyomrot. Ezért is alkalmaznak sokszor olyan bevonatot, kapszulát a gyógyszeren, amely nem a gyomorban oldódik. Viszont a gyomorégés elleni szereket éppen evés után egy-két órával kell bevenni, mert ekkor kötik meg leghatásosabban a gyomorsavat.

A vaskészítmények ajánlatos citrom-, vagy narancslével bevenni, ugyanis a C-vitamin elősegíti a vas felszívódását. Más gyümölcslevek is beválhatnak ebből a szempontból, mert a gyümölcssav kémhatása hasonlóan jó hatással van a vas felszívódására.
 

Reggel vagy este?

Amennyiben tartósan, hosszú távon szedünk gyógyszert, a legfőbb szabály a rendszeresség. Vagyis ajánlatos mindig azonos időpontban bevenni a készítményt, így sokkal kisebb a valószínűsége, hogy elfelejtjük, esetleg többször vesszük be, és így lehet a leginkább biztosítani a mindig megfelelő hatóanyag-tartalmú vérszintet is. Amennyiben az az előírás, hogy naponta kétszer alkalmazzuk a gyógyszert, akkor ez reggelre és estére vonatkozik.

Vannak bizonyos gyógyszerek, például a kortizol-készítmények, amelyeket reggel a legcélszerűbb lenyelni, ahogyan a reggeli órák a legalkalmasabbak az allergiaellenes gyógyszerek bevételére is.

Fontos, hogy minden gyógyszert nagy pohár vízzel (vagy adott esetben teával, gyümölcslével) nyeljünk le, a nyelőcső-károsodás elkerülése miatt lehetőleg ülve vagy állva.
 

Kölcsönhatások

Egyre közismertebb, hogy egyes ételek, táplálkozási szokások, más gyógyszerek vagy étrend-kiegészítők befolyásolhatják a bevett gyógyszer(ek) hatását, felszívódását, kiürülését. Szerencsére kevés azon gyógyszer-élelmiszer kölcsönhatás, amely súlyos, vagy akár életveszélyes hatást eredményezne. Viszont az élelmiszerek egyes tulajdonságai befolyásolhatják a gyógyszer hatását, ezek pedig az alábbiaknak köszönhetők:

  • a megváltoztathatják a gyomor- és bélrendszer mozgékonyságát (motilitását), a mozgás erősségét,
  • módosíthatják a pH-viszonyokat,
  • komplex vegyületek képződhetnek,
  • a felszívódás helyén megváltozhat a véráram.

- Étkezés után általában lelassul a gyomor-bélrendszer mozgása, így ez nyilván a gyógyszerek továbbjuttatását is érinti. A szénsavas italok például lassítják a gyomor-bél motilitását, így hatással lehetnek a gyógyszerek leszívódására, csökkentve az időegység alatt a gyomorból a vékonybélbe átkerülő gyógyszermennyiséget. A felszívódás helyén (például a szájüregben, gyomorban, bélrendszerben) a közeg pH-értéke is szerepet játszik a tabletták, kapszulák szétesésében – hangsúlyozza Dr. Mármarosi István, az Oxygen Medical belgyógyásza, gasztroenterológusa.
- A komplex vegyületek képződésére a leginkább jellemző példa a tetraciklin hatóanyag és a kalcium-, magnézium tartalmú ételek kölcsönhatása, amelynek elkerülése végett a tetraciklin tartalmú antibiotikumokkal egy időben tejet, tejterméket nem lehet fogyasztani.
A cigarettafüstben levő kémiai anyagok növelhetik bizonyos májenzimek aktivitását. Ennek eredményeképp a dohányzás csökkenti bizonyos gyógyszerek, például a propoxifen (egy fájdalomcsillapító) és a teofillin (légutakat tágító, hörgőtágító hatású anyag) hatékonyságát. Az alkohol is befolyásolja a szervezetben zajló folyamatokat, és kölcsönhatásba lép számos gyógyszerrel, erről az orvosok és a gyógyszerészek tudnak felvilágosítást nyújtani.
 

Mikor nem szedhetünk egyes gyógyszereket?

Számos ok állhat annak hátterében, ha valaki valamilyen gyógyszert nem szedhet, az egyik legtipikusabb példa erre a terhesség és a szoptatás. Gyakori az is, hogy a máj- vagy vesebetegségek miatt nem szabad bizonyos készítményeket használni. Ha valaki allergiás hatóanyagra vagy töltőanyagra, kérje meg az orvosát, hogy állítson ki erről igazolást, és praktikus ezt magánál is hordani- szükség esetére.

A gyógyszerek szedésének körülményeiről, allergiákról, kölcsönhatásokról érdemes minden olyan esetben megkérdezni az azt felíró orvost, amikor új készítménnyel találkozunk. Ugyanígy fontos, hogy elmondjuk, milyen gyógyszereket szedünk, hogy elkerülhető legyen a hatások összeadódása, kioltása vagy módosulása. Ugyanakkor a betegtájékoztatót minden esetben érdemes elolvasni.  

Forrás: www.oxygenmedical.hu
Fotó: sixninepixels/FreeDigitalPhotos.net

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Magát okolta a kisfiú, amiért megrúgta az edző - nyilatkozott az édesanya, aki az internetről tudta meg, mi történt

Magát okolta a kisfiú, amiért megrúgta az edző - nyilatkozott az édesanya, aki az internetről tudta meg, mi történt

"Ő azt hitte, hogy annyira rosszat tett, hogy ezt megérdemelte. És még szégyellte is" - mondta el az anya.
A fiatalabb cukorbetegeknél magasabb a rák kialakulásának kockázata

A fiatalabb cukorbetegeknél magasabb a rák kialakulásának kockázata

A diabétesz jelentősen megnöveli a daganatok kockázatát, elsősorban a 40-54 évesek körében - derül ki a Semmelweis Egyetem Diabetes Research and Clinical Practice nevű szaklapban publikált friss kutatásából. A több mint hárommillió magyar páciens adatait feldolgozó elemzés szerint a rák előfordulásának kockázata már a cukorbetegség diagnosztizálása előtt emelkedni kezd, és a rákövetkező évben tetőzik. A szakemberek ezért a szűrővizsgálatok fontosságát hangsúlyozzák.
Plüss állatokat gyűjt a kis betegeknek a Szent János Kórház gyermeksebészete

Plüss állatokat gyűjt a kis betegeknek a Szent János Kórház gyermeksebészete

Töltsük fel együtt a kifogyott készletet: a plüss állatokkal a beteg gyerekek bátorságát szokták jutalmazni.
Életműdíjat kapott korábban Novák Katalintól a férfi, aki felrúgott egy gyereket a szolnoki kalandparkban

Életműdíjat kapott korábban Novák Katalintól a férfi, aki felrúgott egy gyereket a szolnoki kalandparkban

Az elkövető kilétére hamar fény derült - A. Tibor már reagált is az eseményekre.
Tudtad, hogy nyáron a szemed a vízben is veszélynek lehet kitéve?

Tudtad, hogy nyáron a szemed a vízben is veszélynek lehet kitéve?

Mielőtt belevetjük magunkat a nyárba, illetve a medencébe vagy épp a Balatonba, jó, ha tudjuk, hogy nem csupán a bőrünket kell felkészíteni a nap káros sugarai ellen, szemünk megfelelő UV védelme ugyanúgy fontos. Minden, optikában kapható napszemüveg megfelel ennek a célnak. Világos szeműek általában érzékenyebbek a nyári, intenzívebb fényre, nekik emiatt fokozottan ajánlott a napszemüveg viselése. A szemünk megfelelő védelméről azonban nem csak a parton, hanem a vízben is gondoskodni kell a vízben lévő baktériumok miatt. Ha betartunk néhány alapvető szabályt, felhőtlen nyár elé nézhetünk, már ami a szemünk egészségét illeti.
A szerkesztő ajánlja