SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Az ínyvérzés 8 oka

Családinet [cikkei] - 2016-03-25
A népesség közel ötöde tapasztalja magán az ínyvérzést, de csak kevesen fordulnak orvoshoz a következmények kivédése miatt. Holott dr. Benkő Krisztina, az Oxygen Medical fogorvosa szerint a kezeléssel nem csak a fogvesztés, de az egész szervezetet érintő betegségek is megelőzhetők.
Az ínyvérzés 8 oka

Nem csak a vérzésre kell figyelni!

A legtöbben csak arra figyelünk fel, amikor az íny elkezd vérezni, holott egyéb figyelmeztető tünetek is figyelmeztethetnek a bajra. Amennyiben nem konkrét sérülés áll a háttérben, mindenképpen figyeljünk oda, ha az íny bepirosodik, ha érzékennyé válik, ha fáj, ha visszahúzódik, illetve ha szokatlanul kellemetlenné válik a lehelet, esetleg kilazulnak a fogak. Ezekkel a tünetekkel már csak azért is orvoshoz kell fordulni, mert ki kell zárni olyan komoly alapbetegségeket, mint a vérzési rendellenességek vagy a leukémia.

Amíg a gyerekeknél döntően a helytelen fogmosási technika vagy sérülés okozza a vérzést, a felnőtteknél ez az idősödés velejárója is lehet. Emellett bizonyos fertőzések is okozhatják az íny gyulladását, ami érzékenységgel, vérzéssel, felpuhulással járhat és hozzájárulhat a fogak kilazulásához. Éppen ezért fontos a szakorvosi kivizsgálás, hiszen néha nem könnyű megtalálni az okot, és kezelni az ínyvérzést.
 

Az ínyvérzés 8 leggyakoribb oka


1. Sérülés

Könnyen felsérthetjük a fogínyt, ha helytelenül mosunk fogat, túl erősen fogselymezünk, esetleg túl erősen használjuk a fogpiszkálót.    

2. Betegségek

A fogínyfertőzés, a visszahúzódott vagy elgyengült íny önmagában is lehet betegség. Az ellenőrzés során a fogorvos a fogszuvasodás, a fogkövesedés vagy a periodontitis jelei után is kutat, valamint ellenőrzi, hogy az esetleges sebek nem terjesztenek-e olyan fertőzést, ami ínyvérzést okozhat.

3. Szervi betegségek

Máj-, vese- artériás- vagy hajszálér-problémák, cukorbetegség vagy szívproblémák miatt is kialakulhat ínyvérzés.

4. Hormonális változások

A terhesség és más hormonális változások is együtt járhatnak az íny vérzésével.

5. Vérzési rendellenességek

A véralvadási betegségek, az alvadási faktorok hiánya, a leukémia, a hemofília kizárása miatt is fontos az orvosi ellenőrzés.

6. Hiányállapotok

Bizonyos anyagok, például a C-és a K-vitamin hiánya is lehet az ínyvérzés oka.

7. Bizonyos terápiák, gyógyszerek

Egyes szerek – például véralvadásgátlók, fájdalomcsillapítók – tartós szedése vezethet ínyvérzéshez, csakúgy, mint a sugárzás- és kemoterápia.

8. Forró ételek és kemikáliák

Ha megégetjük az ínyünket, az könnyen vérezni kezdhet. Irritációból eredő sérüléshez vezethetnek még az ételekben, italokban, szájvizekben, fogfehérítőkben, gyógyszerekben található kemikáliák, savak is. 


Fogvesztést és szívbetegséget is okozhat a fogínygyulladás

- Az ínyvérzés mindenképpen figyelmeztet a fogíny gyulladására, amit azért is kell komolyan venni, mert ez a fogvesztés egyik leggyakoribb oka. Ez egy nagyon gyakori probléma, ami döntően a szájban található, gyulladást okozó baktériumok túlzott elszaporodása miatt alakul ki – hangsúlyozza dr. Benkő Krisztina, az Oxygen Medical fogorvosa. 

Fontos tisztában lenni azzal, hogy a tartós, visszatérő ínygyulladással nem csak a fogvesztés kockázata nő, de olyan betegségeké is, mint a demencia, a szívbetegségek, az ízületi problémák vagy a merevedési zavarok. A szakember szerint a megoldás alapja a szájhigiénia, amely minimum napi kétszeri alapos, legalább két percig tartó fogmosásból, valamint a fogközök tisztításából áll. A fogorvos pedig akár orvosi megoldásokkal is megfékezheti a már kialakult gyulladást és annak esetleges súlyos következményeit.

Forrás: http://www.oxygenmedical.hu
Fotó: Peter Skadberg/freeimages

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja